„Nadbużańskie perebory” dofinansowane w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”

Magdalena Gromek-Kowalczyk, 2 października 2018 (12:25)
Z przyjemnością informujemy, że współpracujący z naszą Fundacją Nadbużański Uniwersytet Ludowy z siedzibą w Husince, pow. Biała Podlaska, uzyskał dofinansowanie zadania pod nazwą „Nadbużańskie perebory”, w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska” Narodowego Centrum Kultury.

Projekt polega na promowaniu wśród uczniów 20 szkół podstawowych Południowego Podlasia tradycyjnego tkactwa ze szczególnym uwzględnieniem perebora. Perebory to tkane elementy zdobnicze odzieży, ręczników i obrusów, dziś zagrożone całkowitym zapomnieniem. W 2016 roku na wniosek Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego perebory wpisane zostały na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Mistrzyni tkactwa Zofia Jówko przy krosnach. Fot. Romuald Domański, Fundacja Wspomagania Wsi. Więcej na www.witrynawiejska.org.pl

To pilotażowy projekt, mający na celu przyszłą współpracę Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego ze szkołami podstawowymi w zakresie upowszechniania i ochrony tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła. Współpraca służyć ma budowaniu tożsamości młodego pokolenia mieszkańców Południowego Podlasia w oparciu o unikalne zasoby regionalne niematerialnego dziedzictwa kulturowego, charakterystycznego dla regionu.

Projekt „Nadbużańskie perebory” realizowany będzie do 20 listopada 2018 r.

Więcej o Nadbużańskim Uniwersytecie Ludowym przeczytać można na naszej Witrynie Wiejskiej: http://witrynawiejska.org.pl/dziedzictwo-kulturowe/ginace-zawody/item/48996-tradycja-i-wspolczesnosc-w-dzialalnosci-nadbuzanskiego-uniwersytetu-ludowego