Rozpoczął się rok szkolny i co dalej?

Jędrek Godlewski, 6 września 2017 (15:00)
Uczniowie poszli do szkół. Niektórzy z nich po raz pierwszy, inni w tym roku skończą jeden etap edukacji i zaraz zaczną kolejny. W domu zostali rodzice, którzy wkrótce będą zastanawiać się, jak wspomóc swoje dzieci w szkolnych obowiązkach. Z myślą o nich wszystkich Wszechnica, portal Fundacji Wspomagania Wsi, gromadzi filmy, które pomagają znaleźć odpowiedzi na wiele pytań nurtujących uczniów i ich rodziców.

Z jakimi problemami zmagają się obecnie polskie szkoły i co zrobić, żeby nie tylko kształcić, ale i wychowywać pewnych siebie młodych ludzi, który potrafią odnaleźć się we współczesnym świecie? Rozmowa z Krystyną Starczewską, twórczynią i dyrektorką „Bednarskiej” – I Społeczno Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Bednarskiej oraz XX Społecznego Gimnazjum przy ul. Raszyńskiej w Warszawie.

Początek nauki w szkole jest stresującym doświadczeniem nie tylko dla dziecka, ale też dla jego rodziców. Traktują oni ten moment jak egzamin sprawdzający, czy dobrze wywiązali się z wychowania swojego potomka. Jak przetrwać wspólnie ten trudny czas radziła w Kawiarni Naukowej 1a psycholog i psychoterapeutka Barbara Pęszkal.

Często studia czy praca wybierane są zbyt pochopnie, bez przemyślenia. Młodzi ludzie nie zastanawiają się nad wyborami, które mogą mieć wpływ na dalsze życie. Dominika Markowska – doradca zawodowy i psycholog Collegium Civitas, nierzadko spotyka się z osobami, które nie są zadowolone ze swojej pracy czy studiów. Osoby te potwierdzają, że wcześniejsza rozmowa z doradcą zawodowym  mogłaby inaczej wpłynąć na ich wybory.

Więcej filmów znajdziecie na portalu Wszechnica w dziale Edukacja. Polecamy!