Młodzi aktywiści uczą się, jak lepiej zmieniać swoje otoczenie

Jędrek Godlewski, 4 marca 2019 (13:37)
Nadchodzące miesiące niewątpliwie będą należeć do młodych. Fundacja Wspomagania Wsi w pojedynkę i w partnerstwie z innymi organizacjami przygotowała dwa projekty adresowane do aktywnej młodzieży na wsi. Trwa rekrutacja do pierwszej edycji projektu PoleDziałania oraz do drugiej odsłony szkoły letniej Civic UP! Academy. Programy adresowane są do osób w wieku 15-19 lat. Na zgłoszenia czekamy do 1 i do 15 kwietnia  2019 r.

Masz 16-19 lat i mieszkasz w miejscowości do 20 tys. mieszkańców? Działasz na rzecz innych ludzi w twoim środowisku lub bardzo byś chciał lub chciała? Jesteś wrażliwy/a na problemy współmieszkańców, masz pomysły jak stawić im czoło, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Zapraszamy Cię do wzięcia udziału w projekcie PoleDziałania. Rejestracja do 15 kwietnia 2019 r.

  1. W ramach PolaDziałania weźmiesz udział w trzydniowym warsztacie, który odbędzie się 11 – 13 października 2019 r. W jego trakcie poszerzysz wiedzę o działaniu dla siebie i innych poznasz wielu młodzieżowych aktywistów z całej Polski. Będzie też czas na integrację i zabawę. To nie wszystko. Będziesz mieć duży wpływ na kształt programu warsztatu, ale o tym w punkcie drugim. Czego będziesz mógł się nauczyć?

    • Jak rozpoznać potrzeby ludzi, dla których działasz
    • Jak przygotować projekt
    • Jak znaleźć sprzymierzeńców w małej gminie
    • Jak pracować w grupie
    • Jak ogarnąć formalności
    • Jak promować projekt w społeczności wiejskiej
    • Jak go sfinansować
  2. Zanim spotkamy się w październiku, zaprosimy Ciebie i innych młodych aktywistów na jedno z trzech weekendowych spotkań regionalnych, które odbędą się od maja do czerwca 2019 r. W ich trakcie będziemy chcieli poznać Wasze doświadczenia z podejmowanej dotąd aktywności społecznej oraz poznać Wasze pomysły na działania. To pomoże nam, czyli Wam oraz organizatorom projektu, zaplanować program październikowego warsztatu. Wspólnie zdecydujemy, czy bardziej skupimy się np. na kwestii promowania działań czy zawierania partnerstw.
  3. Być może w trakcie naszych spotkań lub po nich wpadniesz na pomysł, żeby zrobić coś w Twojej okolicy. Możesz liczyć na nasze wsparcie mentorskie. Ocenimy Twój projekt i podpowiemy, co zmienić lub jak go udoskonalić. Jeśli dołączysz do naszej zamkniętej grupy na Facebooku (o tym poniżej), będziesz mógł także zrekrutować ludzi z okolicy do Twojego zespołu.

W wyłowieniu Waszych doświadczeń z pracy społecznej i wyzwań w Waszej okolicy pomogą nam doświadczeni moderatorzy, którzy poprowadzą spotkania. Chcemy dowiedzieć się, dlaczego działacie, z jakimi barierami się stykacie oraz co pomogłoby Wam działać sprawniej. Uzyskane od Was informacje wykorzystamy do zaplanowania programu spotkania głównego, które odbędzie się w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim (Hotel Centrum Molo).

Więcej informacji na stronie projektu.

 

Civic UP! Academy to 10-dniowe warsztaty dla młodych osób zainteresowanych prowadzeniem działań społecznych zorganizowane są przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacją Wspomagania Wsi.

Od zdiagnozowania problemu do zaprojektowania działania społecznego dla rówieśników. To zadanie dla nastoletnich aktywistów, którzy wezmą udział w drugiej edycji szkoły letniej „Civic UP! Academy”. Spotkanie odbędzie się w Warszawie w dniach 23.06-02.07.2019 r. Nabór trwa 01.04.2019 r.

W czasie warsztatów przejdziemy całą ścieżkę projektową. Zaczniemy od rozpoznania potrzeb osób, na rzecz których uczestnicy i uczestniczki będą działać. Następnie porozmawiamy m.in. o tym, jak zaplanować działanie w czasie, jak współpracować z instytucjami publicznymi i firmami, skąd pozyskać środki na działanie, czy jak stworzyć ciekawe wydarzenie z wykorzystaniem metody design thinkingu.

Plan warsztatów jest ambitny, ale nie przytłaczający. Szkoła letnia to przede wszystkim praca metodami aktywnymi. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli też szansę przyjrzeć się polskiemu i amerykańskiemu systemowi politycznemu. W planach są także spotkania z amerykańskimi dyplomatami i wizyta w American School of Warsaw oraz poznawanie życia kulturalnego Warszawy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu.