Jak sołtys komunikuje się z mieszkańcami?

Jak głosi znany slogan: sołtys tyle może ile wieś mu pomoże. Ale żeby pomogła, niezbędny jest dzisiaj sprawdzony kanał komunikacyjny. Czasy powolnie wędrujących kurend i okólników zdają się odchodzić do lamusa. Dziś pierwszeństwo mają powszechnie dostępne technologie informacyjne. Ale i te rozwiązania mają swoje wady. O swoich spostrzeżeniach dotyczących sposobów komunikowania się z mieszkańcami na łamach grupy Działamy Dla Wsi opowiedzieli sołtysi z całej Polski.

zobacz więcej

Po co nam, mieszkańcom wsi, Rzecznik Praw Obywatelskich?

17 stycznia br. odbyło się kolejne posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka podczas którego zaprezentowali się kandydatka i kandydaci na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Kolejne, ponieważ od czasu upłynięcia kadencji Adama Bodnara we wrześniu 2020 roku nowy Rzecznik Praw Obywatelskich (w skrócie „RPO”) nie został wybrany. Po co nam w ogóle RPO, skoro są sądy i inne instytucje, do których możemy się zwracać o pomoc w różnych sprawach? Dlaczego szczególnie my, aktywni mieszkańcy wsi, społeczni i lokalni działacze powinniśmy rozumieć wagę tego urzędu?

zobacz więcej

Jak przygotować gminny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt? Z dr Agnieszką Gruszczyńską rozmawia Piotr Szczepański

Ustawa o ochronie zwierząt, art. 11a, nakłada na rady gmin i miast obowiązek uchwalania co roku programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Program przygotowuje wójt albo burmistrz (oczywiście w praktyce robi to odpowiednia komórka w urzędzie gminy). Agnieszka Gruszczyńska przestudiowała szereg tych programów i w rozmowie radzi, co i jak zamieścić w programach by były one coraz lepsze.

„Gmina musi konsultować z mieszkańcami pomysły”. Nowy MPZP w Grzegorzewie

W miejscowości Bylica (gmina Grzegorzew, woj. wielkopolskie) urząd gminy odkupił działkę przylegającą do remizy OSP. Pusty obszar ma być zagospodarowany z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców. Te natomiast najlepiej poznać realizując w gminie konsultacje społeczne dokumentów planistycznych. Zdaniem pani Danuty Gębki, urzędniczki z Grzegorzewa, rozmowa z mieszkańcami, to jedyny sposób na budowanie wspólnej przestrzeni.

zobacz więcej

Chlewnia w centrum wsi. Między biznesem a mieszkańcami

„Tucz nakładczy” to zjawisko znane w Polsce od 2004 roku. Zachodni koncern mięsny nie mogąc prowadzić skoncentrowanych hodowli świń na terenie swojego kraju szuka dogodnych miejsc w Europie, gdzie prawo środowiskowe i pracownicze jest mniej rygorystyczne. Do Polski, do dużych chlewni rozrzuconych po całym kraju wjeżdżają zatem prosięta, tutaj rosną i są ubijane. Z Polski wyjeżdża „czyste” mięso, a u nas zostaje to, czego nikt nie chce – odór, gnojowica, zanieczyszczenie wody, powietrza i zagrożenie epidemiologiczne.

zobacz więcej

„Do sklepu chodzę tylko po sól”

W czasie trwającej od miesięcy pandemii ciężką próbę przechodzą właściciele gospodarstw agroturystycznych, lokalni producenci żywności, restauratorzy. Chroniczny brak klientów zabija świetnie prosperujące do niedawna biznesy. Czy istnieje sposób na to, by z covidowego kryzysu wyjść obronną ręką? Piotr Lenart, propagator idei szlaku kulinarnego „Niech Cię Zakole”, przekonuje, że jest to możliwe.

zobacz więcej

Projekty młodzieżowe w cieniu pandemii. Zakończyliśmy I edycję programu Pole Działania. Co udało się zrealizować?

Uczestnicy programu Fundacji Wspomagania Wsi wspierającego młodzież w rozwoju obywatelskim "Pole Działania" spotkali się w październiku 2020 r. w Warszawie, żeby podsumować Pierwszą edycję programu. 15 miesięcy, 11 grup projektowych, niemal 30 uczestników z całej Polski, cel - zrealizować projekty społeczne w swoich miejscowościach i rozmawiać o idei zaangażowania społecznego.

zobacz więcej

W trakcie epidemii razem łatwiej

Jak wygląda życie działaczy społecznych w czasie pandemii? Jak odnajdują się w nowej rzeczywistości? W czerwcu i lipcu br. Fundacja Wspomagania Wsi zorganizowała cykl warsztatów online pt. „Razem łatwiej” dla osób aktywnie działających na obszarach wiejskich. Rozmawialiśmy o tym jak na obszarach wiejskich wygląda życie działaczy społecznych w czasie pandemii i  jak odnajdują się w nowej rzeczywistości. Teraz, gdy fala zachorowań wezbrała, wnioski z wiosny mogą okazać się szczególnie przydatne. Przypominamy więc artykuł sprzed kilku miesięcy!