Etap II konkursu I Know America 2020 za nami

Jędrek Godlewski, 23 stycznia 2020 (14:28)
Spośród 55 nadesłanych esejów wyłoniliśmy autorów i autorek 15 prac, którzy zmierzą się w finale konkursu I Know America 2020, który odbędzie się 26 lutego 2020 r. w Warszawie. Finaliści muszą nagrać odpowiedź wideo na jeden z trzech tematów oraz przygotować się na spotkanie z komisją egzaminacyjną.

Zakończyliśmy II etap konkursu I Know America 2020, do którego przystąpiło 66 uczestników wyłonionych spośród niemal 1400. Ich zadaniem było napisanie eseju w języku polskim na jeden z 15 tematów. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ w konkursie wykraczamy daleko poza wiedzę, którą o Stanach Zjednoczonych można zdobyć w szkole. Oczekujemy też, że uczestnicy napiszą eseje argumentatywne, w których zademonstrują, w jaki sposób potrafią posługiwać się zdobytą wiedzą.

Uczestnicy finału I Know America 2019

 

W tym roku wśród tematów wiele dotyczyło polityki bieżącej związanej z urzędem prezydenta, zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, współpracą polsko-amerykańską, czy amerykańską polityką zagraniczną. Poprosiliśmy też o analizę kulturoznawczą znanych filmów amerykańskich oraz o zastanowienie się nad takimi zagadnieniami jak bańki informacyjne, „odwrócony rasizm” czy odbiór literatury Olgi Tokarczuk w USA.

Zadaniem finalistów jest nagranie filmów na jeden z trzech tematów. Tym razem stawiamy na kreatywność uczestników oraz ich rozeznanie w mniej oczywistych problemach społecznych USA. Jedni wcielą się w rolę rzecznika plamienia Indian Nawaho i będą przemawiać w Kongresie USA na temat potrzeb plemienia, inni będą musieli precyzyjnie uargumentować amerykańskiemu prezydentowi, dlaczego proponują, żeby na trzech banknotach dolarów pojawiły się kobiety. Oprócz tego przygotują odpowiedzi na 25 pytań dotyczących współczesnych problemów społecznych i politycznych w USA oraz opanują 40 haseł związanych z tą samą tematyką. Swoją wiedzę zaprezentują przed komisją złożoną z pracowników Ośrodka Studiów Amerykańskich UW, ambasady USA, Fundacji Wspomagania Wsi oraz innych ekspertów oceniających prace w etapie II.

 

Uczestnicy programu BFTF

 

Wysiłek się opłaca, ponieważ najlepsza piętnastka powalczy w finale o cenne nagrody. Na najlepszych czekają wyjazd edukacyjny do Stanów Zjednoczonych, (młodzież z całego świata spędziła cztery tygodnie na kampusie Purdue University w stanie Indiana w ramach programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship), studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie (stażysta lub stażystka otrzyma również nagrodę w wysokości 1500 zł na dofinansowanie kosztów utrzymania w Warszawie).

Więcej informacji o konkursie na stronie.