Odbyło się XIII Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie

Magdalena Gromek-Kowalczyk, 8 czerwca 2014 (12:54)
Po raz trzynasty w Marózie k. Olsztynka w dn. 22-24 maja 2014r. spotkali się przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich. W tym roku do Maróza przyjechało ponad 350 osób z całej Polski.

Spotkania od lat są okazją do zetknięcia się z nowymi pomysłami, wymiany doświadczeń i kontaktów, zyskania umiejętności przydatnych do codziennej pracy organizacji. Słuchając uważnie uczestników poprzednich „Marózów”, odświeżona została formuła spotkania.

 

Piotr Szczepański z Fundacji Wspomagania Wsi otwiera XIII Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. Towarzyszą mu przedstawiciele Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA oraz Mirosław Czyżewski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.  

Po raz pierwszy zrezygnowaliśmy z wykładów i zamiast jednego ogólnego tematu zaproponowaliśmy uczestnikom wybór spośród czterech „koszyków”, w ramach którego uczestnicy dyskutowali z ekspertami i praktykami:

1. Świetlica i co dalej?
„W naszej wsi jest świetlica z wyposażeniem, tylko za mało się w niej dzieje. Nawet z kluczem są problemy.” Jak funkcjonują wiejskie świetlice – czy tylko jako sale do wynajęcia lub „od projektu do projektu”? Kto mógłby z nich jeszcze skorzystać? Rozmawialiśmy o ludziach  oraz problemach bieżącej działalności – o tym, kto potrzebuje świetlicy; jak uatrakcyjnić jej ofertę; jak oprócz modnych, popularnych zajęć zaproponować coś nietypowego; zastanawialiśmy się co zrobić, by świetlica stała się miejscem wspólnym dla wszystkich mieszkańców.

2. Młodzież – wyzwania i pomysły.
„Słyszałam o różnych metodach pracy z młodzieżą, znam hasła o współpracy, angażowaniu młodych do działań,  niestety na co dzień czasem trudno się z nimi dogadać.”
Zapraszamy osoby, które mają doświadczenia w działaniach z młodzieżą i  chcą podzielić się swoimi obserwacjami i pomysłami, ale także sukcesami i porażkami. Jednocześnie wiedzą, że nie istnieją uniwersalne recepty i chciałyby coś w swojej działalności zmienić.

3. Seniorzy – nowe potrzeby, nowe usługi.
„Dopóki zdrowie dopisuje, nie jest źle. Ale później – nie wiem, jak będę sobie radzić.” Żyjemy coraz dłużej, tymczasem  ubywa ze wsi młodych. Seniorzy mają swoje marzenia, pasje pomysły oraz potrafią się zorganizować. Rozmawialiśmy o tym, jak mała organizacja może zadbać o starszych członków swojej społeczności, reprezentować ich interesy wobec samorządu i innych instytucji, aktywizować i integrować osoby 60+. Rozważaliśmy także sytuacje, w których seniorom zaczyna brakować sił, są samotni, znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, potrzebują wsparcia i opieki. Jakie działania może podjąć organizacja, żeby starszym na wsi żyło się lepiej

4. Organizacja na zakręcie – jak poradzić sobie w sytuacjach kryzysowych?
„Działam w małym stowarzyszeniu, ale czasem mam dość. Jedni patrzą wilkiem, inni tylko korzystają”.
Omówimy przykładowe „zakręty” w działalności organizacji – konflikty, zmęczenie czy brak finansów. Jak radzimy sobie w takich sytuacjach? Zbierzemy listę porad i doświadczeń, tak by uczestnicy spotkania po powrocie do domu mieli świadomość, że kryzys zdarza się każdemu, ale można go przezwyciężyć.  

Jak w poprzednich latach, oferowaliśmy udział w warsztatach, ćwiczących umiejętności praktyczne ważne dla każdego społecznika: jak mówić o swojej działalności innym, jak pozyskiwać zasoby (nie tylko finansowe), jak wciągać innych partnerów do współpracy. Tym razem warsztaty trwały 4 godziny i każdy uczestnik mógł wybrać w których chce uczestniczyć:

  1. Organizacja w sieci powiązań
  2. Współpraca i komunikacja między samorządem a społecznością lokalną
  3. Jak mówić, żeby budować poparcie dla naszych pomysłów
  4. Potencjał zasobów lokalnych

Jak co roku nie zabrakło także spotkań z praktykami, którzy przedstawili swoje działania lokalne.

 

Szczegółowy program Spotkania znajduje się tutaj. Informator dla uczestników znajduje się tutaj.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu oraz fotorelacji z Maróza, przygotowanych przez redaktorów Witryny Wiejskiej:

  1. Czemu służy odwrócny przepływ wiedzy? Rozmowa z Piotrem Szczepańskim, Prezesem Fundacji Wspomagania Wsi http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/42813-czemu-sluzy-odwrocony-przeplyw-wiedzy
  2. http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/42797-zakonczylo-sie-xiii-spotkanie-organizacji-dzialajacych-na-obszarach-wiejskich
  3. http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/42823-maroz-2014-w-obiektywie

Organizatorami Spotkania są: Fundacja Wspomagania Wsi i Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA
Spotkanie współfinansowane jest przez Fundację Wspomagania Wsi i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności