Projekty młodzieżowe w cieniu pandemii. Zakończyliśmy I edycję programu Pole Działania. Co udało się zrealizować?

Jędrek Godlewski, 3 listopada 2020 (16:17)
Uczestnicy programu Fundacji Wspomagania Wsi wspierającego młodzież w rozwoju obywatelskim "Pole Działania" spotkali się w październiku 2020 r. w Warszawie, żeby podsumować Pierwszą edycję programu. 15 miesięcy, 11 grup projektowych, niemal 30 uczestników z całej Polski, cel - zrealizować projekty społeczne w swoich miejscowościach i rozmawiać o idei zaangażowania społecznego.

Pierwsza edycja programu Pole Działania miała trwać dokładnie rok – od czerwca 2019 r. do czerwca 2020 r. W tym czasie uczestnicy zrekrutowani spośród młodzieży z całej Polski mieli zaplanować i przeprowadzić działania społeczne w swoich miejscowościach oraz wziąć udział w 3 warsztatach przygotowujących ich do tego zadania. Wiosną tego roku na ich drodze stanęła epidemia COVID-19. Mimo to do października 2020 r. cztery grupy projektowe zdołały zrealizować swoje projekty. Pozostali czekają na moment, w którym przeprowadzenie działań będzie bezpieczne dla nich i uczestników.

 

Projekty młodzieżowe w ramach programu Pola Działania

Wśród czterech projektów, które udało się zrealizować lub są w fazie finałowej, znalazł się kongres młodzieżowy Marty Gajdy z województwa śląskiego. Jej pierwotny plan był bardzo ambitny. Marta chciała zaprosić ok. 100 uczniów szkół ponadpodstawowych z gminy i okolic na spotkanie z edukatorami i przedstawicielami organizacji społecznych wspierających rozwój pozaszkolny młodych osób.

Chociaż musiała przełożyć spotkanie kilka razy spotkanie, ograniczyć liczbę uczestników i przeformułować program, Marcie udało się zaprosić uczniów do Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowicach.

Marta-Gajda-uczestniczka-Pola-Dzialania
Marta Gajda (w tle przodem do zgromadzonych), uczestniczka I edycji Pola Działania, otwiera I Kongres Samorządów Szkolnych

 

Uczestniczka naszego programu przedstawiła gościom szereg programów edukacyjnych dla młodzieży pozwalających rozwijać się poza szkołą. Zaprosiła też absolwentów programu wymiany uczniów szkół średnich FLEX organizowanego co roku przez Departament Stanu USA, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach z wyjazdu do USA oraz o tym, jak dostać się do programu.

Zdaniem Marty Gajdy dostęp do informacji o inicjatywach wspierających rozwój młodych osób jest utrudniony. Sama nie zdążyła zapisać się na niektóre z nich, ponieważ dowiedziała się o nich zbyt późno. Doświadczenie to podsunęło jej pomysł, żeby o pozaszkolnych możliwościach rozwoju opowiedzieć przede wszystkim uczniom kończącym szkoły podstawowe i rozpoczynającym szkoły średnie.

Wśród zakończonych projektów znalazł się też konkurs fotograficzny dla mieszkańców gminy Mosina zorganizowany przez Weronikę Banach, Dawida Nowaka i Wiktorię Napierałę z woj. wielkopolskiego. Grupa jest bardzo aktywna i to nie jej pierwsze działanie społeczne. Uczestnicy poznali się i współpracują w Młodzieżowym Sejmie Rzeczypospolitej Mosińskiej, organizacji młodzieżowej będącej alternatywą dla tradycyjnej młodzieżowej rady gminy.

Weronika-Wiktoria-Dawid-PoleDzialania
Weronika, Wiktoria i Dawid podczas pleneru zdjęciowego.

 

Uczestnicy dowiedzieli się, że dużo młodych osób w gminie hobbystycznie zajmuje się fotografią i chcieliby zaprezentować swoje prace. Dlatego też Weronika, Wiktoria i Dawid postanowili zorganizować konkurs fotograficzny oraz wystawę nadesłanych prac. Nadesłane zdjęcia to głównie portrety wykonane na terenie gminy Mosina prezentujące także piękno i walory przyrodnicze okolicznych terenów.

Nagrodzone prace zostały wystawione w centrum kultury w Mosinie, gdzie w dniu rozwiązania konkursu i ogłoszenia laureatów odbył się pokaz talentów „Elegant Show” dla dzieci z gminy Mosina i okolic. Grupa z wielkopolski jest odpowiedzialna również i za tę inicjatywę. Obydwa wydarzenia odbyły się z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa.

