Sołectwo na nowe czasy

Program dla aktywnych sołtysów i sołtysek

W połowie czerwca 2023 w Mikorzynie koło Konina sto osób – sołtysek i sołtysów, liderek i liderów wiejskich z całej Polski wzięło udział w trzydniowym spotkaniu. Spotkanie zorganizowane było przez Fundację Wspomagania Wsi w ramach projektu „Sołectwo na nowe czasy”. Współfinansowane zostało przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Wspieramy Organizacje Pozarządowe”.

Podczas spotkania rozmawialiśmy o obecnych wyzwaniach, z jakimi mierzą się mieszkańcy wsi i wiejscy liderzy, ale też o tych, z którymi przyjdzie się mierzyć w przyszłości – w „nowych czasach”.

Fot. Przemysław Chrzanowski.

Zapraszamy do przeczytania relacji  po spotkaniu w Mikorzynie! 

 

Więcej o spotkaniu można przeczytać na Witrynie Wiejskiej:

Wracam do domu z ogromną dawką wiedzy!

Dwanaście problemów – sto mądrych głów. Sesja stolikowa w Mikorzynie

***

Program „Sołectwo na nowe czasy” realizowany jest przez Fundację Wspomagania Wsi i współfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Wspieramy Organizacje Pozarządowe”. Adresowany jest do sołtysek, sołtysów, którzy wychodzą poza sferę swoich administracyjnych obowiązków, a także lokalnych liderów i liderek.

Wierzymy, że współpraca, nawiązywanie i podtrzymywanie dobrych relacji oraz dbanie o wspólne dobro – na poziomie wsi, ale też całego kraju – to najważniejsze umiejętności, które pozwolą przygotowywać się do wyzwań, jakie przyniesie przyszłość.

W ramach programu organizujemy i wspieramy organizację spotkań sołtysów i osób, które rozważają podjęcie się tej roli. Na Witrynie Wiejskiej publikujemy materiały do czytania i oglądania.

Wszystko po to, aby:

  • rozmawiać o problemach,
  • tworzyć okazje do nawiązania międzysołeckich kontaktów,
  • podsuwać sobie nawzajem ciekawe i nowatorskie pomysły,
  • dowiedzieć się więcej o różnych rozwiązaniach i zagadnieniach, które składają się na szeroko pojętą jakość życia na obszarach wiejskich.
  • I co chyba najważniejsze – wspierać sołtysów i sołtyski we włączaniu wszystkich mieszkańców sołectwa – niezależnie od różnych interesów i problemów –  w życie wspólnoty, tak, żeby mieli poczucie, że ich głos bierze się pod uwagę w rozmaitych, skomplikowanych procesach decyzyjnych, na różnych szczeblach samorządu i w innych instytucjach.

Jeśli więc jesteś sołtyską lub sołtysem, i leży Ci na sercu przyszłość Twojej wsi – zapraszamy do śledzenia sołeckich tematów na Witrynie Wiejskiej.

Czytaj, oglądaj i pisz do nas (redakcja@fww.pl), jeśli masz pytania lub chcesz podzielić się własną historią!

***