Laureaci IX edycji konkursu Archiwum Wspomnień Jana Pawła II

Archiwum Wspomnień Jana Pawła II. Laureaci IX edycji w Warszawie

Piotr Włodarczyk, 26 czerwca 2019 (12:25)
W dniach 17-18 czerwca gościliśmy w Warszawie laureatów IX edycji konkursu dziennikarskiego Archiwum Wspomnień Jana Pawła II. Konkurs współorganizujemy wraz Instytutem Papieża Jana Pawła II.

W tym roku jury zdecydowało o przyznaniu tylko jednej nagrody. Przypadła ona uczennicom I i II klasy L.O. im. KEN w Stalowej Woli za film „EFFATHA, to znaczy, OTWÓRZ SIĘ”. Dwunastominutowy reportaż opowiada o uczestnictwie osób głuchoniemych w 31. Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Wręczenie nagrody odbyło się podczas gali wręczenia Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Po uroczystości laureaci udali się na wycieczkę po Muranowie oraz Nowym i Starym Mieście, którą poprowadził Piotr Otrębski, dziennikarz i varsavianista, autor książki „Echa Dawnej Warszawy: Kościoły i kaplice”. Podczas wycieczki laureaci mieli okazję przekonać się, jak zmieniały się koncepcje zabudowy stolicy na przestrzeni jej dziejów.

Drugim dzień pobytu laureatów również minął pod znakiem poznawania Warszawy. Rano nasi goście odwiedzili Łazienki, gdzie mieli okazję zobaczyć między innymi Pałac na Wyspie, gdzie król Stanisław August Poniatowski organizował słynne „obiady czwartkowe”. Popołudnie upłynęło natomiast na zwiedzaniu z przewodnikiem wystawy głównej Muzeum Warszawy. Pobyt w stolicy zwieńczył wjazd na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd roztacza się wspaniała panorama na całą Warszawę.

O konkursie Archiwum Wspomnień Jana Pawła II

Konkurs Archiwum Wspomnień Jana Pawła II skierowany jest do uczniów siódmych i ósmych klas szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy od przeszło ośmiu lat utrwalają – początkowo w formie w dźwiękowej, a obecnie w formie filmowych reportaży – wspomnienia osób, które zetknęły się osobiście z Papieżem Polakiem, brały udział w jego pielgrzymkach lub też w inny sposób odczuły wpływ jego postaci na swoje życie.

IX edycja konkursu nawiązywała do odbywających się w styczniu 2019 roku 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Ich obchodzenie przez Kościół zostało zapoczątkowane przez Jana Pawła II w 1986 roku. Zadaniem uczestników było przedstawienie historii osób, które uczestniczyły w 34. ŚDM lub też brały udział we wcześniejszych edycjach imprezy (zarówno za czasów pontyfikatu Papieża Polaka, jak i jego następców).

Więcej o konkursie: www.wspomnienieniajp2.pl

Piotr Włodarczyk