Rzeka, wieś i obyczaje w sztuce dawnej i w XIX wieku – wykład Justyny Guze

Ola Żółtowska, 8 listopada 2024 (20:31)
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wykładu Justyny Guze, który został nagrany w ramach konferencji "Bioróżnorodność i Woda w Wiejskim Dziedzictwie" 25 października 2024 r. w Otrębusach. Nagranie zrealizowane w ramach grantu „KPO dla Kultury”, finansowanego przez Unię Europejską NextGenerationEU.

Wykład poprowadzili wspólnie Justyna Guze i Piotr Szczepański, prezentując różnorodne spojrzenia na temat motywów wiejskich i wodnych w kulturze oraz sztuce.

W pierwszej części wykładu Justyna Guze, emerytowana kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie i specjalistka od sztuki włoskiej oraz francuskiej XVIII wieku, opowiedziała o obecności motywów wiejskich w sztuce dawnej. Przedstawiła, jak wiejskie krajobrazy zaczęły pojawiać się w sztuce od XVI wieku, kiedy krajobraz stał się samodzielnym gatunkiem malarskim. Omówiła rozwój wiejskich tematów w malarstwie holenderskim i flamandzkim oraz ich znaczenie dla budowania malowniczości we włoskiej sztuce. Zwróciła uwagę na realizm XIX wieku oraz ruch chłopomański, które przyczyniły się do wzrostu zainteresowania tematyką wsi w polskim malarstwie. Podkreśliła odkrywanie polskiego folkloru i rolę artystów takich jak Wyspiański i Tetmajer.

W drugiej części wykładu Piotr Szczepański analizował dzieło „Flis”, koncentrując się na opisach przyrody, rzek i wiejskich zwyczajów. Zwrócił uwagę na różnice między kulturą szlachecką a chłopską, zauważając, że sztuka często pomijała temat chłopstwa, przedstawiając je wyłącznie przez pryzmat szlachty. Piotr Szczepański starał się zainspirować do refleksji nad dualizmem kulturowym – podczas gdy na zachodzie Europy wiejskie pejzaże ukazywały wolnych chłopów, w Polsce dominował mroczny obraz, który podkreślał różnice cywilizacyjne.

Justyna Guze – historyk sztuki (sztuka włoska i francuska, zwł. XVIII wieku), emerytowana kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie (rysunki dawnych mistrzów włoskich i francuskich).

Piotr Szczepański – działacz społeczny, dyplomata i inżynier, prezes zarządu Fundacji Wspomagania Wsi

Prezentacja wykorzystana podczas wykładu

 

Pozostałe wykłady można obejrzeć w formie transmisji

25 października 2024 r. – Pierwsza sesja wykładowa 

  • Przyroda (ptaki wodno-błotne) w malarstwie Józefa Chełmońskiego –wykład Patrycji Żak-Tomanek
  • O wsi tradycyjnej, zależnej od przyrody – dr inż. arch. Włodzimierz Witkowski
  • Rzeka, wieś i obyczaje w sztuce dawnej i w XIX wieku – Justyna Guze i Piotr Szczepański

 

Wieczorna opowieść o wodzie i kulturze ludowej – Joanna Sarnecka

Wieczór poświęcony kulturze ludowej i wodzie. Joanna Sarnecka, opowiadaczka i antropolożka kultury, przybliży nam tradycyjne historie związane z wodą, podkreślając odwieczny związek człowieka z naturą.

 

26 października 2024 r. – Druga sesja wykładowa 

  • Woda w obrzędach, wierzeniach, pieśniach – Olga Łoś
  • Jesień w lesie – Bartosz Popczyński
  • O kwiecie paproci – dr Natalia Jędrzejczak

 

 

26 października 2024 r. – Trzecia sesja wykładowa

  • Między człowiekiem a lasem – dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS
  • Tożsamość nadwiślańskiego Urzecza – dr Łukasz Maurycy Stanaszek
  • Co rośnie nad rzeką – Maciej Jędrzejczak

 

W ramach programu nagraliśmy również trzy webinary:

  • Po co nam miedze, drzewa i krzaki? – Paweł Średziński

  • O stawie i angażowaniu mieszkańców – Maciej Jędrzejczak

  • „Ochroniarze”, wieś, przyroda – w oczach krajoznawców – Piotr Kubkowski

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką bioróżnorodności, kultury ludowej oraz współczesnymi wyzwaniami w ochronie środowiska.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką bioróżnorodności, kultury ludowej oraz współczesnymi wyzwaniami w ochronie środowiska.