Maróz 2018. Spotkanie oficjalnie otwarte

Jędrek Godlewski, 17 maja 2018 (20:03)

Maróz 2018 to Akademia Skutecznego Działania – czyli prowadzącego do osiągnięcia założonych celów i pozwalającego unikać niepowodzeń. Uczestnicy podczas zajęć porozmawiają o tym, jak wpływać na lokalną politykę społeczną, jak budować wizerunek organizacji, jak wzmacniać tożsamość społeczności w oparciu o pamięć i historię, jak podejmować decyzje w sytuacji konfliktu interesów. Będzie też mowa o wykorzystaniu rozmaitych narzędzi i umiejętności (technologicznych, prawnych) przydatnych w rozwiązywaniu konkretnych problemów. Wśród rozlicznych tematów marózowych znajdą się również te związane z wyborami samorządowymi.

Jak co roku oficjalne otwarcie spotkania należało do przedstawicieli organizatorów: Piotra Szczepańskiego z Fundacji Wspomagania wsi, Mirosława Czyżewskiego z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Krzysztofa Margola z Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA.

W swoim wystąpieniu inauguracyjnym Piotr Szczepański podkreślił wagę podstawowych aspektów naszego życia.

– Edukacja, bez niej bylibyśmy jedynie grupą etniczną. Gdyby nie było w XVIII Komisji Edukacji Narodowej, gdyby nie było Stanisława Konarskiergo, Uniwersytetu Wileńskiego w Królestwie Kongresowym, gdyby nie było Mickiewicza, Kościuszki – gdzie byśmy dzisiaj byli? – retorycznie pytał szef Fundacji Wspomagania Wsi.

– Niepodległość, mamy w tym roku stulecie jej odzyskania. Kiedy patrzymy na ostatnie 30 lat, to dochodzimy do wniosku, że nigdy w naszej historii nie mieliśmy takiego okresu prosperity. Musimy pamiętać, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze.

Równie ważną kwestią, o której mówił Piotr Szczepański jest bezpieczeństwo Polski jako członka Unii Europejskiej, dlatego niezwykle ważna jest nasza obecność we wspólnocie unijnej, co daje nam gwarancję bezpieczeństwa.

– Toteż tak istotne jest dobrze zarządzane państwo: instytucje, niezależne sądy, mądrzy ministrowie, posłowie, burmistrzowie, etyczni i spełniający swoją rolę urzędnicy. To jest także w naszych rękach – pod warunkiem, że będziemy umieli o to zabiegać. Nie ma większej radości niż osiąganie efektów poprzez dobrze zaplanowane projekty razem z innymi ludźmi dla nas wszystkich. O tym też będzie to spotkanie – zapowiedział Piotr Szczepański.

Podczas otwarcia spotkania z wykładami inauguracyjnymi wystąpili: dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich – „Formy i możliwości obywatelskiego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej”; dr Ewelina Maria Kostrzewska – „Działaj skutecznie z myślą o ojczyźnie. Historyczne konteksty wsi zorganizowanej”; Ignacy Dutkiewicz, redaktor naczelny publicystyki w portalu ngo.pl – „Przekroczyć granice, przekroczyć siebie”. Do obejrzenia i wysłuchania relacji z otwarcia spotkania w Marózie zapraszamy na fanpage Fundacji Wspomagania Wsi.

Przed nami trzy dni pracy, nauki i dzielenia się doświadczeniami. Będzie o czym mówić, wszak jesteśmy tu w doborowym towarzystwie wyjątkowych ludzi, którzy na co dzień zmieniają lokalną rzeczywistość na lepsze.

Tekst: Przemysław Chrzanowski

Zdjęcia: Przemysław Chrzanowski i Jędrzej Godlewski