SamoorganizujMY się

Gra edukacyjna dla młodzieży o rozwoju polskiej spółdzielczości

Fundacja Wspomagania Wsi przygotowała „SamoorganizujMY się” grę karcianą opowiadającą o rozwoju polskiej spółdzielczości w XIX i XX wieku. Gra przeznaczona jest przede wszystkim dla młodzieży w wieku 12-18 lat. Każdy z graczy może wcielić się w niej w rolę kierownika jednej z historycznych spółdzielni. Autorzy zadbali o odwzorowanie realiów epoki – na kartach znajduje się blisko 150 zdjęć i opisów historycznych postaci, wydarzeń oraz instytucji. Jeden komplet przeznaczony jest dla od 2 do 7 osób. Sama rozgrywka zajmuje około 45 minut.

Za powstanie „SamoorganizujMY się” odpowiadają autorzy gry „Archipelag”, w którą mieli okazję zagrać uczestnicy ostatniego Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie.

Co zrobić, aby otrzymać grę?

Od 3 do 5 kompletów z grą może trafić do Państwa. Całkowicie za darmo! W zamian oczekujemy zorganizowania do 22 grudnia tego roku rozgrywki, w której weźmie udział co najmniej 12 osób w wieku 12-18 lat. Wydarzenie powinno zostać udokumentowane w formie przesłanych do nas zdjęć przedstawiających wszystkich uczestników oraz kilkuzdaniowej pisemnej relacji. Fotografie i teksty zostaną opublikowane na stronie Fundacji Wspomagania Wsi. Wysyłkę gry rozpoczniemy od 26 listopada.

Z kim się kontaktować ws. gry?

Chęć otrzymania gry wraz z informacją o terminie i miejscu planowanego wydarzenia oraz liczbie potrzebnych kompletów prosimy kierować na adres ozoltowska@fww.pl. Więcej informacji można uzyskać również pod numerem telefonu (22) 636-25-70 do 75. Przygotowaliśmy 600 egzemplarzy. O możliwości ich otrzymania decyduje kolejność zgłoszeń.

Scenariusz warsztatów

Jeśli macie lub czekacie już na swój egzemplarz, zapraszamy do zapoznania się ze scenariuszem warsztatów edukacyjnych Samoorganizujmy się!.

Scenariusz warsztatów edukacyjnych „Samoorganizujmy się!” jest propozycją zajęć dla młodzieży w wieku 12-19 lat, które można przeprowadzić z wykorzystaniem przygotowanej przez nas gry karcianej od tym samym tytule. Celem warsztatu jest ugruntowanie wśród uczestników wiedzy o polskim ruchu spółdzielczym w XIX i XX wieku zdobytej podczas gry oraz zachęcenie ich do zaangażowania się w działania na rzecz swojej lokalnej społeczności. Zajęcia połączone z rozgrywką powinny zająć około 2 godzin.

Jak grać – krok po kroku

Gra do wydrukowania

Elementy gry „Samoorganizujmy się!” można pobrać tutaj i wydrukować. Najlepiej, żeby zajęła się tym profesjonalna drukarnia. Całość udostępniamy na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-SA 4.0).

Relacje z rozgrywek

Relacja z gry w Proszkowie w woj. dolnośląskim

Relacja z gry w Krasnem w woj. podkarpackim

Relacja z gry w Radziejowicach w woj. mazowieckim