Osoby działające społecznie muszą dobrze znać prawo? Muszą!

Zapał i chęć do działania są niezbędne, żeby stworzyć i rozwijać organizację społeczną. To jednak nie wystarczy. Potrzebna jest też dobra znajomość prawa, która umożliwi sprawne i efektywnie działanie. Przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się na kolejnej edycji warsztatu „Księgowo-prawne podstawy zarządzania wiejską organizacją pozarządową”.

Wieś się zmienia, a organizacje społeczne?

Jakie wyzwania postawi przyszłość przed mieszkańcami wsi w Polsce? Jak organizacje pozarządowe mogą ich wspierać w przygotowaniu się do tych wyzwań? 27 października uczestnicy debaty zorganizowanej z okazji 30-lecia Fundacji Wspomagania Wsi rozmawiali o tym, jak będą się zmieniać obszary wiejskie w naszym kraju i co to oznacza dla organizacji działających na wsi.

Jak o domowych finansach uczyć osoby dorosłe?

Dorośli najlepiej uczą się, gdy rozumieją wartość tego, czego się uczą i mają wpływ na proces nauki. Dlatego mimo wcześniej ustalonego planu szkolenia powinny odpowiadać na specyficzne potrzeby danej grupy. Przedstawiciele i przedstawicielki organizacji należących lub zainteresowanych  działaniami Partnerstwa na Rzecz Edukacji Finansowej spotkali się w Fundacji Wspomagania Wsi i wymienili doświadczeniami z pracy z dorosłymi w ramach programów edukacji finansowej.

Rozpoczął się rok szkolny i co dalej?

Uczniowie poszli do szkół. Niektórzy z nich po raz pierwszy, inni w tym roku skończą jeden etap edukacji i zaraz zaczną kolejny. W domu zostali rodzice, którzy wkrótce będą zastanawiać się, jak wspomóc swoje dzieci w szkolnych obowiązkach. Z myślą o nich wszystkich Wszechnica, portal Fundacji Wspomagania Wsi, gromadzi filmy, które pomagają znaleźć odpowiedzi na wiele pytań nurtujących uczniów i ich rodziców.

Niezbędnik sołtysa

Sołtysowanie to praca dla aktywnych społeczników. Dzisiejszy sołtys ma pod opieką wieś, czasem kilka. Nie jest wynagradzany. Wybierany jest przez mieszkańców wsi na 4 lata kadencji. Ma większą swobodę działania, niż chociażby jego poprzednik z epoki PRL-u. Ale działalność współczesnego sołtysa podlega większej krytyce samych mieszkańców wsi, jak i kontroli władz lokalnych - rady gminy, burmistrza czy wójta, które sprawują nadzór nad działalnością sołectwa.