Nowi trenerzy ABC Przedsiębiorczości IV przeszkoleni

Jędrek Godlewski, 25 czerwca 2018 (17:59)
Projekt ABC Przedsiębiorczości IV, który Fundacja Wspomagania Wsi realizuje z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej nabiera tempa. Na początku czerwca przeszkoliliśmy trenerów edukacji finansowej, którzy już niedługo ruszą w teren i będą prowadzić zajęcia z uczestnikami projektu.

Przypomnijmy, że w ramach projektu odbędzie się 70 osiemnastogodzinnych szkoleń warsztatowych, podczas których uczestnicy z różnych zakątków Polski, mieszkający we wsiach i miastach do 20 tysięcy mieszkańców, poznają lub uzupełnią wiedzę o tajnikach prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Zanim warsztaty z uczestnikami rozpoczną się na dobre, zaprosiliśmy 20 nowych trenerów i trenerek edukacji finansowej do Łowicza, gdzie odbył się czterodniowy warsztat dotyczący zasad prowadzenia szkoleń i współpracy z uczestnikami projektu.

Celem warsztatu było przećwiczenie modelu zajęć warsztatowych prowadzonych w ramach projektu ABC przedsiębiorczości IV, które w niedalekiej przyszłości poprowadzą nowi trenerzy. Trenerzy, przeszkoleni w poprzedniej edycji projektu, ABC przedsiębiorczości III, już rozpoczęli organizację szkoleń. Pełna lista trenerów znajduje się na http://www.edufin.pl/index.php/trenerzy

?

Pierwsze dwa dni warsztatu dla nowych trenerów poświęcono formalnościom, których należy dopełnić, żeby uruchomić działalność gospodarczą. Rejestracja w UG, ZUS, GUS oraz wiedza o podstawowych przepisach prawnych i obowiązujących procedurach przy zakładaniu małych firm to ABC każdego przedsiębiorcy. Trenerzy zajęli się również tematem przygotowywania biznesplanu oraz analizy opłacalności firmy.

Mimo to nie skupiano się tylko na umiejętnościach twardych.

– W scenariuszu zajęć z uczestnikami są ćwiczenia, które pomagają w zdiagnozowaniu własnych zasobów. Jest to bardzo ważne w budowaniu poczucia własnej wartości i wiary we własne możliwości – mówi jedna z trenerek z województwa podlaskiego.
Kolejny dzień warsztatu poświęcono problematyce przedsiębiorczości na terenach wiejskich w powiązaniu z korzystaniem z bankowych narzędzi online i nowych technologii. Omówiono także możliwości, jakie daje Internet w kontekście promocji i marketingu małej firmy. Sporo czasu poświęcono przezwyciężaniu kryzysów w firmie.

Ostatniego dnia szkolenia skupiono się na metodyce pracy z uczestnikami projektu. Trenerzy omówili różne podejścia np. w zależności od wieku słuchaczy. Rozmawiano także o zasadach organizacji szkoleń w terenie i rekrutacji uczestników. Wygląda na to, że trenerzy będą mieli pełne ręce roboty. Zdaniem Ewy Żurawskiej, trenerki z województwa mazowieckiego, w jej okolicy znikają małe gospodarstwa rolne, a ich miejsce zastępują mikroprzedsiębiorstwa. Oznacza to, że duża grupa osób będzie potrzebować wiedzy o przekwalifikowaniu swojej działalności.

Powodów, dla których ludzie zakładają własne firmy, jest wiele. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do śledzenia naszej strony. Niedługo zaczniemy publikować relacje ze szkoleń z uczestnikami projektu.