Zacznij mało, osiągnij dużo. Mikroakcje
To nie jest historia o wielkich budżetach ani dopracowanych strategiach. To historia, która zaczęła się od rozczarowania. Na jednej z pierwszych akcji pojawiły się tylko dwie osoby – dwóch emerytów. Zamiast sukcesu była cisza. Ale właśnie wtedy coś się zmieniło. Zamiast się zatrzymać, zaczęliśmy działać dalej, małymi krokami. Kolejna rozmowa, kolejne spotkanie, kolejna inicjatywa. Dziś te mikroakcje przerodziły się w działania na skalę ogólnopolską. Robimy projekty ekologiczne, szkolenia, jeździmy po Polsce, występujemy w mediach i realnie wpływamy na społeczności.
Łukasz Śmietanko – prezes Stowarzyszenia Sołtysi Warmii i Mazur i praktyk działań społecznych. Od lat aktywizuje lokalne społeczności, realizując projekty edukacyjne i ekologiczne oraz współpracując z liderami wiejskimi w całej Polsce.
Aleksander Warczygłowa – sołtys Orzechowa, aktywny działacz samorządowy i społeczny, laureat tytułu Sołtys Roku 2024 w ogólnopolskim konkursie Gazety Sołeckiej i Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.
O sprawiedliwości naprawczej – kto ucierpiał, co trzeba naprawić i jak to zrobić razem
Sołtys zostaje z obiema stronami, kiedy urzędnik już dawno odjechał. Geodeta rozstrzygnie kwestię granicy. Kwestii relacji – nie rozstrzygnie nikt. Dlatego to właśnie sołtys potrzebuje narzędzi, które nie zostawiają ruin. „Sprawiedliwość naprawcza” to szczególne podejście do konfliktu. Pół godziny. Konkretne pytania. Narzędzia do wzięcia od razu.
Maciej Kryczka – psychoterapeuta, mediator i trener komunikacji z Olsztyna. Od ponad dekady prowadzi szkolenia z Porozumienia bez Przemocy i mediacje w konfliktach osobistych i sąsiedzkich. Prowadzi praktykę terapeutyczną i firmę szkoleniową kryczka-team.pl.
Po co nam duże drzewa?
Często traktujemy drzewa jako oczywisty element tła, a czasem wręcz jako przeszkodę. Tymczasem jedno duże drzewo potrafi zdziałać więcej niż tysiąc młodych sadzonek. Podczas krótkiego spotkania przyjrzymy się „zielonej architekturze” naszych miejscowości. Nauczymy się czytać wiejski krajobraz i zrozumiemy, dlaczego dostęp do wysokiej jakości zieleni to nie luksus dla miast, ale fundament bezpieczeństwa i dobrostanu społeczności wiejskich. Opowiemy o retencji wody, wpływie na mikroklimat i o tym, jak zadrzewienia budują odporny krajobraz, a także jak wpływają na nasze samopoczucie.
Kamil Witkoś-Gnach – leśnik, diagnosta drzew, współzałożyciel Instytutu Drzewa oraz Nature Based Tree Management, współautor polskich i europejskich standardów ochrony drzew. Ekspert międzynarodowych gremiów (m.in. EFUF, Giant Trees Foundation, SAG Baumstatik), który łączy naukowe podejście z praktyczną ochroną drzew i zadrzewień w naszym krajobrazie.
Edukacyjna rola świetlicy
Porozmawiamy o różnych aspektach, które mają znaczenie: wystrój, wystawy, spotkania, dyskusje.
Piotr Szczepański
Zapytaj Grażynę, czyli wszystko o sołectwie
Grażyna Jałgos Dębska – ekspertka od spraw sołeckich. Publicystka, trenerka i animatorka społeczna związana z obszarem aktywizacji liderów z terenów. Wiceprezeska Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.
„Nawet najsilniejszy lew potrzebuje wsparcia swojego stada”
Opowiem o tym, jak mierzyłem się z hejtem i krytyką. Pokażę na moim przykładzie, że najlepszą odpowiedzią na hejt jest spokojna praca, konsekwencja i wsparcie.
Cezary Klimowski – sołtys, przedsiębiorca, aktywny społecznik, członek Taboru Sołeckiego.
Sołtys w czasie klęski żywiołowej – powódź 2024
O trudnych doświadczeniach powodzi 2024 roku, działaniach po niej i refleksjach sołtysa na przyszłość.
