Finał konkursu I Know America 2020

Jędrek Godlewski, 23 marca 2020 (13:37)
Zakończyliśmy 17. edycję konkursu I Know America. Z niemal 1400 zarejestrowanych uczestników do trzeciego etapu dostało się piętnaście, ale tylko pięć zdobyło nagrody. Finał konkursu odbył się w Warszawie w dniach 25.02. - 28.02.2020 r.

Finałową piętnastkę oraz trzynaścioro wyróżnionych uczestników i uczestniczek gościliśmy w Warszawie, gdzie odbył się finał konkursu. Najpierw przyjrzeliśmy się filmom nagranym przez finalistów. Następnie wysłuchaliśmy ich odpowiedzi na pytania przygotowane m.in. przez ekspertów Ośrodka Studiów Amerykańskich UW.

Laureaci I Know America 2020

W tym roku wyjazd naukowy do USA w ramach programu The Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship wygrała Zuzanna Marciniak, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju. Zaś staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce wygrał Szymon Petyniak, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcące imienia Stanisława Staszica w Warszawie.

Zuzanna_Marciniak_1_nagroda_IKA_2020
Zuzanna Marciniak (w środku), laureatka I Know America 2020.
Szymon_Petyniak_laureat_I_Know_America_2020
Szymon Petyniak (pierwszy z lewej), laureat I Know America 2020.

 

Indeksy na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego przyznaliśmy Dominice Kowalskiej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku, Antoniemu Duszyńskiemu z LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, Katarzynie Kubik z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie i Agacie Pikoń z III L.O. im. Adama Mickiewicza w Katowicach.

Zwiedzanie Warszawy

Finał I Know America to nie tylko spotkanie z komisją i wyłonienie zwycięzców.  Zarówno laureaci, jak i wyróżnieni uczestnicy mieli okazję zwiedzić Warszawę i poznać wiele miejsc związanych z kulturą USA i nie tylko.

Grupa finalistów, która w Warszawie pojawiła się jako pierwsza, spotkała się z zastępcą attaché ds. kultury Elizabeth Blumenthal, która przeprowadziła dla grupy warsztaty integracyjne oraz rozmowę o możliwości studiowania w USA.

Elizabeth_Blumenthal_z_laureatami_I_Know_America
Elizabeth Blumenthal z laureatami konkursu I Know America.

 

Jak co roku odwiedziliśmy American School of Warsaw, działającą od 1953 r. szkołę prywatną typu non-profit, która została założona w celu udostępnienia dzieciom z rodzin amerykańskich mieszkających w Warszawie nauki w języku angielskim. Obecnie w szkole uczą się dzieci z całego świata. W znacznej części również z Polski.

Uczestniczki_IKA2020
Uczestniczki konkursu IKA2020 w trakcie pracy warsztatowej w American School of Warsaw.

 

Uczestnicy konkursu spotkali się z Joshem Skjoldem, nauczycielem w ASW, który przeprowadził dla nich pasjonujące warsztaty z praw człowieka. Grupa najpierw podzieliła się na mniejsze grupki, w których omówiła wybrane zagadnienia. Następnie przystąpiła do obmyślania scenariuszy klipów wideo poruszających wybrany aspekt praw człowieka, nakręciła je i zmontowała. Na koniec wyświetliliśmy filmy i odbyliśmy mini-dyskusję panelową na ich temat.

UczestnicyIKA2020
Uczestnicy konkursu w trakcie projekcji jednego z filmów podczas warsztatu w American School of Warsaw.

 

Odwiedziliśmy też Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie grupa wzięła udział w oprowadzeniu po wystawie i warsztacie dot. wystawy „MIRIAM CAHN: JA, ISTOTA LUDZKA”, pierwszej w Polsce monograficznej wystawie szwajcarskiej artystki Miriam Cahn, jednej z najważniejszych i najbardziej uznanych malarek drugiej połowy XX i początku XXI wieku.

Uczestnicy_IKA2020

 

Wśród pozostałych atrakcji były także zabawa w escape roomie „Dom Zagadek”, kolacja w restauracji amerykańskiej, spektakl „Oriana Fallaci” w Teatrze Studio oraz wykład dr. Pawła Frelika „Przyszłość już nadeszła – dlaczego wszyscy powinni obcować z science fiction?”.

I Know America 2021

Gratulujemy wszystkim laureatom oraz finalistom konkursu I Know America 2021! Dziękujemy też wszystkim, którzy przystąpili w tym roku do konkursu.

Na początku nowego roku szkolnego zapraszamy na kolejną edycję!