Czego boją się horrory: Jak kino grozy opowiada o współczesnej Ameryce?

Jędrek Godlewski, 17 października 2022 (14:09)
Jeśli lubisz filmy i chcesz zacząć dostrzegać w nich jeszcze więcej treści oraz marzysz o wyjeździe edukacyjnym do USA, to wydarzenie jest dla Ciebie. Zapraszamy uczennice i uczniów szkół średnich na spotkanie amerykanistyczne w Miejskim Domu Kultury w Augustowie 27 października 2022 r. o godz. 12.

W roku szkolnym 2022/23 wystartowała XX edycja edukacyjnego konkursu I Know America, którą Fundacja Wspomagania Wsi organizuje wspólnie z Ambasadą USA w Warszawie, Ośrodkiem Studiów Amerykańskich UW i Amerykańską Izbą Handlową w Polsce. Z tej okazji Fundacja przygotowała kilka jubileuszowych niespodzianek. Jedną z nich jest seria czterech spotkań amerykanistycznych zaplanowanych we współpracy z Ambasadą USA w Warszawie.

Ostatnie spotkanie odbędzie się w Augustowie. Oto co organizatorzy przygotowali dla uczniów na najbliższym spotkaniu.

 

Inspirujący wykład

Czego boją się horrory: jak kino grozy opowiada o współczesnej Ameryce? 

Ostatnia dekada to czas ponownego rozkwitu horroru. Młodzi twórcy, często pracujący w niezależnych studiach, sięgnęli po ten gatunek, aby pokazać Amerykę w nowatorski, przerażający i porywający sposób. Reżyserzy i reżyserki tacy jak Jordan Peele, Ana Lily Amirpour, Robert Eggers i Ari Aster łączą autorski, efektowny styl z wiarą w to, że horror może powiedzieć nam o rzeczywistości coś, czego być może sami boimy się w niej dostrzec.

„Czego boją się horrory” przybliży trwający właśnie w Hollywood renesans gatunku. Będziemy krążyć wokół „Uciekaj!” Peele’ego z 2017 roku – jednego z najważniejszych amerykańskich filmów dekady, który w wyjątkowy sposób połączył horror z namysłem nad stereotypami, rasizmem, klasą i obecnością przemocy w amerykańskiej kulturze. Kino Peele’ego otworzy nas na wątki afroamerykańskie we współczesnych horrorach i pozwoli zadać pytanie, dlaczego horror jest dzisiaj tak istotną przestrzenią rozmowy o dziedzictwie i przyszłości Ameryki?

Jak obrazy mogą stać się nośnikiem pamięci o rasistowskiej przeszłości? Co to jest „elevated horror” i dlaczego powinniśmy podchodzić ostrożnie do tego terminu? Czym jest horror feministyczny i po jest nam dzisiaj potrzebny? Jak horror może stać się metaforą sytuacji społecznej całego kraju? W trakcie spotkania spróbujemy odpowiedzieć na te i kilka innych pytań – gęsia skórka gwarantowana!

Wykład i rozmowę poprowadzi Sebastian Smoliński, juror w konkursie I Know America, amerykanista i krytyk filmowy.

 

Przyjdź na wykład i dowiedz się, jak wyjechać na projekt do USA

W trakcie spotkania goście nie tylko będą mogli wysłuchać wykładu i porozmawiać z prelegentem, ale też dowiedzieć się, co Fundacja Wspomagania Wsi i Ambasada USA w Warszawie oferują dla młodzieży.

Po wykładzie i rozmowie opowiemy o XX edycji konkursu wiedzy o USA „I Know America”. W ramach konkursu do wygrania jest wyjazd na miesięczny program Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship sponsorowany przez Departament Stanu USA, miesięczny staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie oraz trzy indeksy na studia pierwszego stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim.

Na spotkaniu poznacie organizatorów konkursu I Know America. Będzie to doskonała okazja do tego, żeby dowiedzieć się, jak przejść przez każdy etap konkursu suchą nogą i napisać dobry esej konkursowy!

 

Gdzie i kiedy

Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich, a w szczególności dla uczniów i uczennic szkół średnich.

Spotkanie odbędzie się 27.10.2022 r. w Miejskim Domu Kultury w Augustowie  (rynek Zygmunta Augusta 9, 16-300 Augustów) w godzinach 12 – 14.

 

Zapisy

Osoby, które chcą przyjść na spotkanie prosimy o dołączenie do wydarzenia na Facebooku.

 

Organizatorzy

Wydarzenie organizuje Fundacja Wspomagania Wsi we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Augustowie w ramach projektu I Know America Comes to Town sfinansowanego przez Ambasadę USA w Warszawie.