Konsultacje w Łomazach - Nasza Przestrzeń II

na inkubator przedsiębiorczości

Warsztaty szkoleniowe

Osoby działające społecznie
muszą dobrze znać prawo? Muszą!

30-lecie Fundacji Wspomagania Wsi

Wieś się zmienia,
a organizacje społeczne?

30-lecie Fundacji Wspomagania Wsi

Badanie „Wieś w Polsce 2017: diagnoza i prognoza”

Pustostan zamienią na inkubator przedsiębiorczości

Osoby działające społecznie muszą dobrze znać prawo? Muszą!

Wieś się zmienia, a organizacje społeczne?

Badanie „Wieś w Polsce 2017: diagnoza i prognoza”

Osoby działające społecznie muszą dobrze znać prawo? Muszą!

Zapał i chęć do działania są niezbędne, żeby stworzyć i rozwijać organizację społeczną. To jednak nie wystarczy. Potrzebna jest też dobra znajomość prawa, która umożliwi sprawne i efektywnie działanie. Przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się na kolejnej edycji warsztatu „Księgowo-prawne podstawy zarządzania wiejską organizacją pozarządową”.

Jak o domowych finansach uczyć osoby dorosłe?

Dorośli najlepiej uczą się, gdy rozumieją wartość tego, czego się uczą i mają wpływ na proces nauki. Dlatego mimo wcześniej ustalonego planu szkolenia powinny odpowiadać na specyficzne potrzeby danej grupy. Przedstawiciele i przedstawicielki organizacji należących lub zainteresowanych  działaniami Partnerstwa na Rzecz Edukacji Finansowej spotkali się w Fundacji Wspomagania Wsi i wymienili doświadczeniami z pracy z dorosłymi w ramach programów edukacji finansowej.

Rozpoczął się rok szkolny i co dalej?

Uczniowie poszli do szkół. Niektórzy z nich po raz pierwszy, inni w tym roku skończą jeden etap edukacji i zaraz zaczną kolejny. W domu zostali rodzice, którzy wkrótce będą zastanawiać się, jak wspomóc swoje dzieci w szkolnych obowiązkach. Z myślą o nich wszystkich Wszechnica, portal Fundacji Wspomagania Wsi, gromadzi filmy, które pomagają znaleźć odpowiedzi na wiele pytań nurtujących uczniów i ich rodziców.

Wieś się zmienia, a organizacje społeczne?

Jakie wyzwania postawi przyszłość przed mieszkańcami wsi w Polsce? Jak organizacje pozarządowe mogą ich wspierać w przygotowaniu się do tych wyzwań? 27 października uczestnicy debaty zorganizowanej z okazji 30-lecia Fundacji Wspomagania Wsi rozmawiali o tym, jak będą się zmieniać obszary wiejskie w naszym kraju i co to oznacza dla organizacji działających na wsi.

Niezbędnik sołtysa

Sołtysowanie to praca dla aktywnych społeczników. Dzisiejszy sołtys ma pod opieką wieś, czasem kilka. Nie jest wynagradzany. Wybierany jest przez mieszkańców wsi na 4 lata kadencji. Ma większą swobodę działania, niż chociażby jego poprzednik z epoki PRL-u. Ale działalność współczesnego sołtysa podlega większej krytyce samych mieszkańców wsi, jak i kontroli władz lokalnych - rady gminy, burmistrza czy wójta, które sprawują nadzór nad działalnością sołectwa.