Mieczysław Partyczny – sołtys wsi Moszczanka, Prezes stowarzyszenia Miłośników Moszczanki Naczelnik OSP przez 17 lat członek Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Opolskiego.
Rozmowy z mieszkańcami na co dzień i od święta
Prawo do udziału w zebraniach wiejskich, uczestnictwo w komisjach, zabieranie głosu w debacie nad raportem o stanie gminy oraz zachęcanie mieszkańców do angażowania się i interesowania sprawami lokalnymi – o tym wszystkim opowiem na spotkaniu z perspektywy byłej sołtyski i obecnej przewodniczącej rady.
Katarzyna Cichowicz – fundatorka (jedna z czterech) w Fundacji Inicjatyw Społecznych „Sąsiedzi”, Członkini Stowarzyszenia Sołtysi Pomorza.
Folkowy Przystanek – nietypowe miejsce spotkań, kiedy brak świetlicy
Chcę opowiedzieć o procesie tworzenia Folkowego Przystanku – oddolnej inicjatywy, która z niewielkiej przestrzeni stała się miejscem spotkań, integracji i działań społecznych. Pokażę, jak krok po kroku budować zaangażowanie mieszkańców, jak wykorzystywać dostępne zasoby oraz jak małe działania mogą realnie zmieniać lokalną społeczność. Nastawimy się na międzyludzkie relacje i motywacyjny wymiar takich drobnych przedsięwzięć.
Paulina Derkus-Dobies – przewodnicząca KGW Rumianki w Romanowie od 2023, społeczniczka, animatorka kultury.
Seniorzy a sytuacje kryzysowe
Porozmawiamy roli lidera społecznego w budowaniu bezpieczeństwa lokalnej społeczności, szczególnie seniorów, podczas sytuacji kryzysowych, takich jak awarie, klęski żywiołowe, długotrwałe braki prądu, zagrożenia zdrowotne czy sytuacje nadzwyczajne. Uczestnicy dowiedzą się, jak organizować pomoc sąsiedzką, przygotować mieszkańców do reagowania w kryzysie, prowadzić działania informacyjne oraz wspierać osoby starsze i samotne. Spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń, poznania zasad lokalnego zarządzania bezpieczeństwem.
Bogumiła Pietrzyk – emerytowana specjalistka ds. Zarządzania Bezpieczeństwem w spółce Skarbu Państwa, z doświadczeniem w obszarze bezpieczeństwa organizacyjnego, prowadzenie szkoleń i warsztatów dla różnych grup odbiorców – w tym grup szczególnie zagrożonych, pracowników ochrony oraz w zakresie zadań obronnych i zarządzania kryzysowego. Prowadziła warsztaty edukacyjne dla seniorów z powiatu krakowskiego pt. „(Nie) daj się zaskoczyć! Przygotowanie na kryzys dla Seniorów z Krakowa i powiatu krakowskiego”. Sołtyska, Prezes SF Teatr Regionalny w Krakowie oraz Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich.
„Nic na słowo…” – co i jak zapisać, żeby uniknąć stresu i nieporozumień
Polegasz na swojej pamięci i ustnych bądź telefonicznych ustaleniach? To najprostsza droga do nieporozumień, stresu i błędów. Pokażę proste zasady:
- zasada ustalania na piśmie
- co konkretnie zapisywać
- gdzie zapisywać – kalendarz czy dysk?
Przedstawię metody Cornella, metodę konturowania, mapy myśli. Pokażę zasady tworzenia potrzebnej dokumentacji np. dotyczącej wynajmu świetlicy (z góry ustalony dzień i godzina), czy pism dotyczących np. przepalonej lampy. Pokażę, dlaczego warto swoje ustalenia telefoniczne w urzędzie poprzeć wysłaniem pisma e-mailem z prośba o potwierdzenie i odpowiedź w wyznaczonym czasie. Dodatkowo jak ważne jest zapisywanie dokumentów w chmurze i jak skorzystać z darmowych aplikacji Microsoft.
Alicja Pinkowska – sołtyska Sołectwa Białośliwie, gmina Białośliwie, Wielkopolska, powiat pilski. Nowoczesna sołtyska, dobrze zorganizowana, świadomie działająca na swoim terenie, tworząca transparentną i rzetelną dokumentację, dzięki czemu unika błędów komunikacyjnych i nic jej nie umyka.
