Sołectwo na nowe czasy

Program dla aktywnych sołtysów i sołtysek

Fundacja Wspomagania Wsi zaprasza na Spotkanie w Mikorzynie 2024!

Spotkanie sołtysów i liderów wiejskich odbędzie się w dniach 16-18 maja 2024 w Mikorzynie k. Konina. Zaproszenie kierujemy przede wszystkim do sołtysów i sołtysek oraz do radnych i innych osób pełniących funkcje lokalnych liderów. Będzie to spotkanie osób, które chcą angażować wszystkich mieszkańców do planowania, decydowania i wspólnych działań oraz efektywnie współpracować z samorządem, po to, by wsie i gminy rozwijały się jako przyjazne, otwarte społeczności, będące dobrym miejscem do życia.

Tematyka spotkania obejmie między innymi:

• zagadnienia prawne związane z pełnieniem funkcji sołtysa oraz z działaniem obywatelskim,
  • komunikację,
  • konsultacje społeczne jako narzędzie lidera we wspieraniu lokalnego rozwoju,
  • zagadnienia związane z prowadzeniem zebrań wiejskich,
  • pomysły na wykorzystanie funduszy sołeckich, angażowanie współmieszkańców do wspólnych działań oraz urządzanie przestrzeni wiejskiej,
  • ochronę zasobów przyrodniczych,
  • reagowanie w sytuacjach kryzysowych

oraz wiele innych zajęć o charakterze inspiracji i dobrych praktyk, w tym grę negocjacyjną.

Przede wszystkim jednak uczestniczki i uczestnicy będą mieć okazję do podzielenia się doświadczeniami oraz nawiązania cennych kontaktów z innymi sołtyskami, sołtysami i osobami działającymi społecznie w swoich wsiach.

Szczegółowy program spotkania opublikujemy na początku maja. Aby wziąć w nim udział należy zapoznać się z regulaminem i informacją RODO, a następnie wypełnić ankietę.

Opłata za udział w spotkaniu wynosi 230 PLN brutto (płatna po wstępnej kwalifikacji – więcej informacji w regulaminie). Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Kontakt: Marta Szymczyk, tel. 22 636 25 70-75, mail mszymczyk@fww.pl

O poprzednim Spotkaniu

W połowie czerwca 2023 w Mikorzynie koło Konina sto osób – sołtysek i sołtysów, liderek i liderów wiejskich z całej Polski wzięło udział w trzydniowym spotkaniu. Spotkanie zorganizowane było przez Fundację Wspomagania Wsi w ramach projektu „Sołectwo na nowe czasy”. Współfinansowane zostało przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Wspieramy Organizacje Pozarządowe”.

Więcej o spotkaniu można przeczytać na Witrynie Wiejskiej:

Zapraszamy do przeczytania relacji  po spotkaniu w Mikorzynie!

Wracam do domu z ogromną dawką wiedzy

Dwanaście problemów – sto mądrych głów. Sesja stolikowa w Mikorzynie

O programie Sołectwo na nowe czasy

Program „Sołectwo na nowe czasy” realizowany jest przez Fundację Wspomagania Wsi i współfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Wspieramy Organizacje Pozarządowe”. Adresowany jest do sołtysek, sołtysów, którzy wychodzą poza sferę swoich administracyjnych obowiązków, a także lokalnych liderów i liderek.

Wierzymy, że współpraca, nawiązywanie i podtrzymywanie dobrych relacji oraz dbanie o wspólne dobro – na poziomie wsi, ale też całego kraju – to najważniejsze umiejętności, które pozwolą przygotowywać się do wyzwań, jakie przyniesie przyszłość.

W ramach programu organizujemy i wspieramy organizację spotkań sołtysów i osób, które rozważają podjęcie się tej roli. Na Witrynie Wiejskiej publikujemy materiały do czytania i oglądania.

Wszystko po to, aby:

• rozmawiać o problemach,
  • tworzyć okazje do nawiązania międzysołeckich kontaktów,
  • podsuwać sobie nawzajem ciekawe i nowatorskie pomysły,
  • dowiedzieć się więcej o różnych rozwiązaniach i zagadnieniach, które składają się na szeroko pojętą jakość życia na obszarach wiejskich.
  • I co chyba najważniejsze – wspierać sołtysów i sołtyski we włączaniu wszystkich mieszkańców sołectwa – niezależnie od różnych interesów i problemów –  w życie wspólnoty, tak, żeby mieli poczucie, że ich głos bierze się pod uwagę w rozmaitych, skomplikowanych procesach decyzyjnych, na różnych szczeblach samorządu i w innych instytucjach.

Jeśli więc jesteś sołtyską lub sołtysem, i leży Ci na sercu przyszłość Twojej wsi – zapraszamy do śledzenia sołeckich tematów na Witrynie Wiejskiej.

Czytaj, oglądaj i pisz do nas (redakcja@fww.pl), jeśli masz pytania lub chcesz podzielić się własną historią!

***

Spotkanie organizowane jest przez Fundację Wspomagania Wsi w ramach projektu „Sołectwo na nowe czasy”. Współfinansowane jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Wspieramy Organizacje Pozarządowe”.