Archiwum Wspomnień JPII - rozdanie dyplomów

VII edycja konkursu dziennikarskiego Archiwum Wspomnień Jana Pawła II rozstrzygnięta. Trzydniowe warsztaty w TVN nagrodą dla laureatów

Jędrek Godlewski, 22 czerwca 2017 (15:51)
W piątek 16 czerwca ogłoszeni zostali laureaci VII edycji konkursu Archiwum Wspomnień Jana Pawła II. Za najlepszym film zawierający wspomnienia osoby związanej z Papieżem Polakiem został uznany obraz "Kim jest kapłan?" autorstwa gimnazjalistów z Młodzieżowego Klubu Filmowego WIATRAK z Chorzowa. Kolejne miejsca przypadły grupom z Twardorzeczki i Łańcuta.

Bohaterem zwycięskiego filmu jest ks. Antoni Klemens, proboszcz chorzowskiej parafii św. Józefa. Ksiądz opowiada swoją historię spotkań z Janem Pawła II. Najpierw w seminarium duchownym w Krakowie, które przyszły papież odwiedział jeszcze jako kard. Karol Wojtyła, później już podczas swoich pielgrzymek do Rzymu. Opowieści towarzyszy refleksja, jakie cechy osobowości Karola Wojtyły predysponowały go do pełnienia posługi kapłańskiej.

Archiwum Wspomnień JPII - rozdanie dyplomów

Drugie miejsce przypadło w konkursie grupie uczniów I LO im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie za uwiecznienie wspomnień proboszcza parafii Kraczkowa – ks. Mieczysława Biziora. Duchowny opowiada o wizytach Jana Pawła II na Podkarpaciu oraz o sprowadzeniu relikwii Ojca Świętego do kraczkowskiego kościoła pw. św. Mikołaja.

Archiwum Wspomnień JPII - rozdanie dyplomów

Trzecie miejsce zajęli gimnazjaliści z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Twardorzeczce. Bohaterami ich filmu są nauczycielka, ksiądz, dyrektorka szkoły oraz górnik – wspominają oni swoje wrażenia z pielgrzymek do Rzymu oraz wizyt Papieża Polaka w Ojczyźnie.

Archiwum Wspomnień JPII - rozdanie dyplomów

Jury zdecydowało również o przyznaniu wyróżnień grupom z Katolickiego Gimnazjum Integracyjnego SPSK im. Jana Pawła II w Czerwiennem, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Jana Pawła II w Gnieźnie oraz Gimnazjum im. Zygmunta Wilkońskiego w Inowrocławiu.

Warsztaty w telewizji TVN

Nagrodą w tegorocznej edycji konkursu były trzydniowe warsztaty dziennikarskie w TVN, które poprowadzili dzienniakrze stacji, m.in. Maciej Wierzyński, Mateusz Sosnowski, Krzysztof Skórzyński, Dagmara Kaczmarek-Szałkow, Brygida Grysiak oraz ks. Kazimierz Sowa. – Na warsztatach poznawaliśmy tajniki montażu, przeprowadzania wywiadów, tworzenia reportaży oraz mieliśmy możliwość przekonania się na własnej skórze, jak to jest być reporterem, producentem, dziennikarzem czy też wydawcą – opowiada Martyna Lalik, uczennica gimnazjum w Twardorzeczce. Podczas warsztatów omówione zostały również pod kątem realizacyjnym wszystkie filmy nakręcone przez laureatów.

Konkurs Archiwum Wspomnień Jana Pawła II to wspólna inicjatywa Fundacji Wspomagania Wsi oraz Instytutu Papieża Jana Pawła II. Uczestnicy konkursu nagrywają fimy z osobami, które miały okazję zetknąć się z Ojcem Świętym osobiście bądź też uczestniczyły w jego pielgrzymkach do Polski. Celem konkursu jest zgromadzenia materiałów filmowych utrwalających ich osobiste historie, przeżycia oraz komentarze z tym związane, jak też wpisujące się w kontekst społeczno-polityczny okresu pontyfikatu Jana Pawła II.

Wszystkie nagrodzone filmy są dostępne na stronie konkursu.

Tekst: PiotrWłodarczyk

Fot: Jędrzej Godlewski