Relacja z XVIII Spotkania w Marózie

Jędrek Godlewski, 27 maja 2019 (12:48)
"Akademia skutecznego działania to coś więcej niż szkoła i trochę coś innego. To miejsce, w którym uczymy się od siebie nawzajem i gdzie zdobywamy nowe umiejętności. To przestrzeń wspólna, którą tworzą trenerzy, organizatorzy i uczestnicy." Tymi słowami rozpoczęło się 23.05.2019 r. 18. Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. Wydarzenie zakończyło się 25.05.2019 r.

Dzień 1

Już drugi rok z rzędu Spotkanie w Marózie nazwaliśmy „Akademią Skutecznego Działania”. Na to jedno z największych spotkań organizacji działających na obszarach wiejskich w Polsce co roku od 18 lat przyjeżdża niemal 300 osób. Co roku wiele i wielu z nich pojawia się po raz pierwszy. Dużo osób przyjeżdża regularnie. Ich obszar działalności jest tak szeroki i barwny, a wyzwania lokalne, na które odpowiadają, tak zróżnicowane, że trudno ograniczyć się do jednej tematyki. Stąd podtytuł naszego spotkania.

Siłą organizacji społecznych w Polsce jest to, że ich działanie wynika z lokalnych potrzeb. Czasami jest to chęć produktywnego spędzenia czasu z innymi mieszkańcami, a czasem rozwiązanie konkretnego problemu w gminie. Za każdym razem jest to chęć zrobienia czegoś dla siebie i innych. Niezależnie od tego, co sprowadza wiejskich działaczy do Maróza, liczymy, że zawsze znajdą tu to, czego szukają.

Oddajemy głos uczestnikom i ekspertom

A do zaoferowania mamy sporo. Spotkania w Marózie to okazja do swobodnej wymiany doświadczeń i wiedzy praktyków z całej Polski. Mimo napiętego harmonogramu zajęć zostawiamy dużo czasu na integrację oraz poznawanie nowych znajomych i partnerów w działaniu. Głos oddaliśmy także ekspertom, którzy podczas dzisiejszej sesji „Dobre Praktyki” opowiedzieli, jak usprawnić pewne procesy w gminie lub wprowadzić nowe rozwiązania. Więcej o tym bloku przeczytacie tutaj. Maróz to również okazja do przedstawienia swoich dokonań szerszej publiczności. Temu zagadnieniu poświęcony będzie piątkowy blok „Nasze Działania, Nasze Sukcesy”.

Sprawy lokalne, a sprawy globalne

Sprawy lokalne są ważne, ale z pola widzenia nie może nam umknąć szerszy kontekst. Podczas sobotnich zajęć w ramach „Jarmarku Idei” porozmawiamy o wyzwaniach globalnych, które coraz bardziej wpływają na nasze życie tu i teraz. Zmiany demograficzne i klimatyczne, działanie tzw. fake newsów czy problem wypalenia wśród działaczy, to rzeczy, które mogą wydawać się odległe, ale tak naprawdę jest zupełnie na odwrót. Dla chętnych przygotowaliśmy też materiały, które w rzeczowy i przystępny sposób streszczają fakty na temat problemów, o których porozmawiamy na zajęciach. Więcej o „Jarmarku Idei” przeczytacie tu.

Kolejne dwa dni Spotkania będą wypełnione warsztatami i wykładami, o których w szczegółach napiszemy jutro. Tymczasem z programem Maróza możecie zapoznać się tutaj.

Zapraszamy również do przeczytania relacji z otwarcia 18. Spotkania w Marózie oraz do obejrzenia transmisji:

Spotkania w Marózie

Już od 2001 roku Fundacja Wspomagania Wsi wspólnie z Nidzicką Fundacją Rozwoju NIDA organizuje Ogólnopolskie Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. Spotkania odbywają się Marózie (koło Olsztynka, w woj. warmińsko-mazurskim). Celem corocznych Spotkań jest wspieranie rozwoju wsi poprzez zaangażowanie jej mieszkańców w sprawy społeczne i publiczne.

