Gościliśmy laureatów konkursu Archiwum Wspomnień Jana Pawła II

Magdalena Gromek-Kowalczyk, 1 lipca 2016 (7:13)
W dniach 20-22 czerwca 2016 roku gościliśmy w Warszawie laureatów ogólnopolskiego konkursu Archiwum Wspomnień Jana Pawła II, który Fundacja Wspomagania Wsi organizuje we współpracy z Instytutem Papieża Jana Pawła II. Pobyt w stolicy był nagrodą za nagrane przez laureatów wideo wywiady z osobami, które uczestniczyły w pielgrzymkach papieża Polaka do ojczyzny.

W tym roku do Warszawy zaproszone zostały dwie wyróżnione grupy: gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Słupnie oraz licealiści z Powiatowego Zespołu Szkół w Legionowie. Tradycyjnie zwycięska grupa została ogłoszona podczas uroczystej gali w Instytucie, która odbyła się w poniedziałek 20 czerwca. Jury zdecydowało o przyznaniu pierwszego miejsca gimnazjalistom ze Słupna. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe – książki oraz kamery sportowe, które pomogą im dalej rozwijać dziennikarską pasję.

Tego samego dnia laureaci udali się na wycieczkę po Warszawie wraz z przewodnikiem, który oprowadził ich po miejscach związanych z Janem Pawłem II. Wśród odwiedzonych punktów znalazły się m. in. Katedra Polowa Wojska Polskiego, pałac Arcybiskupi, kościół św. Anny, pl. Piłsudskiego i dom Sióstr Urszulanek, skąd w 1978 r. Karol Wojtyła wyruszył na konklawe do Watykanu, które zdecydowało o jego wyborze na papieża.

Drugi dzień pobytu laureatów w Warszawie upłynął pod znakiem warsztatów i spotkań z osobami, które profesjonalnie zajmują się pracą w mediach. W Instytucie uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztacie poprowadzonym przez Mateusza Kalbarczyka – dziennikarza, montażystę i reportera. Spotkali się też z Cyber Marianem – słynnym youtuberem, który odpowiadał na pytania dotyczące swojej pracy. Później odwiedzili siedzibę Polskiego Radia. Przewodnikiem po gmachu rozgłośni oraz arkanach pracy radiowca był Artur Wolski, redaktor specjalizujący się w tematyce naukowej. Dzień zwieńczyła wizyta w Och Teatrze. Laureaci obejrzeli spektakl Igora Sawina „Kto nas odwiedzi” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.

Ostatniego dnia wizyty w Warszawie nasi goście zwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Spacer poprowadził przewodnik muzealny, który opowiedział o ponadtysiącletniej historii obecności Żydów na ziemiach polskich.

Jeszcze raz gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom. Niezależnie od wyniku konkursu, wszyscy przyczyniliście się do realizacji jego głównego celu – utrwalenia pamięci o dziedzictwie pozostawionym przez papieża Jana Pawła II.