Aktualności

Jak o domowych finansach uczyć osoby dorosłe?

Dorośli najlepiej uczą się, gdy rozumieją wartość tego, czego się uczą i mają wpływ na proces nauki. Dlatego mimo wcześniej ustalonego planu szkolenia powinny odpowiadać na specyficzne potrzeby danej grupy. Przedstawiciele i przedstawicielki organizacji należących lub zainteresowanych  działaniami Partnerstwa na Rzecz Edukacji Finansowej spotkali się w Fundacji Wspomagania Wsi i wymienili doświadczeniami z pracy z dorosłymi w ramach programów edukacji finansowej.

zobacz więcej

Rozpoczął się rok szkolny i co dalej?

Uczniowie poszli do szkół. Niektórzy z nich po raz pierwszy, inni w tym roku skończą jeden etap edukacji i zaraz zaczną kolejny. W domu zostali rodzice, którzy wkrótce będą zastanawiać się, jak wspomóc swoje dzieci w szkolnych obowiązkach. Z myślą o nich wszystkich Wszechnica, portal Fundacji Wspomagania Wsi, gromadzi filmy, które pomagają znaleźć odpowiedzi na wiele pytań nurtujących uczniów i ich rodziców.

zobacz więcej

Niezbędnik sołtysa

Sołtysowanie to praca dla aktywnych społeczników. Dzisiejszy sołtys ma pod opieką wieś, czasem kilka. Nie jest wynagradzany. Wybierany jest przez mieszkańców wsi na 4 lata kadencji. Ma większą swobodę działania, niż chociażby jego poprzednik z epoki PRL-u. Ale działalność współczesnego sołtysa podlega większej krytyce samych mieszkańców wsi, jak i kontroli władz lokalnych - rady gminy, burmistrza czy wójta, które sprawują nadzór nad działalnością sołectwa.

zobacz więcej

Mieszkańcy projektują centrum Gogolina

Gdy opadną szlabany, ulice momentalnie wypełnia warkot silników i duszące spaliny. W centrum Gogolina na Opolszczyźnie nieraz bywa tak, że przejazd kolejowy zamknięty jest przez 8 godzin w ciągu doby. Władze gminy chcą to zmienić i pytają mieszkańców, czego jeszcze brakuje im w centrum ich miasta. W ostatnią niedzielę w Kamieniu Śląskim w ramach programu Nasza Przestrzeń II odbyły się konsultacje planu zagospodarowania centrum Gogolina.

zobacz więcej

Inwestycje budowlane bez pozwolenia

Od początku roku obowiązuje znowelizowane prawo budowlane. Nowe przepisy uprościły procedury, zwolniły część budynków z konieczności uzyskania pozwoleń na budowę lub dokonywania zgłoszeń, skróciły termin wniesienia sprzeciwu do zgłoszeń oraz doprecyzowały zapisy stanowiące o istotnym odstąpieniu od zatwierdzonego projektu budowlanego.

zobacz więcej

Jak prawidłowo przeprowadzić zbiórkę publiczną?

Zgodnie z ustawą z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych, warunkiem przeprowadzenia zbiórki publicznej jest jej zgłoszenie na portalu www.zbiorki.gov.pl. Dane umieszczane na tej stronie internetowej dotyczą organizatora zbiórki, ilości zebranych środków, ale także sposobu ich rozdysponowania. Dzięki temu każdy ma dostęp do informacji, jakie powodzenie miała zbiórka oraz jak zebrana gotówka i dary zostały rozdzielone.

zobacz więcej

Mała loteria fantowa – jak ją zgłosić i przeprowadzić?

Loterie fantowe stanowią nieodłączny element festynów strażackich, pikników szkolnych czy zbiórek parafialnych. Niestety słuszne intencje nie zawsze idą w parze ze znajomością prawa. Otóż wszelkie inicjatywy, w których zakupione losy biorą udział losowaniu nagród dla ich uczestników podlegają regulacjom ustawy o grach hazardowych. Ta z kolei nakłada obowiązek zgłoszenia takiej loterii do właściwego organu.

zobacz więcej

VII edycja konkursu dziennikarskiego Archiwum Wspomnień Jana Pawła II rozstrzygnięta. Trzydniowe warsztaty w TVN nagrodą dla laureatów

W piątek 16 czerwca ogłoszeni zostali laureaci VII edycji konkursu Archiwum Wspomnień Jana Pawła II. Za najlepszym film zawierający wspomnienia osoby związanej z Papieżem Polakiem został uznany obraz "Kim jest kapłan?" autorstwa gimnazjalistów z Młodzieżowego Klubu Filmowego WIATRAK z Chorzowa. Kolejne miejsca przypadły grupom z Twardorzeczki i Łańcuta.

zobacz więcej