Każdego roku w Spotkaniu uczestniczy od 350 do 500 osób reprezentujących kilkaset organizacji pozarządowych działających na wsiach i w małych miejscowościach, władze samorządowe, rady sołeckie, szkoły i organizacje o zasięgu ogólnopolskim. „Maróz” jest dla nich okazją do poszerzenia umiejętności zarządzania organizacją, poznania sprawdzonych i dobrych projektów rozwoju lokalnego, uzyskania informacji o możliwościach finansowania nowych inicjatyw oraz nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń. Każde Spotkanie odbywa się pod hasłem przewodnim, wokół którego organizowane są warsztaty i dyskusje.

Dzień 2

„Akademia Skutecznego Działania to coś więcej niż szkoła. To miejsce, w którym uczymy się od siebie nawzajem i gdzie zdobywamy nowe umiejętności. To przestrzeń wspólna, którą tworzą trenerzy, organizatorzy i uczestnicy.” Tymi słowami rozpoczęło się 18. Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie k. Olsztynka. Wydarzenie odbyło się w dniach 23 – 25.05.2019 r.

Akademia Skutecznego Działania

Spotkanie w Marózie organizowane przez Fundację Wspomagania Wsi, Nidzicką Fundację Rozwoju „Nida” oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności już drugi rok z rzędu odbyło się pod nazwą „Akademia Skutecznego Działania”. Na to jedno z największych spotkań organizacji działających na obszarach wiejskich w Polsce co roku od 18 lat przyjeżdża niemal 300 osób. Wiele i wielu z nich przybywa po raz pierwszy. Dużo osób pojawia się regularnie. Ich obszar działalności jest tak szeroki i barwny, a wyzwania lokalne, na które odpowiadają, tak zróżnicowane, że trudno ograniczyć się do jednej tematyki.

Od polityki europejskiej to bioróżnorodności na wsi

Spotkanie w Marózie po raz kolejny wypadło w roku wyborczym. O tym dlaczego powinniśmy interesować się kandydatami na europosłów i działaniem struktur europejskich oraz jak zapadające tam decyzje wpłyną na nasze życie opowiedzieli Antoni Wołowski i Magdalena Żarnawska ze Stowarzyszenia 61 będącego wydawcą portalu MamPrawoWiedziec.pl.

Niezrealizowane potrzeby, niewypowiedziany żal czy zadry z przeszłości – jest wiele elementów, które sprawiają, że zamiast rozmawiać, odwracamy się do siebie plecami. Uczestnicy, którzy chcieli dowiedzieć się, jak lepiej rozwiązywać konflikty, z pewnością skorzystali z wykładu Andrzeja Andrzejewskiego, mediatora sądowego, pt. „Mediacja prowadzi do ugody, porozumienia czyli dosłownego pokoju we wszystkich sferach życia”.

Ostatni z tegorocznych wykładów dotyczył różnorodności biologicznej polskiej wsi. Ekspansywna działalność człowieka przyczynia się do wymierania gatunków wielu roślin i zwierząt. Na szczęście są narzędzia by temu zaradzić. Tym bardziej cieszył widok sporej frekwencji na wykładzie dr. Mirosława Stepaniuka, geografa, ekologa krajobrazu i regionalisty związanego z Politechniką Białostocką.

 

Opowiadanie historii sposobem na działanie?

W tym roku mieliśmy dwie ciekawe propozycje dla zainteresowanych kulturą i historią regionalną. Na „Wieloznaczność historii, czyli o docieraniu do <<prawdy>>” zdecydowali się ci, którzy w swoich działaniach wykorzystują elementy wiedzy o przeszłości lub popularyzują historię lokalną. Zdaniem autorki warsztatu, Marii Weroniki Kmoch, „historia, także w wymiarze lokalnym, jest nieoczywista, pełna zagadek i wieloznaczności”. Uczestnicy więc mieli okazję zastanowić się, jak historię lokalną opowiadać, żeby zrobić to jak najrzetelniej i najciekawiej.

