Zapraszamy do współpracy sześć grup młodzieżowych z całej Polski. Z pomocą naszych ekspertów oraz wspierających dorosłych na miejscu osoby uczestniczące wypracują strategie rozwoju swoich gmin lub miast uwzględniające potrzeby młodych osób i w partnerstwie z samorządem lokalnym wprowadzą w życie ich założenia.
Brzmi trochę strasznie? Bez obaw – na potrzebę projektu strategie zostaną zawężone do kilku najistotniejszych dla osób uczestniczących obszarów rozwoju gmin. Zależy nam na zwięzłych, treściwych i możliwych do zrealizowania planach rozwoju małych społeczności.
Praktyczne i potrzebne umiejętności
Projekt został podzielony na dwa etapy. W ramach pierwszego osoby uczestniczące wezmą udział w trzech warsztatach, które przygotują je krok po kroku do zaplanowania i zrealizowania strategii. W ramach tych spotkań osoby nauczą się, jak badać potrzeby lokalnych społeczności, wyciągać wnioski z badań i na tej podstawie proponować rozwiązania.
Warsztaty to też trening umiejętności liderskich, z których skorzystać można w trakcie realizacji zadań projektowych, ale też długo po nim. Wspólnie zastanowimy się, kim powinien być dobry lider, dlaczego krytyczne myślenie jest istotne w działaniu, jakie emocje towarzyszą aktywizmowi i jak sobie z nimi radzić, jak wypowiadać się publicznie i prowadzić działania rzecznicze.
Wsparcie mentorskie i nie tylko
Osoby uczestniczące będą wspierane przez mentorkę – Magdalenę Chustecką – doświadczoną trenerkę partycypacji, która przez ostatnie lata wspierała samorządy w przeprowadzaniu konsultacji społecznych dokumentów planistycznych w ramach naszego projektu Nasza Przestrzeń. Zaplanowaliśmy wyjazdy do grup, ale będziemy zapraszać je także do siedziby Fundacji w Warszawie.
W ramach drugiego etapu projektu, czyli po opracowaniu strategii, grupy wprowadzą w życie niektóre z celów krótkoterminowych. Proces ten będzie wspierany przez nas przez maksymalnie rok. W tym czasie grupy będą miały do dyspozycji dofinansowanie w wysokości 2000 PLN na grupę, możliwość konsultowania swojej pracy z mentorką i zespołem Fundacji Wspomagania Wsi.
Podczas drugiego etapu będziemy organizowali także wyjazdy studyjne do miejsc, w których młodzież aktywnie uczestniczy w kształtowaniu polityki lokalnej i działa społecznie.
Jak się zapisać?
Więcej informacji na temat projektu Plan jest taki, szczegóły rekrutacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się TUTAJ.
Rekrutacja trwa do 15 grudnia 2024 r., a najbliższy warsztat otwierający projekt odbędzie już w styczniu 2025 r.!