Twoje odpady, nasz problem. Akademia Wójta 2019

Jędrek Godlewski, 4 października 2019 (12:33)
Fundacja Wspomagania Wsi, wraz z Mazowieckim Stowarzyszeniem Gmin na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zaprasza wójtów i burmistrzów gmin wiejskich i miejsko-wiejskich na kolejne spotkanie z cyklu Akademia Wójta pt. „Twoje odpady, nasz problem”.

Wiodącym tematem spotkania będzie problem, z którym od lat borykają się wszystkie samorządy –   odpady. Przede wszystkim chcielibyśmy podyskutować, kto jest odpowiedzialny za właściwie przeprowadzoną ich segregację . Jak wpływa to na koszty zbiórki śmieci i czy można je obniżyć? Warsztat poprowadzi Andrzej Szczodry (Akademia Wójta). Zapraszamy uczestników do zgłaszania innych problemów dotyczących ustawy „o zachowaniu czystości i porządku w gminach …”

Pierwszy dzień Akademii otworzymy wykładem „Po co nam woda” Jacka Pietrusiaka (Akademia Wójta). Wykład otworzy dyskusję o globalnym ociepleniu i potrzebie oszczędzania wody.

Spotkanie będzie też okazją do zaprezentowania raportu Fundacji Batorego „Polska samorządów. Silna demokracja, skuteczne państwo” i dyskusji nad tzw. 21. postulatami samorządowymi. Dyskusję poprowadzi autor raportu Dawid Sześciło (Fundacja Batorego) i Wiesława Kwiatkowska (Akademia Wójta)

Na zakończenie, w piątek, jak zwykle Wiesława Kwiatkowska poprowadzi rozmowę „Wasze problemy – nasze rozwiązanie”. Tematy do dyskusji można wpisać w formularzu zgłoszeniowym.

Drugiego dnia wieczorem zapraszamy uczestników do wspólnej wycieczki na zamek w Bobolicach.

Na spotkanie zapraszamy do hotelu Zamek Bobolice (http://www.zamekbobolice.pl/) w terminie 27-29 listopada 2019. Za rezerwację pokoi odpowiedzialna jest Fundacja Wspomagania Wsi na podstawie zgłoszeń internetowych. Uczestnicy ponoszą koszt dwóch noclegów (ok. 450 zł), koszt warsztatów, zajęć dodatkowych i posiłków ponosi Fundacja Wspomagania Wsi. Dla naszych uczestników przygotowaliśmy pokoje jednoosobowe. Wszystkie dodatkowe życzenia prosimy zgłaszać do recepcji hotelu.

Więcej na http://fundacjawspomaganiawsi.pl/category/akademia-wojta/

Formularz zgłoszeniowy jest dostępny TUTAJ.

ZAPRASZAMY

Zespół Akademii Wójta

 

PROGRAM

Dzień pierwszy (środa)

16.00     powitanie uczestników

16.15     Skąd przybywamy, kim jesteśmy ?

17.30     Po co nam woda? – Jacek Pietrusiak

19.00     kolacja

Dzień drugi (czwartek)

07.30      śniadanie

09.00     Twoje odpady, nasz problem – Andrzej Szczodry

13.00     godzina na rekreację

14.30     obiad

15.00     21 postulatów samorządowych – Dawid Sześciłło

17.30     wycieczka na zamek

18.30     kolacja

Dzień trzeci (piątek)

07.30     śniadanie

09.00     Wasze problemy – nasze rozwiązanie

 

ZAMEK BOBOLICE

Bobolice to położona w samym sercu Jury niewielka miejscowość zatopiona wśród wapiennych ostańców. Jej powstanie nierozerwalnie wiąże się z istniejącym tu zamkiem. Zamek Bobolice został zbudowany w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Był elementem systemu obronnego jurajskich warowni, które chroniły zachodniej granicy królestwa od strony Śląska.

Wraz z zamkiem, w Bobolicach powstała osada, którą zamieszkiwali rzemieślnicy, kupcy, rolnicy. Pod zamkiem znajdowała się kuźnia, browar, gospoda oraz inne zabudowania gospodarcze. Na przestrzeni wieków Bobolice oraz tutejszy zamek wielokrotnie zmieniały właścicieli. Miejscowość na przełomie XIV i XV wieku była częścią dóbr królewskich, by następnie przejść w ręce takich rodów jak m.in.: Szafrańcy, Krezowie, Myszkowscy, Męcińscy. Obecnie zamek należy do rodziny Laseckich.

Zamek oraz jego okolice mocno ucierpiały podczas kilkukrotnych najazdów. Najbardziej dramatyczny okazał się „potop szwedzki”, od czasu którego zamek zaczął popadać w ruinę. Ostatnią świetną kartę w historii Bobolic zapisał król Jan III Sobieski, który obozował pod murami tutejszego zamku udając się do Krakowa na koncentrację wojsk przed odsieczą wiedeńską.

Dziś, po trwającej wiele lat rekonstrukcji, Zamek Bobolice powrócił do stanu z lat swojej największej świetności. Wraz z nim, tak jak przed wiekami rozwija się cała okolica. W Bobolicach powstał hotel oraz restauracja, a miejscowość stała się jednym z najpopularniejszych adresów na turystycznej mapie Polski.

 

DOJAZD