Rozpoczęliśmy drugi etap konkursu I Know America 2021

Jędrek Godlewski, 1 grudnia 2020 (12:08)
W tym roku do I Know America zgłosiło się niemal 900 uczniów z całej Polski. Przygodę z konkursem zaczęli od testu jednokrotnego wyboru, na którego rozwiązanie mieli ok. sześciu tygodni. W ostatnich dniach wyłoniliśmy ponad 60 osób, które zdobyły w teście najwięcej punktów. Teraz zmierzą się z napisaniem prac na jeden z 15 tematów.

To już 18. edycja konkursu, w którym uczniowie mogą pogłębić swoją wiedzę o Stanach Zjednoczonych. 20 listopada 2020 r. zakończył się pierwszy etap I Know America 2021. Z blisko 900 uczestników do etapu drugiego przeszło 62. Listę zwycięzców opublikowaliśmy na stronie konkursu.

Pierwszy etap krótszy, ale nie prostszy

W tegorocznej edycji utrzymaliśmy formułę etapu pierwszego znaną sprzed roku. Zrezygnowaliśmy z 80 pytań sprawdzających znajomość faktów o USA, na rzecz 60 pytań wymagających głównie analizy materiałów źródłowych. Tym razem jednak uczestnicy konkursu musieli wskazać tylko jedną poprawną odpowiedź. Dzięki temu młodzież nie tylko sprawdza swoją wiedzę o Stanach Zjednoczonych lub poznaje nowe fakty, ale przede wszystkim znacznie ją poszerzają zapoznając się z tekstami krytycznymi.

W etapie pierwszym skupiliśmy się przede wszystkim na bieżących tematach politycznych, społecznych i kulturowych. Uczniowie czytali o zjawisku gentryfikacji w Nowym Jorku, szczegółach sojuszu polsko-amerykańskiego, czy teorii płci kulturowej (gender). Pojawił się też wątek stulecia polsko-amerykańskich relacji dyplomatycznych. Uczestnicy mieli więc okazję dowiedzieć się więcej o tym jak wydarzenia z początków historii Stanów Zjednoczonych ukształtowały dzisiejszą pamięć i praktykę dnia codziennego w USA.

Wsparcie w pisaniu esejów

Z podobną tematyką uczestnicy spotkają się w etapie drugim. Tematy obejmują bieżącą politykę wewnętrzną i zagraniczną Stanów Zjednoczonych w cieniu tegorocznych wyborów prezydenckich, dziedzictwo i upamiętnienie Ruchu Praw Obywatelskich, kształtowanie narracji o niewolnictwie, czy uczestnictwo w kulturze w czasach pandemii COVID-19. Stworzenie pracy na takie tematy to wyzwanie, ale też okazja do poznania innych rodzajów wypowiedzi pisemnych. Dlatego oprócz sprawdzania umiejętności redaktorskich uczestników, postaramy się pomóc im napisać lepsze prace.

W najbliższym czasie na profilu facebookowym konkursu i na stronie internetowej opublikujemy serię filmów o pisaniu esejów. Podpowiemy, jak wybrać temat, przygotować się do napisania pracy oraz w jaki sposób stworzyć spójny i przejrzysty esej. Wiedza ta przyda się uczestnikom nie tylko w konkursie, ale też w szkole i na uczelni, szczególnie tym, którzy myślą o kierunkach humanistycznych.

Trzy etapy konkursu i nagrody

Jak co roku uczestnicy zmagają się w trzech etapach. Rozwiązują test wielokrotnego wyboru, opracowują zagadnienie esejowe oraz nagrywają wideo-prezentację, o której rozmawiają z jurorami na egzaminie ustnym w Warszawie. Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody: staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej, indeksy na studia pierwszego stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz trzydniowa wycieczka do Warszawy.