Nowi mieszkańcy w naszych wsiach i miasteczkach

Magdalena Gromek-Kowalczyk, 13 kwietnia 2022 (17:29)
Zakończył się nabór uczestników na spotkanie realizowane metodą warsztatową pt. "Nowi mieszkańcy w naszych wsiach i miasteczkach. O tym jak w sposób bezpieczny dla obu stron przyjąć osoby przybywające z Ukrainy". Celem warsztatu jest podniesienie wiedzy i umiejętności uczestników w obszarze wspierania innych z poszanowaniem potrzeb tych osób, zrozumieniem różnic wynikających z ich kultury i  doświadczeń, z dbałością o własne możliwości i zasoby.

 

Kto może wziąć udział w warsztacie?

Warsztat przeznaczony jest dla przedstawicieli organizacji społecznych i rad sołeckich, działających na rzecz integracji osób przybywających z Ukrainy (i nie tylko) w swoich wsiach i miasteczkach do 6000 mieszkańców.

Do udziału w warsztacie zapraszamy pojedyncze osoby lub dwuosobowe zespoły, przedstawicieli organizacji lub rad sołeckich.

Uwaga! Na warsztat zapraszamy osoby w pełni zaszczepione bądź osoby mające status ozdrowieńca*. Osoby, które chcą uczestniczyć w warsztacie, a ze względów zdrowotnych nie są zaszczepione prosimy o indywidualny kontakt na adres podany na końcu ogłoszenia.  

http://fundacjawspomaganiawsi.pl/dlaczego-organizujemy-wydarzenia-stacjonarne-dla-osob-w-pelni-zaszczepionych/

 

Kto poprowadzi warsztat?

Warsztat prowadzony będzie przez psycholożkę społeczną Marzenę Łotys, posiadającą szerokie doświadczenie w zarządzaniu i prowadzeniu działań społecznych oraz wsparciu kryzysowym.

 

Czego będziemy się uczyć?

Wielu z nas z dnia na dzień stało się osobami niosącymi pomoc i wsparcie innym. Bardzo często robimy to w sposób entuzjastyczny i intuicyjny bez wcześniejszego przygotowania. W efekcie zdarza się, że nasze otoczenie, a czasem też osoby, które wspieramy, przyjmuje nasze działania inaczej niż byśmy się tego spodziewali. Z czasem zaczynamy czuć, że nasza energia słabnie i mamy coraz mniej sił i entuzjazmu. Jak się okazuje, potrzebujemy wiedzy o tym jak mądrze pomagać, tak by nie stracić z oczu tych, którym pomagamy, naszych najbliższych i samych siebie. Dlatego celem naszego warsztatu jest wspólne zastanowienie się nad tym w jaki sposób w małych, lokalnych środowiskach, budować trwały kontakt z nowymi i dotychczasowymi mieszkańcami mimo różnic wynikających z kultury, doświadczeń oraz przeżyć. Jak dbać o własne siły i emocje tak by nie „zatracić się” w pomaganiu.

W trakcie warsztatu w sposób praktyczny przedstawimy podstawowe zagadnienia i tzw. „umiejętności miękkie”, pomagające w:

– zrozumieniu jak nowa sytuacja oddziaływuje na nas i nasze otoczenie;

– porozumiewaniu się mimo różnic wynikających z kultury, języka, doświadczeń;

– radzeniu sobie z pojawiającymi się problemami oraz konfliktami;

– współpracy z osobami po traumatycznych przejściach;

– radzeniu sobie ze stresem – własnym i innych;

– radzeniu sobie z mową nienawiści i tymi, którzy ją szerzą.

 

Gdzie i w jakim terminie odbędzie się warsztat?

Warsztat odbędzie się w Łowiczu w Hotelu Eco. Zakwaterowanie w pokojach jedno lub dwu osobowych. Poniżej podajemy termin warsztatu.

 

Data Warsztatu Termin zamknięcia naboru uczestników
10-12 czerwca 2022 r. 23 maja 2022 r.

W pierwszym dniu warsztatu, zajęcia rozpoczynają się około godz. 14,oo a ostatniego dnia kończą ok. godz. 13,oo.

 

UWAGA: Jednorazowo w warsztacie może brać udział maksymalnie 18 osób. Doradzamy jak najwcześniejsze wysłanie zgłoszeń gdyż listy uczestników zapełniają się bardzo szybko. Kolejność zgłoszeń jest bardzo istotna, jednakże Fundacja zastrzega sobie prawo wyboru uczestników na podstawie informacji zawartych w formularzu zgłoszeniowym.

 

Koszt udziału w warsztacie

Fundacja Wspomagania Wsi pokrywa koszty udziału w warsztacie takie jak: noclegi, posiłki i materiały dydaktyczne. Fundacja nie pokrywa kosztów podróży.

 

Jak wziąć udział w warsztacie?

Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem w warsztacie prosimy o szczegółowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przysłanie go e-mailem na adres mslotwinskalychota@fww.pl

Termin nadsyłania zgłoszeń podany jest w powyższej tabeli.

 

Potwierdzenie udziału wraz z informacją o terminie warsztatu i szczegółowym programem otrzymają Państwo e-mailem najpóźniej na 8 dni przed rozpoczęciem warsztatu, na który zostaną Państwo zakwalifikowani.

 

* Ozdrowieniec to osoba, która przebyła chorobę. Status ten wydawany jest na 180 dni. Więcej na https://www.gov.pl/web/mobywatel/unijny-certyfikat-covid

 

Wszelkich dodatkowych informacji udziela:

Monika Słotwińska-Łychota

Fundacja Wspomagania Wsi

ul. Bellottiego 1, lok. 1; 01-022 Warszawa

e-mail: mslotwinskalychota@fww.pl