Czy udział w projekcie jest bezpłatny?
Udział w programie jest w większości bezpłatny. My pokrywamy koszty pracy ekspertów, materiałów edukacyjnych, organizacji warsztatów i wyjazdów studyjnych, noclegów i wyżywienia uczestników podczas wydarzeń. Osoby uczestniczące ponoszą jedynie koszty dojazdu na warsztaty.
Kto może zgłosić się do udziału w projekcie?
Grupy 3 osób w wieku 15 – 20 lat + dorosła osoba wspierająca w wieku 21+, czyli łącznie przyjeżdżacie do nas w zespole 4 osobowym 😉 Jednak w działania projektowe w waszych miejscowościach grupa osób zaangażowanych może być większa, a nawet do tego zachęcamy. Osoby uczestniczące muszą pochodzić z miejscowości liczących do 80 tysięcy mieszkańców
W praktyce wasza ekipa może wyglądać tak:
- młodzieżowa rada gminy/miasta + opiekun/ka MRG/G
- grupa przy ośrodku kultury / bibliotece + osoba pracująca w GOK/bibliotece
- nieformalna grupa młodzieży + osoba z lokalnej organizacji społecznej
- osoby uczące się + nauczyciel/ka
UWAGA! Jeśli jesteście grupą osób pełnoletnich, nie potrzebujecie osoby dorosłej w projekcie, ale wsparcie bardziej doświadczonego kogoś na miejscu może się przydać! Jeśli chcecie się zgłosić, skontaktujcie się z nami. Zastanowimy się, jak najlepiej do tego podejść.
Jak się zgłosić?
Do 15 grudnia 2024 r. należy:
- wypełnić formularz kontaktowy
- wykonać zadanie rekrutacyjne – krótki filmik prezentujący waszą ekipę i waszą wizję przyszłości (szczegóły zadania znajdziecie w regulaminie projektu na stronie 2)
- przesłać link do filmu na adres pbartylak@fww.pl
Formularz kontaktowy możecie wypełnić już teraz, a film przesłać później!
Ile osób może być maksymalnie w grupie?
Na warsztaty i inne wyjazdy możemy zaprosić 3 osoby + osobę wspierającą, ale w realizację projektu może być zaangażowana większa grupa.
Czy formularz zgłoszeniowy trzeba wypełniać indywidualnie, czy możemy się zgłosić razem jako grupa 3 osób?
Każda osoba uczestnicząca oraz osoba wspierająca wypełniają formularz oddzielnie. Żebyśmy jednak wiedzieli kto jest kim, proszę używać tej samej nazwy grupy w każdym zgłoszeniu. Nazwa może być dowolna, to jest tylko informacja dla nas, żebyśmy wiedzieli, kto konkretnie tworzy grupę.
Czy w grupie 3 osobowej może znaleźć się osoba starsza niż 20 lat?
W trzyosobowej grupie mogą być osoby max 20-letnie. Rozstrzał między 15. a 20-latkami jest już spory i to jest maksymalna różnica wieku, na jaką możemy sobie pozwolić, żeby móc zaplanować spójny proces edukacyjny, który będzie odpowiadał i młodszym i trochę starszym.
Osoby w wieku 21+ mogą wziąć udział w projekcie w roli osoby wspierającej.
Ile osób pełnoletnich może być maksymalnie w grupie?
Do grupy, która będzie przyjeżdżać na warsztaty, mogą wejść maksymalnie 3 osoby. Nie ma znaczenia, czy będą to 3 pełnoletnie osoby, czy część pełnoletnia część nie. Ma to znaczenie jedynie w kwestii nocowania na warsztacie. Osoba niepełnoletnia musi być z opiekunem lub musi mieć pisemną zgodę rodziców na samodzielny wyjazd.
Nie spełniam kryterium wiekowego, a bardzo chcę wziąć udział w projekcie…
Wiek to tylko liczba i widełki formalne 😉 Zależy nam na tym aby w projekcie uczestniczyły osoby zaangażowane i zainteresowane tematyką, dlatego każdą taką sytuację rozpatrujemy indywidualnie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, skontaktuj się z nami.
Czy moje doświadczenie i zaangażowanie w inne projekty i działania jest oceniane?
Nie! Pytanie w formularzu dotyczące udziału w innych warsztatach, szkoleniach, projektach, inicjatywach itp. zadajemy głównie po to, żeby wiedzieć jaki jest stopień zaawansowania uczestników. Wtedy łatwiej nam będzie doprecyzować program warsztatów 🙂
Dla nas ważna jest motywacja do działania i gotowość na zaangażowanie się w nieco dłuższy proces, niż uczestnictwo w pojedynczych warsztatach, czy obozie/szkole letniej oraz chęć do wypracowania konkretnych rozwiązań.
Czy będą dostępni specjaliści, którzy mogliby dla nas sporządzić dokument, uwzględniając nasze indywidualne potrzeby? Czy też konieczne będzie przygotowanie go samodzielnie?
Specjaliści będą czuwać nad całym procesem wypracowywania strategii i wspierać grupy, ale nie będą jej sporządzać. Wiemy, jak ogromną pracą jest stworzenie takiego dokumentu, wieloosobowe zespoły wypracowują je za dziesiątki tysięcy złotych, ale nie o to dokładnie nam chodzi.
Chcemy, żeby zespoły zidentyfikowały obszary rozwoju gminy istotne z perspektywy młodych i skupiły się na opracowaniu tylko kilku ich zdaniem najistotniejszych. Zależy nam na tym, aby dokumenty były krótkie i treściwe, a propozycje realne do zrealizowania.
Każdej grupie przysługuje dofinansowanie w kwocie do 2000 zł, które będzie można przeznaczyć na różne sprawy, które pomogą w stworzeniu i / lub wdrożeniu strategii. Kwota ta może być np. przeznaczona na wsparcie redaktorskie, czyli albo pomoc osoby, która będzie fizycznie pisać strategię lub wprowadzać poprawki. Znalezienie takie osoby będzie jednak po stronie grup. Można też część wykorzystać na opracowanie strategii, a część na realizację.
Gdzie i kiedy odbywają się działania projektowe?
Pierwszy zjazd warsztatowy odbędzie się w Warszawie w terminie 18-20.01.2025r.
Kolejne spotkania odbędą się w marcu i czerwcu, a podsumowanie części pierwszej projektu w październiku 2025 r.
Pomiędzy spotkaniami warsztatowymi odwiedzimy was również w waszych miejscowościach i zaprosimy na spotkanie w siedzibie FWW w Warszawie.