Relacja z XVII Spotkania w Marózie

Jędrek Godlewski, 25 maja 2018 (12:36)

Maróz 2018 to Akademia Skutecznego Działania – czyli prowadzącego do osiągnięcia założonych celów i pozwalającego unikać niepowodzeń. Uczestnicy podczas zajęć porozmawiają o tym, jak wpływać na lokalną politykę społeczną, jak budować wizerunek organizacji, jak wzmacniać tożsamość społeczności w oparciu o pamięć i historię, jak podejmować decyzje w sytuacji konfliktu interesów. Będzie też mowa o wykorzystaniu rozmaitych narzędzi i umiejętności (technologicznych, prawnych) przydatnych w rozwiązywaniu konkretnych problemów. Wśród rozlicznych tematów marózowych znajdą się również te związane z wyborami samorządowymi.

Dzień 1

Jak co roku oficjalne otwarcie spotkania należało do przedstawicieli organizatorów: Piotra Szczepańskiego z Fundacji Wspomagania wsi, Mirosława Czyżewskiego z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Krzysztofa Margola z Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA.

W swoim wystąpieniu inauguracyjnym Piotr Szczepański podkreślił wagę podstawowych aspektów naszego życia.

– Edukacja, bez niej bylibyśmy jedynie grupą etniczną. Gdyby nie było w XVIII Komisji Edukacji Narodowej, gdyby nie było Stanisława Konarskiergo, Uniwersytetu Wileńskiego w Królestwie Kongresowym, gdyby nie było Mickiewicza, Kościuszki – gdzie byśmy dzisiaj byli? – retorycznie pytał szef Fundacji Wspomagania Wsi.

– Niepodległość, mamy w tym roku stulecie jej odzyskania. Kiedy patrzymy na ostatnie 30 lat, to dochodzimy do wniosku, że nigdy w naszej historii nie mieliśmy takiego okresu prosperity. Musimy pamiętać, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze.

Równie ważną kwestią, o której mówił Piotr Szczepański jest bezpieczeństwo Polski jako członka Unii Europejskiej, dlatego niezwykle ważna jest nasza obecność we wspólnocie unijnej, co daje nam gwarancję bezpieczeństwa.

– Toteż tak istotne jest dobrze zarządzane państwo: instytucje, niezależne sądy, mądrzy ministrowie, posłowie, burmistrzowie, etyczni i spełniający swoją rolę urzędnicy. To jest także w naszych rękach – pod warunkiem, że będziemy umieli o to zabiegać. Nie ma większej radości niż osiąganie efektów poprzez dobrze zaplanowane projekty razem z innymi ludźmi dla nas wszystkich. O tym też będzie to spotkanie – zapowiedział Piotr Szczepański.

Podczas otwarcia spotkania z wykładami inauguracyjnymi wystąpili: dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich – „Formy i możliwości obywatelskiego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej”; dr Ewelina Maria Kostrzewska – „Działaj skutecznie z myślą o ojczyźnie. Historyczne konteksty wsi zorganizowanej”; Ignacy Dutkiewicz, redaktor naczelny publicystyki w portalu ngo.pl – „Przekroczyć granice, przekroczyć siebie”. Do obejrzenia i wysłuchania relacji z otwarcia spotkania w Marózie zapraszamy na fanpage Fundacji Wspomagania Wsi.

Przed nami trzy dni pracy, nauki i dzielenia się doświadczeniami. Będzie o czym mówić, wszak jesteśmy tu w doborowym towarzystwie wyjątkowych ludzi, którzy na co dzień zmieniają lokalną rzeczywistość na lepsze.

Dzień 2

Wywieranie wpływu na samorząd przez obywateli, zmiany w prawie wyborczym, mierzenie się ze stereotypami dotyczącymi organizacji społecznych, czy umiejętność mówienia o pracy społecznika. To jedne z wielu tematów, które zostały poruszone drugiego dnia XVII Spotkania w Marózie. Za nami cztery sesje zajęć warsztatowych, trzy wykłady, sesja gry strategicznej i otwarte spotkanie dla wiejskich aktywistów. Działo się.

Poranki w Marózie zwykle są intensywne. Podobnie było w tym roku, gdy drugiego dnia Spotkania po śniadaniu ruszyły zapisy na warsztaty. Do wyboru zajęcia z komunikacji, partycypacji obywatelskiej, sposobów utrwalania historii lokalnej oraz gra strategiczna. W tym samym czasie odbyły się wykłady, które dały możliwość poszerzenia tematów poruszanych na warsztatach.

Aby dobrze o nas mówili

Jednym  z ważniejszych wątków tegorocznego Spotkania w Marózie jest budowanie wizerunku organizacji społecznych. Kto chciał zgłębić wiedzę na ten temat z pewnością powinien udać się na wykład Doroty Setniewskiej, redaktorki portalu ngo.pl, “Pokażmy się! Wspólnie opowiedzmy o tym, ile dobrego robią organizacje społeczne w Polsce”. Zdaniem dziennikarki trzeci sektor cieszy się coraz większym zaufaniem opinii publicznej. Dzieje się tak, chociaż temat finansowania NGO-sów i wydawania przez nie pieniędzy wciąż zdominowany jest przez mity i stereotypy. W odpowiedzi m.in. na ten problem portal ngo.pl opracowuje projekt, który ma na celu nagłaśnianie osiągnięć dziesiątek tysięcy organizacji w Polsce. W końcu nasz rodzimy trzeci sektor, jak zauważa Dorota Setniewska, to nie tylko WOŚP i Caritas.

