Kryzys w projekcie? Damy radę! Warsztat PoleDziałania

Jędrek Godlewski, 23 marca 2020 (14:36)
Sytuacje kryzysowe w działaniu społecznym i sposoby radzenia sobie z nimi, crowdfunding oraz ewaluacja działań. O tym rozmawialiśmy z młodzieżowymi aktywistami na trzecim z czterech warsztatów w ramach programu Pole Działania 2019-20 r. Spotkanie odbyło się w ostatni weekend lutego 2020 r. w Warszawie.

Program Pole Działania wchodzi w decydującą fazę. Od czerwca 2019 r. ponad 20 nastolatków z całej Polski najpierw przeprowadziło diagnozy lokalne w swoich miejscowościach, a następnie zaplanowało projekty i wypełniło wnioski o ich dofinansowanie. Pod koniec lutego spotkaliśmy się w Warszawie, żeby podyskutować o planach ich działań.

 

Prezentacje projektów uczestników

Pole_Działania_prezentacja_projektów_uczestników
Uczestniczki projektu Pole Działania w trakcie prezentacji projektu.

 

Pole_działania_dyskusja_o_projektach
Dyskusja po prezentacji jednego z projektów w trakcie warsztatu Pole Działania.

 

Działania młodych aktywistów są tak zróżnicowane, jak cała grupa. Wśród planów pojawiły się, konkurs fotograficzny przedstawiający mieszkańców gminy Mosina na tle najpiękniejszych miejsc w okolicy, wspólne ozdobienie pofabrycznego ogrodzenia muralem przez młodzież i seniorów z jednej z podlaskich miejscowości, warsztaty z kreatywnego zdobienia materiałów dla mieszkańców wsi w jednej z pomorskich gmin czy konferencja o perspektywach na przyszłość dla uczniów śląskich podstawówek. To tylko niektóre z 11 pomysłów młodzieży, które miały być zrealizowane w najbliższych miesiącach. Z powodu epidemii koronawirusa działania te zostaną przeniesione w czasie.

Wielu uczestników programu w trakcie PolaDziałania stawia swoje pierwsze samodzielne kroki w planowaniu i realizacji projektu od początku do końca. Moment, gdy pomysły trzeba zrealizować, dla wszystkich może być trudnym okresem. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się potencjalnym kryzysom, takim jak nieporozumienia w zespole, niechęć partnerów zewnętrznych do współpracy lub jej zerwanie czy nawet zła pogoda oraz sposobom, w jaki można im zapobiegać.

 

Bierzemy kryzys na warsztat

Pole_działania_warsztat
Damian Hamerla, trener, omawiający z grupą kryzysy w projekcie.

 

Doszlifowany plan projektu to dobry punkt wyjścia, żeby porozmawiać o finansowaniu działań. Omówiliśmy z uczestnikami najpopularniejsze platformy crowfundingowe jak PolakPotrafi.pl czy Zrzutka.pl, różnice między nimi oraz to, które z nich mogą być najbardziej pomocne we wsparciu ich działań obecnie i w przyszłości.

Na koniec przyjrzeliśmy się ewaluowaniu działań. Młodzi aktywiści dowiedzieli się, w jaki sposób mogą uzyskać informację zwrotną od uczestników ich działań oraz jak przyjrzeć się efektom swojej pracy.

 

Pole Działania w nadchodzącym czasie

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w Polsce realizacja projektów uczestników Pola Działania zostanie odłożona w czasie, ale już teraz zachęcamy do śledzenia naszych kanałów informacyjnych. Niedługo ruszymy z rekrutacją do nowej edycji programu.

Więcej informacji o programie Pole Działania znajdą Państwo TU.