Są młodzi, o coś im chodzi. Civic UP Academy

Jędrek Godlewski, 5 lipca 2018 (10:32)
Mają różne doświadczenia. Pochodzą z całej Polski. Ze wsi, miasteczek i miast. Łączy ich jedno. Chęć świadomego uczestniczenia w życiu publicznym. W dniach 23-30 czerwca 2018 r. gościliśmy w Warszawie 27 nastoletnich aktywistów i aktywistek, którzy wzięli udział w Civic UP Academy.

W tym roku odbyła się pierwsza edycja Civic UP Academy, szkoły letniej dla młodych społeczników zorganizowana przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacją Wspomagania Wsi.

Uczestnicy Civic UP Academy
Uczestnicy Civic UP Academy w trakcie integracji w American School of Warsaw

Pierwsze cztery dni wyjazdu spędziliśmy w American School of Warsaw, szkole amerykańskiej, która działa w Warszawie nieprzerwanie od 1953 r. Najpierw grupa zaczęła od lepszego poznania się.

Josh Skjold, nauczyciel z American School of Warsaw, pomaga uczestnikom szkoły letniej w montażu filmów

Po kilku zadaniach integracyjnych uczestników przejął Josh Skjold, nauczyciel w American School of Warsaw, który przeprowadził z nimi warsztaty z planowania i kręcenia krótkich form filmowych. Grupa rozeszła się po szkole w poszukiwaniu ciekawych tematów. Część przeprowadzała wywiady z uczniami ASW.

Uczestnicy Civic UP Academy nagrywają wywiad z uczniem ASW w szkolnej sali gimnastycznej

Choć pogoda nie sprzyjała uprawianiu sportów, wszystkim humor poprawiły prawdziwe amerykańskie burgery serwowane przez Scotta Whitmore’a, zastępcę attache kulturalnego w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Polsce, oraz legendarne S’mores, grillowane pianki cukrowe podawane z roztopioną czekoladą i gorącymi krakersami.

Scott Whitmore, zastępca attache kulturalnego w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych, serwuje burgery na dziedzińcu ASW

Kolejne dni były już mniej sielankowe, ale równie ekscytujące. Uczestnicy odbyli m.in. warsztaty z komunikacji i fact-checkingu oraz emocjonujące debaty oksfordzkie. Nie zabrakło zajęć z kontroli obywatelskiej, możliwości wpływania obywateli na otoczenie oraz sposobów rozpoznawania problemów społecznych. Grupa wzięła też udział w grze negocjacyjnej. Po solidnej dawce teoretycznej przyszedł czas na sprawdzenie świeżo nabytej wiedzy w praktyce.

Dominika Wierzbicka (w środku) w trakcie pracy nad filmem w ASW

– Odkryłam wiele nowych narzędzi, sposobów, rozwiązań do tego, aby zmieniać świat wokół mnie. Już nie mogę się doczekać kiedy wdrożę w rzeczywistość moje nowe umiejętności – napisała na swoim profilu facebookowym Dominika Wierzbicka, uczestniczka Civic UP Academy z Mińska Mazowieckiego.

Grupa badawcza zbiera opinie mieszkańców Warszawy w parku Ujazdowskim

Druga część szkoły letniej została przeznaczona na zadanie praktyczne. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy badawcze, które w czwartek rano wyruszyły na ulice Warszawy, żeby zebrać informacje o zaangażowaniu społecznym mieszkańców stolicy. Następnego dnia opracowali propozycje działań w oparciu o wypowiedzi respondentów, które zaprezentowali pracownikom ambasady amerykańskiej oraz przedstawicielom organizacji pozarządowych.

Klaudia Kazek (na pierwszym planie) w trakcie prezentacji koncepcji projektu

Na koniec odwiedziliśmy posiadłość Ambasadora USA, gdzie odbyło się uroczyste zamknięcie Civic UP Academy. Jak wspomina Klaudia Kazek, uczestniczka szkoły letniej z Krakowa – Choć była to już moja druga wizyta u ambasadora, była równie wyjątkowa jak pierwsza. Stało się tak głównie za sprawą tego, że na kolacji spotkały się moje dwie „rodziny” – uczestnicy Civic Up i absolwenci FLEXa [programu dla młodzieży organizowanego przez Departament Stanu USA – przyp.].

Uczestnicy Civic UP Academy z Ambasadorem USA Paulem Jonesem w jego posiadłości w Warszawie

Więcej informacji o programach młodzieżowych Fundacji Wspomagania Wsi znajdziecie na stronach konkursu I Know America oraz Archiwum Wspomnień Jana Pawła II. Polecamy także przedsięwzięcia organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce.