Maróz 2019 oficjalnie otwarty

Jędrek Godlewski, 23 maja 2019 (19:28)
"Akademia skutecznego działania to coś więcej niż szkoła i trochę coś innego. To miejsce, w którym uczymy się od siebie nawzajem i gdzie zdobywamy nowe umiejętności. To przestrzeń wspólna, którą tworzą trenerzy, organizatorzy i uczestnicy." Tymi słowami rozpoczęliśmy dziś 18. Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. Wydarzenie potrwa do 25.05.2019 r.

Już drugi rok z rzędu Spotkanie w Marózie nazwaliśmy „Akademią Skutecznego Działania”. Na to jedno z największych spotkań organizacji działających na obszarach wiejskich w Polsce co roku od 18 lat przyjeżdża niemal 300 osób. Co roku wiele i wielu z nich pojawia się po raz pierwszy. Dużo osób przyjeżdża regularnie. Ich obszar działalności jest tak szeroki i barwny, a wyzwania lokalne, na które odpowiadają, tak zróżnicowane, że trudno ograniczyć się do jednej tematyki. Stąd podtytuł naszego spotkania.

Siłą organizacji społecznych w Polsce jest to, że ich działanie wynika z lokalnych potrzeb. Czasami jest to chęć produktywnego spędzenia czasu z innymi mieszkańcami, a czasem rozwiązanie konkretnego problemu w gminie. Za każdym razem jest to chęć zrobienia czegoś dla siebie i innych. Niezależnie od tego, co sprowadza wiejskich działaczy do Maróza, liczymy, że zawsze znajdą tu to, czego szukają.

Oddajemy głos uczestnikom i ekspertom

A do zaoferowania mamy sporo. Spotkania w Marózie to okazja do swobodnej wymiany doświadczeń i wiedzy praktyków z całej Polski. Mimo napiętego harmonogramu zajęć zostawiamy dużo czasu na integrację oraz poznawanie nowych znajomych i partnerów w działaniu. Głos oddaliśmy także ekspertom, którzy podczas dzisiejszej sesji „Dobre Praktyki” opowiedzieli, jak usprawnić pewne procesy w gminie lub wprowadzić nowe rozwiązania. Więcej o tym bloku przeczytacie tutaj. Maróz to również okazja do przedstawienia swoich dokonań szerszej publiczności. Temu zagadnieniu poświęcony będzie piątkowy blok „Nasze Działania, Nasze Sukcesy”.

Sprawy lokalne, a sprawy globalne

Sprawy lokalne są ważne, ale z pola widzenia nie może nam umknąć szerszy kontekst. Podczas sobotnich zajęć w ramach „Jarmarku Idei” porozmawiamy o wyzwaniach globalnych, które coraz bardziej wpływają na nasze życie tu i teraz. Zmiany demograficzne i klimatyczne, działanie tzw. fake newsów czy problem wypalenia wśród działaczy, to rzeczy, które mogą wydawać się odległe, ale tak naprawdę jest zupełnie na odwrót. Dla chętnych przygotowaliśmy też materiały, które w rzeczowy i przystępny sposób streszczają fakty na temat problemów, o których porozmawiamy na zajęciach. Więcej o „Jarmarku Idei” przeczytacie tu.

Kolejne dwa dni Spotkania będą wypełnione warsztatami i wykładami, o których w szczegółach napiszemy jutro. Tymczasem z programem Maróza możecie zapoznać się tutaj.

Zapraszamy również do przeczytania relacji z otwarcia 18. Spotkania w Marózie oraz do obejrzenia transmisji:

Spotkania w Marózie

Już od 2001 roku Fundacja Wspomagania Wsi wspólnie z Nidzicką Fundacją Rozwoju NIDA organizuje Ogólnopolskie Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. Spotkania odbywają się Marózie (koło Olsztynka, w woj. warmińsko-mazurskim). Celem corocznych Spotkań jest wspieranie rozwoju wsi poprzez zaangażowanie jej mieszkańców w sprawy społeczne i publiczne.

Każdego roku w Spotkaniu uczestniczy od 350 do 500 osób reprezentujących kilkaset organizacji pozarządowych działających na wsiach i w małych miejscowościach, władze samorządowe, rady sołeckie, szkoły i organizacje o zasięgu ogólnopolskim. „Maróz” jest dla nich okazją do poszerzenia umiejętności zarządzania organizacją, poznania sprawdzonych i dobrych projektów rozwoju lokalnego, uzyskania informacji o możliwościach finansowania nowych inicjatyw oraz nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń. Każde Spotkanie odbywa się pod hasłem przewodnim, wokół którego organizowane są warsztaty i dyskusje.