Czy osoby LGBT+ na wsi mogą czuć się u siebie?

Jędrek Godlewski, 17 czerwca 2024 (15:24)
Pracowniczki bibliotek i ośrodków kultury, matki, pan wójt, urzędniczki z UG, nauczycielki oraz osoby działające w organizacjach społecznych, KGW i OSP. Z nimi spotkaliśmy się w woj. pomorskim i zachodniopomorskim, żeby porozmawiać o sytuacji osób LGBT+ w ich społeczności i szerzej w Polsce. Co wyszło z tych spotkań?

Tekst: FWW i Fundusz dla Odmiany

 

Dzierżążno koło Morzeszczyna, woj. pomorskie

Droga z Warszawy do Dzierżążna to w znacznej mierze monotonna autostrada. Ciekawie robi się tuż po zjeździe z A2 w okolicy węzła Kopytkowo. Wąska droga snuje się między pagórkami Kociewia. Mijamy murowane domy, które pewnie pamiętają jeszcze, jak na wschód od pobliskiej Wisły rozciągały się Prusy Wschodnie.

Przejeżdżamy przez Morzeszczyn i po chwili zatrzymujemy się w Dzierżążnie, gdzie w progu świeżo odnowionej świetlicy wita nas Julia, nasza przyjaciółka z Biblioteki – Ośrodka Kultury w Morzeszczynie, o której mogliście już przeczytać na naszej stronie. To na jej zaproszenie Jędrek Godlewski z Fundacji Wspomagania Wsi oraz Kuba Adamczyk z Funduszu Dla Odmiany przyjechali na kilkugodzinne spotkanie z osobami działającymi w powiecie tczewskim.

 

Oferta naszej instytucji jest inkluzywna

W świetlicy pojawiło się aż 13 osób i były to osoby pracujące w lokalnych bibliotekach, osoby pracujące w urzędach, w centrach kultury, osoby zajmujące się animacją kultury, osoby LGBT+, mamy osób queerowych, a także pan Piotr Laniecki – wójt gminy Morzeszczyn.

Uczestniczki i uczestnicy spotkania w Dzierżążnie. fot. FWW

 

– Budowanie świadomych i społecznie odpowiedzialnych wspólnot jest zadaniem instytucji kultury, w tym bibliotek. Jako liderowi tego typu miejsca zależało mi, aby oferta zarządzanej przeze mnie instytucji była jak najbardziej inkluzywna. To spotkanie idealnie wpisało się w proces, w jakim jako zespół jesteśmy od blisko dwóch lat: przeciwdziałanie wykluczeniu w jakimkolwiek aspekcie i obszarze – powiedział Damian Domański, dyrektor Biblioteki-Ośrodka Kultury w Morzeszczynie.

Damian Domański (stoi) w trakcie spotkania w Dzierżążnie. fot. FWW

 

Rozmawialiśmy o wspólnym działaniu FWW i Funduszu dla Odmiany na rzecz społeczności LGBT+ na wsi, o tym jak Fundusz wspiera małe społeczności, jak się żyje osobom LGBT+ w Polsce, o mierzeniu się z dyskryminacją. Sporo uwagi poświęciliśmy językowi – o tym jak mówić, jak pytać i czy można popełniać błędy. Tematami były też: poczucie samotności sojuszniczej i to, jak można wspierać osoby z naszej społeczności.

 

Spotkanie w Dzierżążnie. fot. FWW

 

– Gdy mówiłeś o samotności sojuszniczej, to bardzo to poczułam. Jednak dzięki temu spotkaniu mam poczucie, że nie jestem u nas sama – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania.

Do domu wracaliśmy pełni energii i jeszcze długo rozmawialiśmy w aucie, co właśnie przeżyliśmy.

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Zajrzyj tutaj!

 

Pyrzyce i Banie, woj. zachodniopomorskie

Sprawy potoczyły się szybko. Najpierw pani Agnieszka zgłosiła się przez nasz formularz kontaktowy dla osób, które chcą działać na rzecz społeczności LGBT+. Kilka dni później Kuba i Jędrek spotkali się z nią online na krótką rozmowę, żeby za kolejne kilka dni mknąć już autem w kolejną podróż, tym razem aż pod Szczecin – do Pyrzyc.

Do biura pani Agnieszki Odachowskiej-Piosik z Fundacji Razem dla rozwoju obszarów wiejskich z Pyrzyc przyjechaliśmy przed czasem. Po chwili zaczęły schodzić się pierwsze osoby uczestniczące w naszym spotkaniu. Pani Agnieszka jest świeżo po współorganizowanych przez siebie obchodach 900-lecia chrystianizacji pomorza zachodniego. Co chwila ktoś przychodzi – po baner albo oddać baner, z pytaniem lub informacją. Widać, że do pani Agnieszki można wpaść z różnymi sprawami.

Agnieszka Odachowska (trzecia os. od lewej). fot. FWW

 

Do mnie każdy może wejść

Przychodzą też osoby ze społeczności LGBT+ szukające wsparcia psychologicznego, o które w Pyrzycach nie jest łatwo. – Mamy psychologów w Pyrzycach, ale wspieranie osoby LGBT+ w potrzebie wymaga szczególnych kwalifikacji. Ja chcę pomóc i pomagam, jak umiem, ale brak wyszkolonego personelu jest ewidentny – mówi pani Agnieszka.

Uczestniczki spotkania w Baniu. fot. FWW

 

Na pierwsze spotkanie przyszły głównie osoby, które dopiero co założyły swoje stowarzyszenia i fundacje. Pani Agnieszka chce powołać do życia federację organizacji działających w regionie, żeby ubiegać się o większe fundusze. – Ile razy w naszych wnioskach o dofinansowanie pisaliśmy, że nasze projekty nikogo nie wykluczają? Ale co faktycznie robimy, żeby nie wykluczały? Dlatego powinniśmy mówić o społeczności LGBT+ w naszym powiecie – konkluduje Pani Agnieszka.

Uczestniczki spotkania w Baniu. fot. FWW

 

Tego dnia oraz na spotkaniu w Urzędzie Gminy w Baniu, które odbyliśmy dzień później, rozmawialiśmy łącznie z 19 przedstawicielkami i przedstawicielami lokalnych organizacji pozarządowych, ośrodka kultury, biblioteki, szkół podstawowych, sołtyskami i urzędniczkami oraz członkiniami KGW.

Uczestniczki spotkania w Baniu. fot. FWW

 

Nasze rozmowy skupiały się przede wszystkim na tym, co organizacje mogą zrobić, żeby osoby ze społeczności LGBT+ czuły się w Pyrzycach jak u siebie. Rozmawialiśmy też o przeciwdziałaniu dyskryminacji w szkołach podstawowych, o potrzebie podnoszenia tematu wykluczania także wielu innych grup społecznych w regionie, np. społeczności romskiej czy osób z niepełnosprawnością.

 

Co dalej?

Na spotkaniach, które trwały dłużej niż planowaliśmy było dużo emocji i dyskusji, które – bardzo temu kibicujemy! – być może zaowocują działaniami. Pojawił się bowiem pomysł stworzenia tzw. „żywej biblioteki” czy zorganizowania warsztatów antydyskryminacyjnych dla ostatnich klas szkoły podstawowej.

Chcecie zorganizować podobne spotkanie u siebie lub po prostu porozmawiać z nami o działaniu na rzecz społeczności LGBT+? Wypełnijcie formularz kontaktowy!

Projekt organizuje Fundacja Wspomagania Wsi i Fundusz dla Odmiany przy wsparciu U.S. Embassy Warsaw