Naukowe Place Zabaw
Pokażemy naukowe urządzenia na place zabaw. Pokażemy, że iluzja, dźwięk, fizyka, chemia i ekologia również mogą na takim placu się znaleźć, stając się ciekawym miejscem w danej miejscowości. Zalety: możliwość przygotowania urządzeń na temat ciekawostek z regionu, brak konieczności stosowania kosztownych nawierzchni bezpiecznych wokół urządzeń, wskazanie możliwych, często nieoczywistych źródeł pozyskania dofinansowania i deklaracja bezpłatnej pomocy w przygotowaniu wniosku na terenie całego kraju.
Naukowe Place Zabaw pokazują, że przestrzeń rekreacyjna może być czymś więcej niż standardowym zestawem huśtawek – może inspirować, uczyć i przyciągać całe rodziny. Wspieramy samorządy i sołectwa nie tylko w realizacji takich projektów, ale również w przygotowaniu koncepcji i pozyskiwaniu dofinansowań.
Jakub Tekieli
O partnerstwie sołectw i parafii
Sołectwa Trzebcz Szlachecki, Trzebcz Królewski, Szkoła Podstawowa w Trzebczu Szlacheckim oraz parafia tworzą partnerstwo, które stanowi jeden z kluczowych elementów budowania silnych, zintegrowanych oraz aktywnych społeczności lokalnych. Współpraca sołectw i parafii opiera się przede wszystkim na dialogu, wzajemnym szacunku oraz zrozumieniu odmiennych, lecz komplementarnych ról. Dzięki temu możliwe jest tworzenie inicjatyw odpowiadających na realne potrzeby mieszkańców.
Dorota Stachewicz – sołtyska wsi Trzebcz Szlachecki, działaczka społeczna, członkini Stowarzyszenia Zakole Dolnej Wisły, laureatka nagrody Ministerstwa Rolnictwa „Zasłużony Sołtys.”
Zabawa i integracja z niczego: Kuchnia, Ogród i Senioralna Wyobraźnia
To pełne humoru warsztaty integracyjne, podczas których udowadniamy, że przy pomocy zwykłego kubka, wytłaczanki do jajek czy piłeczek można stworzyć nieszablonowe gry angażujące ciało i umysł.
Bartłomiej Skulski – człowiek czynu, który z niezwykłą swobodą łączy dwa światy: etos pracy w służbach mundurowych z niespożytą energią lidera lokalnej społeczności. Jako przewodniczący Koła Gospodyń Wiejskich w Lutolu, lider, udowadnia, że nowoczesny społecznik to postać przełamująca schematy, potrafiąca zintegrować mieszkańców wokół wspólnych, kreatywnych celów. Jego misją jest aktywizacja seniorów i nie tylko poprzez wspólne projekty, realizowane warsztaty, wydarzenia oraz zabawę, w której wykorzystuje przedmioty codziennego użytku, zamieniając proste narzędzia z kuchni czy ogrodu w instrumenty budujące więzi, integrację i wywołujące szczery uśmiech.
Tradycja czy nowoczesność ? Konflikt interesów na przykładzie wsi Rogalin
Pomnik historii a potrzeby urbanizacji. Ruch turystyczny a potrzeby mieszkańców. Możliwości rozwoju inicjatyw lokalnych a ograniczenia ze strony Muzeum/Majątku Rogalin(KOWR)/WPN/Natura 2000/Gminy oraz Powiatu. O tym, czy da się to pogodzić i jakie trudności generuje taki konflikt.
Dariusz Linowski – mieszkaniec Rogalina od 22 lat, mąż, ojciec dwójki dzieci. Ekonomista po Akademii Rolniczej oraz manager po ponad dwudziestoletniej karierze w Unilever (Horeca). Sołtys od dwóch lat. Na co dzień współtworzy z przyjaciółmi „Browar Szreniawa” oraz wspiera lokalne inicjatywy.
Sołtys na scenie codzienności – drama w trzech aktach
Odgrywanie scenek rodzajowych z życia sołtysa wziętych. Będą emocje, śmiech i ruch.
Mirosław Sulewski – od kilku pełni funkcję sołtysa Rotmanki, gdzie aktywnie angażuje się w rozwój lokalnej społeczności. Jako animator wolnego czasu i organizator wydarzeń skutecznie integruje mieszkańców, tworząc przestrzenie do wspólnej zabawy i edukacji. Zawodowo technolog na basenie, posiada także umiejętności ratownika wodnego. Współzałożyciel Stowarzyszenia Sołtysi Pomorza oraz wiceprezes Fundacji im. Sergiusza Piaseckiego, od lat angażuje się w działania charytatywne i pomocowe, szczególnie na rzecz Polaków na Ukrainie. Jego motto brzmi: „Czego się nauczyłeś dziś, przekaż dalej jutro” – i konsekwentnie realizuje je w codziennej pracy i działalności społecznej.
