Fot. Stowarzyszenie Bezpieczna Przyszłość

Gra „Samoorganizujmy się” w Borecznie (woj. warmińsko-mazurskie)

Piotr Włodarczyk, 20 grudnia 2018 (16:06)
Egzemplarze gry "Samoorganizujmy się!" trafiły do Stowarzyszenia "Bezpieczna Przyszłość", które będzie je wykorzystywać podczas zajęć z młodzieżą w swojej okolicy. Pierwsze zostały zorganizowane świetlicy w Szkole Podstawowej w Borecznie.

– Jestem pod wrażeniem młodzieży z tej szkoły. Świetne i mądre dzieciaki – bardzo szybko przyswoiły zasady gry i chyba najważniejsze, że nie traktowały jej jako rywalizacji, lecz chętnie współpracowały ze sobą i pytały, jeśli coś było dla nich niejasne – opisuje Asia Skurzewska ze Stowarzyszenia „Bezpieczna Przyszłość”.

– Gra uczy nie tylko historii rozwoju polskiej spółdzielczości, ale przede wszystkim pobudza wyobraźnię. Daje możliwość podejmowania decyzji, wybiegania w przyszłość i brania odpowiedzialności za spółdzielnię, w której kierownika się wcieliliśmy. Przy zagrywaniu kart trzeba analizować wiele aspektów naraz i kalkulować, czy to się opłaca – nie tylko w danym momencie, ale również w późniejszym etapie gry – dodaje.

Gra „SamoorganizujMY się”

Gra „SamoorganizujMY się” opowiada o rozwoju polskiej spółdzielczości w XIX i XX wieku. Gra przeznaczona jest przede wszystkim dla młodzieży w wieku 12-18 lat. Każdy z graczy może wcielić się w niej w rolę kierownika jednej z historycznych spółdzielni. Autorzy zadbali o odwzorowanie realiów epoki – na kartach znajduje się blisko 150 zdjęć i opisów historycznych postaci, wydarzeń oraz instytucji. Jeden komplet przeznaczony jest dla od 2 do 7 osób. Sama rozgrywka zajmuje około 45 minut.