Co sołtys zrobić może, kiedy wieś pomoże?

„Jestem nieustannie zadziwiona, że sołtysi chcą świętować edukując się” – powiedziała Grażyna Jałgos-Dębska otwierając 16 marca konferencję przygotowaną z okazji Dnia Sołtysa w Rzekuniu. Wiejscy liderzy zjechali się z całej Polski, żeby zainspirować innych swoimi działaniami i dać się zainspirować. Na spotkanie „Sukcesy sołeckie – energią wsi” zaprosiły Stowarzyszenie Sołtysi Mazowsza, Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów oraz Gmina Rzekuń.

Dziedzictwo przyrodnicze naszych przodków

Nasi przodkowie kochali środowisko naturalne, które ich otaczało. Wiedzieli, że od kondycji przyrody zależy ich przetrwanie, więc dbali o nią i traktowali jak swój dom. Pogoda była przewidywalna, życie toczyło się rytmem czterech pór roku. Dzisiejsza wieś zachowała tylko szczątki dawnego przyrodniczego dziedzictwa, które było częścią życia naszych dziadków i babć. Okazuje się jednak, że by dobrze na wsi żyć należy do tej mądrości przodków wrócić. Bioróżnorodność to nasz dom. A życie w zrujnowanym domu niesie wiele niebezpieczeństw.

Weź udział w Civic UP! Academy 2024!

Rozpoczęliśmy zapisy do Civic UP! Academy, szkoły letniej dla młodzieżowych aktywistów i aktywistek zaczynających przygodę z działaniami społecznymi. Organizowana przez  Fundację Wspomagania Wsi, Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej i Ambasadę USA w Polsce szkoła letnia odbędzie się w na przełomie czerwca i lipca tego roku.  Rekrutacja trwa do 26 marca 2024 r.