Uczniowie odkrywają mało znane historie o Papieżu Janie Pawle II

Jędrek Godlewski, 4 czerwca 2018 (15:39)
"Kto chce szukać prawdy, musi zdobyć się na wysiłek. Musi iść w górę, do źródła, choć czasem oznacza to drogę pod prąd". Tak o swoim spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II opowiadał bohater reportażu, który wygrał VIII edycję ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego dla młodzieży Archiwum Wspomnień Jana Pawła II. Jury wyłoniło trzy najlepsze zespoły z całej Polski.

Ogłoszenie zwycięzcy konkursu towarzyszyło gali wręczenia Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka, która odbyła się 29 maja 2018 r. w Warszawie.

Reprezentacja grupy z Rdzawki na gali wręczenia nagród. Bohater reportażu, Lech Świder (drugi od prawej) i jego syn, Maciej Świder, młody reporter.

Zwycięski reportaż filmowy „Idź pod prąd” został zrealizowany przez uczniów Zespołu Szkół w Rdzawce (woj. małopolskie). Przedstawia wspomnienia nauczyciela historii, który pracuje na rzecz upamiętnienia wizyt kard. Karola Wojtyły w swojej rodzinnej wsi. Jest to też historia kultywowania lokalnych tradycji.

Pyszniccy gimnazjaliści.

Drugie miejsce zajął film „Jest takie miejsce…” przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Pysznicy (woj. podkarpackie), który opisuje dzieje Międzywojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży Szkół noszących Imię Jana Pawła II.

Uczniowie ZSEiT w Słupsku w trakcie wycieczki po Warszawie.

Uznanie jury zyskał również obraz „Rycerz XXI wieku” zrealizowany przez uczniów z ZSEiT w Słupsku (woj. pomorskie). Film przedstawia postać Janusza Gajewskiego, członka Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, który zmaga się z chorobą nowotworową.

Nagrodzone filmy można obejrzeć na portalu Youtube.com

Formuła konkursu

Warsztaty dla grup biorących udział w konkursie.

Rywalizacja przebiegała w dwuetapowej formule. Najpierw uczestnicy przygotowywali scenariusze filmów. Jury na ich podstawie wybrało pięć grup, które przeszły do drugiego etapu. Wybrane zespoły wzięły udział w przygotowanych przez organizatorów warsztatach, w trakcie których pod okiem profesjonalnych dziennikarzy oraz pracowników mediów zdobywały wiedzę na temat przeprowadzania wywiadów, technik filmowania rozmówców oraz pracy z zebranym materiałem. Dopiero po warsztatach ich uczestnicy przystąpili do realizacji 12-minutowych filmów, które zostały poddane ocenie jury.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Konkurs Archiwum Wspomnień Jana Pawła II skierowany jest do uczniów siódmych klas szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest utrwalenie w formie filmowej historii osób, które zetknęły się z Papieżem Polakiem osobiście lub na których życie wywarł on szczególny wpływ. Konkurs współprowadzony jest przez Instytut Papieża Jana Pawła II oraz Fundację Wspomagania Wsi.

Więcej informacji na stronie www.wspomnieniajp2.pl