CZAS NA OPOWIEŚCI.

NIE MOŻEMY WYCHODZIĆ Z DOMU,
ALE MOŻEMY OPOWIADAĆ I SŁUCHAĆ.
Wyślij swoją historię

Czy chcemy czy nie, siedzimy w domach. Jeśli nie teraz, to kiedy byłby lepszy moment na wzajemne opowiadanie sobie historii, na które wcześniej nie było czasu? Ta myśl dała początek naszej akcji „Opowiadamy historię”. Wybierz jeden z tematów i wciel się w rolę lokalnego reportera. Być może w Twojej okolicy żyją ludzie, którzy mają do opowiedzenia pasjonujące historie, ale nikt inny ich nie usłyszy, bo nie korzystają z internetu? Wspólnie wydobędziemy je na światło dzienne!

Opowieści te zostaną przez nas zredagowane i umieszczone na tej stronie oraz na kanałach społecznościowych Fundacji. Teksty można również przesyłać anonimowo, ale w takiej sytuacji prosimy by były podpisane imieniem i województwem.

W twojej okolicy
może się kryć mnóstwo historii

Złap za telefon, zadzwoń, spisz je
i wydobądź na światło dzienne!

Napisz do nas

Wojna oczami nastolatki

Delikatny jak cegła

Gdy jedno słowo na ulotce zmienia całe życie

Historie mogą być własne, ale mogą też zostać zebranie od osób żyjących poza przestrzenią Internetu, do czego szczególnie zachęcamy. Dzięki temu zaangażujemy zarówno osoby poruszające się swobodnie w Internecie, jak i te, które mogą czuć się szczególnie osamotnione i bezużyteczne w obliczu powszechnej izolacji.

  • Groźna choroba nie pojawia się w Europie po raz pierwszy, poprzednie stulecia, nie tylko te bardzo odległe, też miały swoje epidemie.  Za życia Waszych dziadków lub rodziców gdzieniegdzie pojawiały się groźne fale grypy i innych zakaźnych chorób. Np. w latach 60. ubiegłego wieku miały miejsce mniej lub bardziej lokalne epidemie tyfusu (duru brzusznego) lub czarnej ospy we Wrocławiu. Może znacie osoby, które pamiętają epidemie pojawiające się w Polsce w przeszłości i chcą opowiedzieć, jak wtedy wyglądało życie codzienne? To może być fascynująca podróż w czasie.

 

  • Lekarze i pielęgniarki mają teraz szczególnie dużo pracy, ale nigdy nie było im łatwo. Czy znacie lekarza/lekarkę lub innego przedstawiciela służby zdrowia z Waszej okolicy, który szczególnie zapisał się w pamięci społeczności – teraz lub kiedyś? Inaczej wygląda praca medyków w nowoczesnych szpitalach, w otoczeniu sprzętu i elektroniki, inaczej zaś w małych miejscowościach, kiedy – zwłaszcza niegdyś – mieli do dyspozycji tylko słuchawki czy szklane termometry i strzykawki.

 

  • Nie pierwszy raz jesteśmy zmuszeni do życia w izolacji. Na przykład nagły atak zimy na przełomie 1978 i 1979 roku w kilka godzin odciął wiele miejscowości od świata, sparaliżował miasta. Wiele osób pamięta też grozę stanu wojennego i związane z nim obostrzenia dotykające wszystkich obywateli. Czy znacie osoby, które przeżyły jakąś formę przymusowej izolacji i pamiętają, w jaki sposób ludzie pomagali sobie w tym czasie, jak radzili sobie z kryzysem?

 

  • Jesteśmy zamknięci w domach, z bliskimi i znajomymi kontaktujemy się telefonicznie lub elektronicznie, wielu osobom, szczególnie starszym, zbiera się na wspomnienia. Być może usłyszeliście jakąś pasjonującą historię z przeszłości, która wprawdzie nie wpisuje się w żaden z powyższych tematów, ale, po prostu chcecie ją opowiedzieć, podzielić się nią? A może znacie kogoś, kto ma bogaty życiorys i bardzo lubi opowiadać o fascynujących przygodach ze swojego życia?

Historie mogą być zbierane w jakikolwiek sposób (z których najłatwiejszym wydaje się rozmowa telefoniczna). Prosimy o nadsyłanie ich do nas w formie nagrania (audio lub video) albo w formie tekstu o objętości do 5 stron.

Tekst i zdjęcia można przesłać w formie plików tekstowych i graficznych za pośrednictwem udostępnionego przez nas formularza lub listem na adres Fundacji Wspomagania Wsi (Bellottiego 1, 01-022 Warszawa) z dopiskiem „Czas na opowieści”. W tym drugim przypadku konieczne jest dołączenie podpisanego przez Państwa oświadczenia o zgodzie na archiwizację i publikację pracy oraz przetwarzanie swoich danych osobowych na potrzeby naszej akcji. Wzór dokumentu jest dostępny do pobrania tutaj.