Etap II konkursu I Know America 2021 za nami

Jędrek Godlewski, 29 stycznia 2021 (11:38)
Spośród 53 nadesłanych esejów wyłoniliśmy autorów i autorek 15 prac, którzy zmierzą się w finale konkursu I Know America 2021, który odbędzie się 14 kwietnia 2021 r. (jeśli sytuacja pozwoli) w Warszawie. Finaliści muszą nagrać odpowiedź wideo na jeden z trzech tematów oraz przygotować się na spotkanie z komisją egzaminacyjną.

Zakończyliśmy II etap konkursu I Know America 2021, do którego przystąpiło 62 uczestników wyłonionych spośród niemal 1000. Ich zadaniem było napisanie eseju w języku polskim na jeden z 15 tematów. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ w konkursie wykraczamy daleko poza wiedzę, którą o Stanach Zjednoczonych można zdobyć w szkole. Oczekujemy też, że uczestnicy napiszą eseje argumentatywne, w których zademonstrują, w jaki sposób potrafią posługiwać się zdobytą wiedzą.

IKA-uczestnicy-final
Uczestnicy i organizatorzy konkursu I Know America 2020 w posiadłości Bixa Aliu, zastępcy ambasador USA, na uroczystym zakończeniu 17. edycji konkursu.

 

Jak wyglądał drugi etap?

W tym roku pojawiło się wiele tematów dot. najnowszej historii. Uczestnicy musieli zastanowić się nad wpływem pandemii COVID-19 na branżę filmową, porównać ruchy społeczne Black Lives Matter i Ogólnopolski Strajk Kobiet czy zastanowić się nad zasadnością wybierania prezydenta głosami kolegium elektorów. Jak zwykle sięgnęliśmy też do odleglejszej historii zapraszając uczestników do refleksji o tym, czy Konstytucja Stanów Zjednoczonych była spełnieniem czy też zdradą ideałów rewolucji amerykańskiej.

Zadaniem finalistów jest nagranie filmów na jeden z trzech tematów. Tym razem stawiamy na kreatywność uczestników oraz ich rozeznanie w mniej oczywistych problemach społecznych USA. Jedni wcielą się w rolę nastolatka lub nastolatki, która mieszka w sennej poprzemysłowej mieścinie w centralnej części USA i chce opowiedzieć wizytującemu prezydentowi o problemach jego/jej rówieśników. Inni zostaną na chwilę mówcami w Senacie, którzy muszą opowiedzieć o planach administracji Joe Bidena zarówno demokratom jak i republikanom. Oprócz tego uczestnicy przygotują odpowiedzi na 25 pytań dotyczących współczesnych problemów społecznych i politycznych w USA oraz opanują 40 haseł związanych z tą samą tematyką. Swoją wiedzę zaprezentują przed komisją złożoną z pracowników Ośrodka Studiów Amerykańskich UW, ambasady USA, Fundacji Wspomagania Wsi oraz innych ekspertów oceniających prace w etapie II.

Ten rok będzie inny niż wszystkie. Po pierwsze uczestnicy będą mieli więcej czasu na przygotowanie się do finału. Po drugie pod znakiem zapytania stoi kwestia tradycyjnego już spotkania finałowego w Warszawie. Jeśli zostanie utrzymany zakaz większych zgromadzeń, nie zostaną otwarte hotele i miejskie atrakcje lub po zniesieniu tych ograniczeń ryzyko, że ktoś z uczestników lub organizatorów się zakazi, będzie wysokie, wtedy finał przeprowadzony zostanie online. Zadbamy jednak o to, żeby w miejsce wycieczki do Warszawy zaproponować coś równie atrakcyjnego.

 

Nagrody w konkursie

Uczestnicy programu BFTF

 

Wysiłek się opłaca, ponieważ najlepsza piętnastka powalczy w finale o cenne nagrody. Na najlepszych czekają  studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie (stażysta lub stażystka otrzyma również nagrodę w wysokości 1500 zł na dofinansowanie kosztów utrzymania w Warszawie).

Z przykrością informujemy też, że Departament Stanu USA postanowił, że w tym roku nie ogłosi naboru na uczestników Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship. Spotkanie to odbędzie się, ale wezmą w nim udział osoby wytypowane w zeszłym roku.

Więcej informacji o konkursie na stronie.