Kryzys klimatyczny zagraża polskiemu rolnictwu. Stanowisko Fundacji Wspomagania Wsi

Jędrek Godlewski, 18 marca 2021 (12:49)
Osiągnięcie neutralności klimatycznej rolnictwa przed 2050 rokiem oraz ochrona i wzmacnianie ekologicznej trwałości ekosystemów muszą stać się głównymi priorytetami krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Fundacja Wspomagania Wsi znalazła się wśród 55 organizacji pozarządowych wzywających do przyjęcia Paktu społecznego dla polskiego rolnictwa oraz przygotowania Planu Strategicznego WPR odpowiadającego na współczesne wyzwania, w tym na skutki pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.

Koalicja Klimatyczna, Koalicja Żywa Ziemia, Koalicja Ratujmy Rzeki oraz Koalicja Rolnictwo dla Przyrody oraz sygnatariusze wspólnego Stanowiska a wśród nich Fundacja Wspomagania Wsi ostrzegają, że im dłużej rolnictwo będzie negatywnie wpływać na stan środowiska i klimat, tym szybciej będzie się kurczył potencjał ekonomiczny tego sektora.

Zgodnie z reformą Wspólnej Polityki Rolnej wszystkie państwa UE muszą opracować krajowe plany strategiczne dla WPR. W ocenie organizacji pozarządowych  priorytetami polskiego Planu Strategicznego musi być ochrona i wzmacnianie ekologicznej trwałości ekosystemów oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej rolnictwa przed 2050 rokiem.

Plan Strategiczny dla WPR powinien być zgodny z kierunkiem reformy Wspólnej Polityki Rolnej wyznaczonej przez Europejski Zielony Ład, zwłaszcza Strategię od „Pola do stołu” oraz Strategię na rzecz różnorodności biologicznej. Rezultat tej reformy zależy od stopnia jej realizacji przez poszczególne państwa członkowskie.

Proces transformacji polskiego rolnictwa dotyczy nas wszystkich. Musi być wyrazem oczekiwań i woli całego społeczeństwa. W związku z tym sygnatariusze Stanowiska proponują, by prace nad krajowym Planem Strategicznym stały się początkiem dyskusji nad przyjęciem Paktu społecznego dla polskiego rolnictwa.

Przyjęcie i wdrażanie Paktu społecznego dla polskiego rolnictwa pomoże wzmocnić suwerenność żywnościową Polski dzięki trosce o ekologiczną trwałość produkcji i agendę transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej. Organizacje podpisane pod Stanowiskiem deklarują gotowość współpracy na rzecz utworzenia Paktu społecznego dla polskiego rolnictwa.

Zapoznaj się z pełną treścią Stanowiska w sprawie projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej oraz Paktu społecznego dla polskiego rolnictwa.