Więcej o sposobach opowiadania o osiągnięciach stowarzyszenia czy fundacji można było usłyszeć na warsztacie „Aby dobrze o nas mówili”. Dwugodzinne zajęcia prowadzone przez doświadczonych trenerów i PR-owców – Damiana Hamerlę oraz Tomasza Dandy – były okazją, żeby na nowo pomyśleć o podejściu do autoprezentacji, występów publicznych, organizowania spotkań oraz, w końcu, kontaktów z mediami.

Gdy nie chcesz prosić, ale chcesz mieć wpływ

Zbliżają się wybory. To dobry moment, żeby porozmawiać o tym, jak obywatel może realnie wpływać na samorząd. Zdaniem Karola Mojkowskiego, współpracownika Fundacji im. Stefana Batorego, który poprowadził warsztat „Gdy nie chcesz prosić, ale chcesz mieć wpływ” można korzystać z wielu opcji prawnych. Kolejne dostępne będą niebawem. Po najbliższych wyborach samorządowych mieszkańcy gmin czy miast będą mieli pewność, że ich wniosek złożony w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, zostanie rozpatrzony przez radę, odpowiednio, gminy lub miasta.

Najbliższe wybory samorządowe to też zmieniające się procedury wyborcze, a w zasadzie nowy system wyborczy. Temu zagadnieniu poświęcony był wykład „Obywatele a samorząd” poprowadzony wspólnie przez samorządowców i ekspertów. Ich zdaniem zmieniona struktura komisji wyborczej oraz nowe uprawnienia wyborcy podczas głosowania, to tylko niektóre elementy, które stanowić będą wyzwanie dla przebiegu wyborów.

Wasze działania, Wasze sukcesy

Ostatnim elementem piątkowych zajęć w Marózie była, przeprowadzona po raz pierwszy, otwarta dyskusja uczestników o ich działaniach. Zaplanowana w formule „speed dating”, czyli szybkich randek, rozmowa skupiła przedstawicieli organizacji wokół takich tematów, jak kultura, sport, turystyka, integracja, sołectwa, historie lokalne, informowanie i gry. Każdy wątek dyskutowany był przy dedykowanym stole, do którego co dwadzieścia minut dosiadali się inni Marózowicze, żeby wymienić się doświadczeniami w określonych obszarach.

Dzień 3

Ponad 300. przedstawicieli organizacji wiejskich i samorządowców z całej Polski. 18 godzin wykładów. 48 godzin warsztatów. Niezliczone godziny rozmów i debat o skutecznym działaniu. Zakończyliśmy XVII Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie.

Spotkania w Marózie to jeden z kilku momentów w roku, gdy wiejscy aktywiści mogą zebrać się w jednym miejscu, żeby porozmawiać na tematy, które łączą ich bez względu na to, z którego rejonu Polski przyjechali. To też okazja, żeby wymienić się cennymi doświadczeniami, a te każdy z nich ma już zupełnie inne.

Maróz-mapa
Uczestnicy Spotkania w Marózie zaznaczają pineskami miejscowości, z których przyjechali

 

W sobotę, 19 maja 2018 r. ostatni raz zebraliśmy się w szerokim gronie, żeby podsumować Spotkanie i wspólnie zastanowić się, z czym wyjeżdżamy.

– Jest tu wielu ludzi, którzy chcą przenosić góry i robią to, nawet jeśli nie zdają sobie z tego sprawy – mówił na zakończenie do zgromadzonych Marek Klara, wójt gminy Miejsce Piastowe i wieloletni uczestnik Spotkań w Marózie, który przed laty zaczynał w wiejskiej organizacji społecznej.

Marek-Klara
Marek Klara, wójt gminy Miejsce Piastowe

 

Wywieranie wpływu na samorząd przez obywateli, zmiany w prawie wyborczym, mierzenie się ze stereotypami dotyczącymi organizacji społecznych, czy umiejętność mówienia o pracy społecznika. To najważniejsze tematy, które zostały poruszone w trakcie Spotkania w Marózie. One również rezonowały ostatniego dnia.

– Spotkanie jest po to, żebyśmy poczuli swoją siłę. To co robimy jest ważne dla naszej wsi i gminy. Jesteśmy siłą, która zmienia ten kraj – dodał Marek Klara.

W tym roku zebraliśmy się pod hasłem Akademia Skutecznego Działania. Skutecznego, czyli prowadzącego do osiągania założonych celów i pozwalającego unikać niepowodzeń. Zdaniem Krzysztofa Margola z Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA i współorganizatora Spotkania, jednym z takich działań jest poświęcanie uwagi dzieciom.

Od prawej: Krzysztof Margol z Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA i Piotr Szczepański z Fundacji Wspomagania Wsi

 

– Pracując z dziećmi możemy nauczyć je czegoś więcej niż szkoła, na przykład logicznego myślenia, czy odróżniania dobra od zła. Powinniśmy zadbać o to, żeby dzieci mogły stać się tym, kim stać się mogą, żeby były mądrymi obywatelami.

Na koniec o wartościach ogólnoludzkich przypomniał także Piotr Szczepański z Fundacji Wspomagania Wsi.

– Nasz kraj może wyglądać jak zmięta kartka. Stanie się tak, gdy będziemy szukali wrogów, a nie myśli, które możemy na niej zapisać.

 

Na koniec nasza mała tradycja – zdjęcie grupowe zrobione nad jeziorem Maróz. Tym razem z lotu ptaka!

POBIERZ ZDJĘCIE W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI