Konkurs I Know America 2018 rozstrzygnięty

Jędrek Godlewski, 5 marca 2018 (16:42)
Nie było łatwo. Do trwającego niemal pół roku konkursu I Know America przystąpiło ponad 1300 uczestników z całej Polski. Do trzeciego etapu zakwalifikowała się tylko piętnastka. Wszystko rozstrzygnęło się w trakcie spotkania finałowego w Warszawie.

Finałową piętnastkę oraz trzynaścioro wyróżnionych uczestników i uczestniczek gościliśmy w zeszłym tygodniu w Warszawie, gdzie odbył się finał konkursu. Najpierw przyjrzeliśmy się filmom nagranym przez finalistów. Następnie wysłuchaliśmy ich odpowiedzi na pytania przygotowane m.in. przez ekspertów Ośrodka Studiów Amerykańskich UW.

Laureaci I Know America 2018

Laureaci i wyróżnieni uczestnicy konkursu w posiadłości Zastępca Ambasadora USA.

 

W tym roku wyjazd naukowy do USA w ramach programu The Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship wygrał Witold Janas, uczeń liceum w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 12 w Poznaniu.

Witold Janas z Johnem C. Law, Zastępcą Szefa Misji.

 

Staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce wygrała Paulina Szot, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach.

Paulina Szot w trakcie zajęć w American School of Warsaw (z prawej).

 

Indeksy na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego zdobyły Wiktoria Kaleta z II Liceum Ogólnokształcącego im. A. F. Modrzewskiego w Rybniku, Katarzyna Kwiecień z III Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach oraz Joanna Bryk z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.

 

Zwiedzanie Warszawy

Finał I Know America to nie tylko egzamin finałowy.  Zarówno laureaci, jak i wyróżnieni uczestnicy mieli okazję zwiedzić Warszawę i poznać wiele miejsc związanych z kulturą USA i nie tylko.

Grupa finalistów, która w Warszawie pojawiła się jako pierwsza, spotkała się z zastępcą attaché ds. kultury Scottem Whitmore’em, który razem uczestnikami przygotował smakołyki kuchni amerykańskiej, jak wołowe burritos z salsą i guacamole i Smores Brownies Sundaes, czyli słynne ciasto czekoladowe.

Jak co roku odwiedziliśmy American School of Warsaw, działającą od 1953 r. szkołę prywatną typu non-profit, która została założona w celu udostępnienia dzieciom z rodzin amerykańskich mieszkających w Warszawie nauki w języku angielskim. Obecnie w szkole uczą się dzieci z całego świata. W znacznej części również z Polski.

W trakcie spotkania mieliśmy okazję podpatrzeć, jak uczą się licealiści w trakcie zajęć z Global Politics. Nie skończyło się na podpatrywaniu, ponieważ nasi uczestnicy aktywnie brali udział w lekcji pod wodzą p. Alana Jamesa. Spotkaliśmy się również z p. Janem Cieńskim, dziennikarzem z serwisu Politico, z którym uczestnicy dyskutowali nt. nowej ustawy dot. IPN.

Uczestnicy I Know America wzięli także udział w całodziennych warsztatach antydyskryminacyjnych. W czasie zajęć zajmowaliśmy się takimi tematami jak: integracja i rozwój lepszej komunikacji w grupie, równość i dyskryminacja, mowa nienawiści, dialog międzykulturowy. Mogliśmy także zwiedzić część wystawy czasowej poświęconej wydarzeniom marca 1968 r.

 

I Know America 2019

Gratulujemy wszystkim laureatom oraz finalistom konkursu I Know America 2018! Dziękujemy też wszystkim, którzy przystąpili w tym roku do konkursu.

Na początku nowego roku szkolnego zapraszamy na kolejną edycję!