Gdzie są te pieniądze? O skutecznym szukaniu i pisaniu wniosków o dofinansowanie
Ten warsztat powstał z praktyki, nie z teorii. Z doświadczeń własnych, prób, błędów, poprawiania wniosków po raz trzeci i chwil zwątpienia w regulaminy liczące więcej stron niż niejedna książka.
W trakcie warsztatu pokażę, jak realnie wygląda pisanie wniosku o dofinansowanie – od pomysłu, przez formularz, aż po moment naciśnięcia „wyślij” (i ciche trzymanie kciuków). Bez urzędniczego języka, za to z konkretnymi przykładami z życia.
Iza Nowak – sołtyska Radunicy.
„Biegnij swoim tempem” – jak działać lokalnie i nie wypalić się na starcie?
Działalność społeczna jest jak maraton — nie wygrywa ten, kto wystartuje najszybciej, tylko ten, kto ma tempo, strategię i siły na całą trasę. Na tym warsztacie porozmawiamy o tym, jak wybierać priorytety, budować strategię i angażować innych, tak żeby nie wypalić się już na pierwszym kilometrze
Michał Nowak – społecznik, trener. Były sołtys Radunicy, Przewodniczący Rady Gminy Pruszcz Gdański.
Doświadczenia z projektów MMS – „Aktywna, odporna, zintegrowana społeczność Sołectwa Bierzglinek”.
Planujesz projekty w ramach Mocy Małych Społeczności? Pokażemy nasze doświadczenia. Co się działo, z czym się mierzyliśmy, co się udało, wnioski. Dobry projekt to nie idealny plan, tylko skuteczne działanie z ludźmi, elastyczność i wyciąganie wniosków na przyszłość.
Joanna Madalska – sołtyska sołectwa Bierzglinek, skarbnik zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Bierzglinek, członkini zarządu w Kole Gospodyń Wiejskich Aktywny Bierzglinek, Liderka Grupy Odnowy Wsi.
Gospodarka komunalna i infrastruktura okiem eksperta
Dowiesz się, jak w praktyce działa gospodarka komunalna i infrastruktura w sołectwie. Wyjaśnimy, co naprawdę należy do zadań gminy, a za co odpowiada powiat czy województwo oraz dlaczego czasami „nie chcą” realizować naszych pomysłów. Przyjrzymy się, jak własność gruntów wpływa na możliwość realizacji inwestycji, takich jak plac zabaw czy wiata. Omówimy też kwestie codzienne: znaki, przystanki, odśnieżanie, koszenie – kto za nie odpowiada i jak reagować. Pokażemy też, jak skutecznie budować współpracę z szeroko rozumianym „powiatem”.
Joanna Ligmanowska – sołtyska sołectwa Rożental, gmina Pelplin, powiat tczewski, województwo pomorskie; pracownik samorządowy w urzędzie miasta i gminy, inspektor w referacie inwestycji i gospodarki komunalnej. Radna powiatu tczewskiego.
Jak działają Wspólnoty Gruntowe. Geneza, prawa, obowiązki i funkcjonowanie w praktyce
Zapraszamy do przyjrzenia się ciekawej formie wspólnego zarządzania ważnym przyrodniczo terenem. Omówimy korzyści, jakie daje taka forma opieki nad kawałkiem naszej gminy.
Marek Strugała – radny miasta Sandomierz, Prezes Wspólnotya Gruntowej GÓR PIEPRZOWYCH KAMIEŃ PLEBAŃSKI w Sandomierzu, Prezes ,Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych „Strefa Sztuki” w Sandomierzu.
Odwiedź nas na FB https://www.facebook.com/wspolnotagorpieprzowych.sandomierz
Obejrzyj film o Wspólnocie https://www.youtube.com/watch?v=lVDHg_j6Hyw

Projekt „Aktywni w sołectwach” korzysta z dotacji w wysokości 1 215 927 € od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszu Społeczeństwa Obywatelskiego EOG finansowanego ze środków Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. Celem projektu jest wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego oraz zwiększenie udziału obywateli w życiu publicznym na obszarach wiejskich w Polsce poprzez rozwijanie kompetencji, odporności i współpracy sołtysów oraz wiejskich organizacji społecznych. Projekt będzie trwał od maja 2026 do maja 2031 roku.