Projektem, który w najbliższych tygodniach doczeka się końca realizacji, jest działanie Kingi Widenki oraz Marty Chejduk z województwa śląskiego. Uczestniczki zwróciły uwagę, że poziom wiedzy mieszkańców ich gminy o segregacji śmieci i ich recyklingu jest niski. Kinga i Marta postanowiły, że celem ich działania będzie zwiększenie świadomości ludzi o śmieciach i ich segregacji poprzez dotarcie do młodszych mieszkańców gminy.

Kinga-i-Marta-w-trakcie-szkolenia
Kinga Widenka i Marta Chejduk w trakcie warsztatu szkoleniowego w Warszawie zimą 2020 r.

 

W planach miały warsztaty dla najmłodszych. „Projekt będzie w formie warsztatów edukacyjno-zabawowych dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym z klas 1-3 szkół podstawowych na terenie gminy Gorzyce. Ekologiczna tematyka zostanie przekazana poprzez zabawę, na przykład konkursy o segregacji i wspólne tworzenie ze śmieci” – mówi Kinga Widenka. Epidemia COVID-19 jednak pokrzyżowała im plany. Mimo to uczestniczki nie poddały się i zmodyfikowały swój projekt tak, żeby mógł odbyć się w czasie epidemii.

Kinga i Marta w ramach projektu przygotowały serię 5 artykułów zawierających informacje na tematy związane z recyklingiem śmieci. Ich celem jest obalenie mitów dotyczących przetwarzania odpadów i zachęcenie mieszkańców gminy Gorzyce do dbania o środowisko naturalne. Projekt zostanie zwieńczony konkursem, w którym najmłodsze dzieci będą mogły stworzyć postaci ze śmieci.  Dla autorów i autorek najciekawszych prac przewidziano bony do popularnych sieci handlowych, a dla wszystkich uczestników zgniatacze butelek. Artykuły Kingi i Marty pojawią się w lokalnym miesięczniku „U nas”.

Kolejne działanie, które także udało się zrealizować w zmienionej formie, to przeprowadzenie streetartowo-gadżeciarskich warsztatów dla mieszkańców gminy Lichnowy w woj. pomorskim przez grupę w skład której wchodzą Magda, Paulina, Miłosz i Bartek.

Grupa-z-Lisewa-Pole-Dzialania
Bartek, Miłosz, Paulina i Magda w trakcie warsztatu szkoleniowego w Warszawie zimą 2020 r.

 

Grupka znajomych, która poznała się w szkole podstawowej w Lisewie i działa w młodzieżowym Klubie Obywatelskim Młody Obywatel, odkryła, że mieszkańcy ich gminy nie są zadowoleni z ilości i tematyki dostępnych wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. Według nich Gminny Ośrodek Kultury i Sportu nie dostarcza odpowiedniej oferty zajęć, przez co mieszkańcy nie mają okazji do wspólnego spędzania wolnego czasu i integrowania się.

Uczestnicy postanowili więc zorganizować warsztaty, na których mieszkańcy Lisewa mogli samodzielnie zaprojektować grafikę na eko torbę i wykonać na niej nadruk. Oprócz toreb można było stworzyć też grafikę na magnes, przypinkę bądź otwieracz do butelek. Dla uczestników warsztaty były przede wszystkim okazją do spotkania się starszych i młodszych mieszkańców we wspólnym działaniu, do czego, zdaniem uczestników, rzadko mają okazję. Z powodu epidemii i korzystając z dobrej pogody, grupa przeprowadziła warsztat na wolnym powietrzu.

 

Co dalej w programie Pole Działania?

Siedem grup projektowych z pierwszej edycji programu wciąż czeka na dogodny moment do przeprowadzenia swoich działań. Wśród zaplanowanych projektów są m.in. mural stworzony wspólnie przez młodzież i seniorów z Podlasia, warsztaty lepienia z gliny dla mieszkańców Dankowic na Śląsku czy nasadzenia roślinności na zaniedbanej działce w centrum wsi w Górkach (woj. opolskie).

W październiku 2020 r. rozpoczęliśmy też II edycję Pola Działania. Zapraszamy do obserwowania naszej strony i naszego fanpage’u na portalu Facebook, gdzie będziemy prezentować projekty uczestników obydwu edycji!

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o Polu Działania? Wejdź na stronę programu!