Czas na 19. edycję konkursu I Know America

Jędrek Godlewski, 27 sierpnia 2021 (15:26)
Ruszyły zapisy do konkursu edukacyjnego dla uczniów szkół średnich I Know America. Co roku startuje w nim ponad 1400 uczestników, którzy chcą zgłębić nieoczywiste obszary wiedzy o USA. Na wygranych czeka m.in. staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej. Rejestracja trwa do 28 października 2021 r.

Konkurs co roku organizuje Fundacja Wspomagania Wsi we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce, Ośrodkiem Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego i Amerykańską Izbą Handlową.

Laureaci i finaliści I Know America 2020 w posiadłości zastępcy ambasadora USA

Wysiłek się opłaca

Konkurs zachęca do głębszego poznania społecznych i politycznych mechanizmów, które kształtują współczesną Amerykę. To także okazja, żeby doskonalić i sprawdzić takie umiejętności, jak analiza tekstu, formułowanie i obrona autorskich tez, czy kreatywna prezentacja badania.

Uczestnicy, którzy trafiają do finału, mają za sobą średnio 170 dni ciężkiej pracy, ale wysiłek się opłaca. W 2019 roku jedną z nagród był wyjazd edukacyjny do Stanów Zjednoczonych. Młodzież z całego świata spędziła cztery tygodnie na kampusie Purdue University w stanie Indiana w ramach programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship (BFTF). Zeszłoroczna laureatka, Zuzanna Marciniak, również miała polecieć do Stanów. Jej wyjazd został odwołany ze względu na pandemię koronawirusa. Zamiast relacji z BFTF Zuzanna opisała swoje doświadczenia z konkursem na stronie projektu Generacja Zmian.

– Udział w programie BFTF pozwolił mi na rozwój, zdobycie wiedzy i spełnienie własnego amerykańskiego snu o podróży za ocean – powiedziała Aleksandra Kudyba, jedna z laureatek 16. edycji I Know America i uczestniczka programu BFTF. Mogłam poznać Stany Zjednoczone z wielu punktów widzenia, jako kraj pełen różnorodności i kontrastów. To co jednak jest najbardziej wyjątkowe w programie, to ludzie którzy go tworzą – od inspirujących mentorów, rodzinę goszczącą, po współuczestników z całego świata – dodała.

Laureatki-IKA2019
Aleksandra Kudyba po ogłoszeniu wyników konkursu I Know America 2019 (po prawej)

Na najlepszych czekają też m.in. studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego i staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie (stażysta lub stażystka otrzyma również nagrodę w wysokości 1500 zł na dofinansowanie kosztów utrzymania w Warszawie).

Trzy etapy konkursu

Uczestnicy konkursu I Know America sprawdzą swoją wiedzę w trzech etapach. Pierwszy to test wielokrotnego wyboru, drugi to esej na jeden z kilkunastu tematów. Autorzy najlepszych tekstów spotkają się w trzecim etapie, który odbędzie się w Warszawie. Finaliści porozmawiają z komisją złożoną z przedstawicieli Ośrodka Studiów Amerykańskich UW, Ambasady Stanów Zjednoczonych i Fundacji Wspomagania Wsi.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę konkursu: http://knowamerica.pl/