Młodzież przejęła nasz portal! Luty na Witrynie Wiejskiej

Jędrek Godlewski, 1 lutego 2022 (12:55)
„Młodzież się stoczyła na dno i bliski jest koniec świata”. Taką opinię wyraził anonimowy, zatroskany, i na pewno dojrzały obywatel za pomocą pisma klinowego na tablicy kamiennej 4 tys. lat temu. Brzmi znajomo także dziś? My postaramy się pokazać Wam inny świat młodych, widziany przede wszystkim ich oczami. Wejdźcie na Witrynę Wiejską i przekonajcie się sami.

W 2022 r. obchodzimy Europejski Rok Młodzieży. Z tej okazji zaprosiliśmy absolwentów i absolwentki młodzieżowych projektów Fundacji Wspomagania Wsi do napisania artykułów, nagrania podcastów i nakręcenia filmów, na tematy, które są ważne dla nich i dla ich rówieśników. Współpraca z młodymi osobami zawsze była dla nas bardzo ważna. Za kilka, kilkanaście lat to dzisiejsi nastolatkowie będą decydowali o kształcie naszego świata. Zadaniem dorosłych jest stworzenie młodym takich warunków, żeby czuli, że już są częścią świata i już teraz mogą na niego wpływać.

W naszym społeczeństwie tradycja mówi, że młodzi nie mają głosu, i nie ma to jak autorytet seniora. Na naszym fundacyjnym podwórku obserwujemy, jak na spotkania wiejskich organizacji, przy ograniczonej liczbie miejsc deleguje się najpierw starszych „zasłużonych” liderów, a nie tych młodszych, którzy stawiają pierwsze kroki i nie mają jeszcze dorobku. A przecież to właśnie oni mogliby się naprawdę przy takiej okazji czegoś nauczyć.

Jest jak jest; nie mamy zamiaru podważać doświadczeń licznych pokoleń. Jednak z okazji Europejskiego Roku Młodzieży w lutowym temacie miesiąca na początek oddajemy na naszym portalu głos młodym w myśl zasady, że nic o nich bez nich:

To tylko niektóre z naszych propozycji na luty. Odwiedzajcie nas regularnie, aby znaleźć więcej ciekawych tekstów.

Tekst: Marta Szymczyk i Jędrek Godlewski