Rusza 16. edycja konkursu I Know America

Jędrek Godlewski, 11 września 2018 (16:13)
Pochodzą z całej Polski i interesują się Stanami Zjednoczonymi. Poświęcą niemal pół roku i spędzą długie godziny, żeby znaleźć się w finale. Po raz szesnasty rozpoczął się konkurs I Know America. Co roku startuje w nim ponad 1300 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na zwycięzców czeka m.in. staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej. Rejestracja potrwa do 5 listopada 2017 r.

Konkurs co roku organizuje Fundacja Wspomagania Wsi we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce, Ośrodkiem Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego i Amerykańską Izbą Handlową.

Wysiłek się opłaca

Uczestnicy, którzy trafiają do finału, mają za sobą średnio 170 dni ciężkiej pracy, ale wysiłek się opłaca. W zeszłym roku jedną z nagród był wyjazd edukacyjny do Stanów Zjednoczonych. Młodzież z całego świata spędziła cztery tygodnie na kampusie Wake Forest University w Karolinie Północnej w ramach programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship (BFTF).

– Reprezentowanie Polski w programie było dla mnie wielkim wyróżnieniem – powiedział Witold Janas, jeden z laureatów 15. edycji I Know America i uczestnik programu BFTF. – Odkryłem USA od nieznanej mi dotąd strony i podniosłem swoje umiejętności językowe. Wyjazd stanowi dla mnie motywację do dalszych działań i rozwoju w międzynarodowym środowisku – dodał.

Witold Janas z Johnem C. Law
Witold Janas z Johnem C. Law, zastępcą ambasadora USA

Na najlepszych czekają też m.in. studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego i staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie (stażysta lub stażystka otrzyma również nagrodę w wysokości 1500 zł na dofinansowanie kosztów utrzymania w Warszawie).

Coś więcej niż nagrody

Udział w I Know America jest dla laureatów inspiracją do podejmowania własnych inicjatyw. „Projekt Przyszłość” zorganizowany przez licealistów z Poznania, czy przedsięwzięcie „Youth Ambassadors Summer Institute” zainicjowane przez uczniów z Tych to tylko niektóre przykłady takich działań (więcej na ten temat na stronie konkursu: http://knowamerica.pl/news/uczniowie-ktorzy-chca-zmieniac-swiat).

Uczestniczki I Know America 2017
Uczestniczki I Know America 2017 w ogrodzie posiadłości Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie

Trzy etapy konkursu

Uczestnicy konkursu I Know America sprawdzą swoją wiedzę w trzech etapach. Pierwszy to test wielokrotnego wyboru, drugi to esej na jeden z kilkunastu tematów. Autorzy najlepszych tekstów spotkają się w trzecim etapie, który odbędzie się w Warszawie. Finaliści porozmawiają z komisją złożoną z przedstawicieli Ośrodka Studiów Amerykańskich UW, Ambasady Stanów Zjednoczonych i Fundacji Wspomagania Wsi.

Więcej informacji na stronie konkursu: http://knowamerica.pl/