O wsi tradycyjnej, zależnej od przyrody – wykład dr inż. arch. Włodzimierza Witkowskiego

Ola Żółtowska, 15 listopada 2024 (13:21)
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wykładu dr inż. arch. Włodzimierza Witkowskiego z konferencji "Bioróżnorodność i Woda w Wiejskim Dziedzictwie" 25 października 2024 r. w Otrębusach. Nagranie zrealizowane w ramach grantu „KPO dla Kultury”, sfinansowanego przez Unię Europejską NextGenerationEU.

Na kształt wsi największy wpływ miały czynniki naturalne i kulturowe. Jak żadne inne, tradycyjne osadnictwo wiejskie było zależne od przyrody. Decydowała ona nie tylko o formach przestrzennych układów osadniczych, materiałach budowlanych, rozwiązaniach technicznych, kształcie zabudowy, ale także o komforcie życia, jaki był możliwy do osiągnięcia na poszczególnych etapach rozwoju historycznego. Woda jako element natury również była silnym czynnikiem oddziałującym na materialne aspekty życia mieszkańców wsi. Opowieść skupia się na wybranych przykładach wpływu przyrody na tradycyjną wieś.

 

 

dr inż. arch. Włodzimierz Witkowski – adiunkt w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej oraz główny specjalista w Pracowni Terenowej w Łodzi Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Ekspert w dziedzinie architektury drewnianej i krajobrazu kulturowego, prowadzi badania nad drewnianą architekturą Huculszczyzny i Pokucia. Opiekun Koła Naukowego Studentów Architektury PŁ, organizator wypraw naukowych na Huculszczyznę, podczas których dokumentowano zabytkowe cerkwie. Autor i współautor licznych publikacji naukowych, w tym książek o dziedzictwie wiejskim. Były rzeczoznawca Ministra Kultury w zakresie ochrony zabytków. Członek PKN ICOMOS.

 

Pozostałe wykłady nagrane przy okazji tego programu:

  • Przyroda (ptaki wodno-błotne) w malarstwie Józefa Chełmońskiego –wykład Patrycji Żak-Tomanek

  • Rzeka, wieś i obyczaje w sztuce dawnej i w XIX wieku – Justyna Guze i Piotr Szczepański

  • Wieczorna opowieść o wodzie i kulturze ludowej – Joanna Sarnecka

Wieczór poświęcony kulturze ludowej i wodzie. Joanna Sarnecka, opowiadaczka i antropolożka kultury, przybliży nam tradycyjne historie związane z wodą, podkreślając odwieczny związek człowieka z naturą.

 

26 października 2024 r. – Druga sesja wykładowa 

  • Woda w obrzędach, wierzeniach, pieśniach – Olga Łoś
  • Jesień w lesie – Bartosz Popczyński
  • O kwiecie paproci – dr Natalia Jędrzejczak

 

 

26 października 2024 r. – Trzecia sesja wykładowa

  • Między człowiekiem a lasem – dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS
  • Tożsamość nadwiślańskiego Urzecza – dr Łukasz Maurycy Stanaszek
  • Co rośnie nad rzeką – Maciej Jędrzejczak

W ramach programu nagraliśmy również trzy webinary:

  • Po co nam miedze, drzewa i krzaki? – Paweł Średziński

  • O stawie i angażowaniu mieszkańców – Maciej Jędrzejczak

  • „Ochroniarze”, wieś, przyroda – w oczach krajoznawców – Piotr Kubkowski

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką bioróżnorodności, kultury ludowej oraz współczesnymi wyzwaniami w ochronie środowiska.