Młodzi aktywiści uczą się, jak zmieniać swoje otoczenie

Jędrek Godlewski, 13 lutego 2019 (13:06)
Od zdiagnozowania problemu do zaprojektowania działania społecznego dla rówieśników. To zadanie dla nastoletnich aktywistów, którzy wezmą udział w drugiej edycji szkoły letniej „Civic UP! Academy”. Spotkanie odbędzie się w Warszawie w dniach 23.06-02.07.2019 r. Nabór trwa 01.04.2019 r.

Civic UP! Academy to 10-dniowe warsztaty dla młodych osób zainteresowanych prowadzeniem działań społecznych zorganizowane są przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacją Wspomagania Wsi.

W czasie warsztatów przejdziemy całą ścieżkę projektową. Zaczniemy od rozpoznania potrzeb osób, na rzecz których uczestnicy i uczestniczki będą działać. Następnie porozmawiamy m.in. o tym, jak zaplanować działanie w czasie, jak współpracować z instytucjami publicznymi i firmami, skąd pozyskać środki na działanie, czy jak stworzyć ciekawe wydarzenie z wykorzystaniem metody design thinkingu.

Plan warsztatów jest ambitny, ale nie przytłaczający. Szkoła letnia to przede wszystkim praca metodami aktywnymi. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli też szansę przyjrzeć się polskiemu i amerykańskiemu systemowi politycznemu. W planach są także spotkania z amerykańskimi dyplomatami i wizyta w American School of Warsaw oraz poznawanie życia kulturalnego Warszawy.

Do szkoły letniej mogą zgłaszać się osoby z całej Polski w wieku 15 – 18 lat, które znają język angielski na poziomie komunikatywnym i są zaangażowane społecznie, np. działają w samorządzie szkolnym, wolontariacie, organizacji społecznej lub same robią coś na rzecz innych.

Żeby wziąć udział w projekcie, kandydaci i kandydatki zostaną poproszeni o nakręcenie dwóch krótkich wideo-prezentacji. Pierwsza, w języku polskim, dotyczyć ma pomysłu na działanie społeczne w najbliższej okolicy uczestników. Drugi film do minutowa wypowiedź w języku angielskim zawierająca autoprezentację kandydatki lub kandydata.

Więcej informacji na temat Civic UP! Academy, szczegóły rekrutacji oraz formularz rekrutacyjny na stronach organizatorów: http://knowamerica.pl/civic-up-academy oraz https://szkolademokracji2017.ceo.org.pl/aktualnosci/civic-academy-zapraszamy