21 postulatów samorządowych

Jędrek Godlewski, 16 września 2019 (13:43)
"Jak rozwiązać problem dostępu do żłobków i przedszkoli, kolejek do lekarza, wysokich cen mieszkań? Czy chciałbyś mieć na to większy wpływ? Czy uważasz, że tego typu wyzwania powinny być rozwiązywane lokalnie w Twojej gminie, czy też przez rząd w Warszawie?" - pytają autorzy i autorki 21 postulatów samorządowych, które zostały zaprezentowane w trakcie debaty "Przyszłość samorządu" zorganizowanej w 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Rozmowy o postulatach zostały zapoczątkowane w czerwcu 2019 r. w Gdańsku, gdzie w trakcie obchodów Święta Wolności i Solidarności ponad 300 wójtów, burmistrzów, starostów, prezydentów oraz marszałków dyskutowało na temat przyszłości polskich miast i wsi. Wtedy wyłoniono 21 tematów, które zdaniem organizatorów przedsięwzięcia, są kluczowe dla polskich samorządów.

Od tego czasu w całej Polsce odbywały się debaty i spotkania. Tezy konsultowano z mieszkańcami małych gmin i dużych miast, z przedstawicielami sektora pozarządowego i ze środowiskiem samorządowym. Wynikiem tych konsultacji jest 21 postulatów, które stanowią punkt wyjścia do sformułowania gotowych rozwiązań prawnych dot. roli samorządów w Polsce.

 

Zachęcamy do zapoznania się

z 21. postulatami samorządowymi

 

Więcej informacji TUTAJ.