Drugi warsztat poświęcony był mapom opowieści. Ten przydał się szczególnie tym uczestnikom, którzy chcą pracować z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi metodą opowiadania historii (tzw. storytelling). Marózowicze dowiedzieli się, jak tworzyć widowiska narracyjne w oparciu o lokalne legendy, podania oraz historie rodzinne i osobiste. W trakcie warsztatu można było usłyszeć wiele interesujących historii, jak ta o „Amerykanie”, czyli starszym panu, który na emeryturę postanowił wrócić z USA do Polski. W rodzinnej miejscowości szybko zaczął wzbudzać ogromną sympatię, ale też niechęć. Historii takich jak ta z pewnością wydarzyło się w Polsce całe mnóstwo. Warto je odkryć.

Remedium na konflikty lokalne

Kolejne dwa spotkania dotyczyły niestandardowych sposobów na rozwiązywanie lokalnych problemów. Warsztat Joanny Rybackiej-Barisic i Anny Lewikowskiej skupiał się na poszukiwaniu rozwiązań trudnych sytuacji używając technik kreatywnego myślenia. „Uczestnicy zobaczą, jak kreatywność rozwija się w grupie i jak pomysły innych mogą wpływać na zmianę naszego punktu widzenia” – przekonują trenerki. Sprawdzone sposoby na stawianie czoła wyzwaniom przedstawił też Marcin Skonieczka. Na przykładach dokonał z uczestnikami analizy typowego myślenia o problemach, które często prowadzi do szukania winnego. Co oznacza wzięcie odpowiedzialności za dany problem? Jak interpretować intencje innych osób? Uczestnicy tego warsztatu ze pewnością mogą powiedzieć już o wiele więcej na te tematy.

Zamiast konflikty gasić, lepiej im zapobiegać. Dorota Bregin i Magdalena Chustecka opowiedziały, jak zorganizować i przeprowadzić spotkanie sołeckie czy spotkanie w organizacji, żeby nie zwariować, a osiągnąć zamierzone cele. Na spotkaniu omówił osiem elementów skutecznego prowadzenia spotkań, takich jak zebranie wiejskie, fundusz sołecki, czy zebranie dotyczące organizacji festynu).

Działasz dla innych? Zadbaj o siebie!

Na koniec warsztat z Natalią Saratą.  Była to propozycja dla tych, którzy mogą już być zmęczeni działalnością społeczną. Ciągła krytyka, sprzeczne oczekiwania, tempo pracy, brak rąk do działania. To wszystko sprawia, że nawet najbardziej zmotywowani aktywista czy aktywistka mogą się poddać. Trenerka wraz z uczestnikami zastanawiała się nad czynnikami, które sprawiają, że chęć do działania spada. Rozmowy dotyczyły presji, którym podlegają społecznicy i społeczniczki oraz tego, jakim emocjom i stanom podlegają. Wspólnie też zastanowiono się, co zrobić, żeby o siebie zadbać, pokonać frustrację i nie wypalić się.

Głos uczestników

Spotkania w Marózie to okazja do swobodnej wymiany doświadczeń i wiedzy praktyków z całej Polski. Zarówno w trakcie zajęć, jak i poza nimi jest dużo czasu na integrację oraz poznawanie nowych znajomych i partnerów w działaniu. Chętni mieli też okazję do przedstawienia swoich dokonań szerszej publiczności. Temu zagadnieniu poświęcony był blok „Nasze Działania, Nasze Sukcesy”.

Dzień 3

Zakończyło się XVIII Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie. Tradycyjnie, jak co roku zebraliśmy się nad jeziorem, aby zrobić wspólne, pamiątkowe zdjęcie uczestników Spotkania. Zapraszamy do pobrania fotografii w wysokiej rozdzielczości. Udostępniliśmy także link do galerii wszystkich zdjęć z Maróza.