Od kliknięcia „zarejestruj” do spotkania w Warszawie. Koniec 19. edycji konkursu I Know America

Jędrek Godlewski, 30 maja 2022 (16:28)
Za nami jedna z najdłuższych edycji konkursu I Know America, która trwała od 01.09.2021 do 27.05.2022 r., gdy została oficjalnie zakończona na pierwszym od wybuchu pandemii 4-dniowym spotkaniu finałowym w Warszawie. W 19. edycji I Know America wzięło udział ponad 1100 uczennic i uczniów szkół średnich z całej Polski.

W tym roku po raz drugi finał konkursu I Know America został przeprowadzony w całości za pośrednictwem internetu.  25 lutego 2022 r. zamiast w Ośrodku Studiów Amerykańskich spotkaliśmy się na Zoomie, żeby porozmawiać z uczestnikami i uczestniczkami konkursu.

Finał I Know America 2021 na platformie Zoom.

Finał przeprowadziła komisja w składzie Elizabeth Blumenthal, zastępczyni attaché ds. kultury w U.S. Embassy Warsaw, Ludmiła Janion, Jan Smoleński, Piotr Szyja z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW oraz Jędrzej Godlewski z Fundacji Wspomagania Wsi. Spośród 15 uczestników i uczestniczek  zakwalifikowanych do ostatniej rundy, z komisją spotkało się 14 z nich.

Lauretaki i laureaci I Know America 2022

W tym roku udział w programie edukacyjnym The Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship wygrała Matylda Sobczak, uczennica IV Liceum Ogólnokształcące w Toruniu im. Tadeusza Kościuszki.

matylda-sobczak
Matydla Sobczak w trakcie warsztatu w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Spotkanie uczestników konkursu IKA 2022 w Warszawie.

Staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce wygrała Dominika Jacejko, uczennica III Liceum Ogólnokształcące im. K.K.Baczyńskiego w Białymstoku.

Dominika Jacejko (w środku) podczas spotkania z jurorami konkursu I Know America w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Spotkanie uczestników IKA 2022 w Warszawie

Indeksy na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego przyznaliśmy:

• Ninie Sługockiej z I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego w Zielonej Górze,
  • Emilii Osińskiej z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach,
  • Maciejowi Kurowi z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu.

Spotkanie uczestniczek i uczestników I Know America 2022

Tegoroczna edycja była najdłuższa, ponieważ w odróżnieniu do poprzednich lat spotkanie w Warszawie i finał konkursu musiały zostać przeprowadzone osobno ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce. Zdaje się, że uczestnicy tylko na tym skorzystali – Warszawa w maju jest najpiękniejsza. Spotkanie odbyło się w dniach 24-27.05.2022 r.

Na początek uczestnicy odwiedzili Ośrodek Studiów Amerykańskich UW. Tam mogli porozmawiać z jurorami konkursu o swoich pracach pisemnych, o każdym z etapów i o wszystkim, co ich w konkursie zaciekawiło. A my zdradzimy Wam, co w esejach lubimy najbardziej. Tego dnia laureaci I Know America poznali też zastępcę Elizabeth Blumenthal, zastępczynię attaché ds. kultury w Ambasadzie USA w Warszawie. Elizabeth opowiedziała o świecie dyplomacji, o życiu i studiowaniu w USA.

elizabeth-blumenthal
Elizabeth Blumenthal podczas spotkania z uczestnikami IKA 2022 w OSA UW w Warszawie.

Co roku staramy się, żeby program spotkania był różnorodny i inspirujący. Tym razem grupa trafiła do Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Obejrzeliśmy wystawę Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to…” oraz wzięliśmy udział w warsztacie podczas którego, uczestnicy wykonali własne animacje inspirowane wystawą. Wizytę w Zachęcie można obejrzeć na krótkim filmie poniżej.

Uczestniczki i uczestnicy byli także w Teatrze Narodowym na spektaklu pt. „Maria Stuart” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

maria-stuart
Wiktoria Gorodeckaja (Maria Stuart). Fot. Krzysztof Bieliński

Kolejnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie oprócz zwiedzenia fragmentów wystawy stałej, grupa wzięła udział w warsztacie „Wrogość, obojętność, pomoc”. W jego trakcie uczestnicy poznali historię Estery Borensztajn, żydowskiej dziewczynki, która wyskoczyła z pociągu do Treblinki i była ukrywana na wsi przez Polki i Polaków. Grupa miała okazję zastanowić się nad złożonością wyborów życiowych mieszkańców okupowanej Polski. Był też czas na dyskusję i dzielenie się refleksjami.

droga-estery-warsztat-w-POLIN
Uczestniczki i uczestnicy konkursu I Know America 2022 na warsztacie w Muzeum POLIN

droga-estery-warsztat-w-polin-2

Spotkanie zakończyło się uroczystym rozdaniem dyplomów w hotelu Regent. Udział w nim wzięli m.in. Elizabeth Blumenthal oraz Justyna Duriasz-Bułhak i Piotr Szczepański z Fundacji Wspomagania Wsi, a także przedstawiciele organizacji współtworzących konkurs – American Chamber of Commerce oraz Ośrodka Studiów Amerykańskich UW.

uczestnicy-IKA2022
Uczestnicy konkursu I Know America 2022 w Warszawie

Serdecznie gratulujemy laureatkom, finalistom i finalistkom oraz wszystkim uczestniczkom i uczestnikom, którzy pomimo trudów zeszłego i tego roku zmierzyli się w konkursie!