WŁĄCZ

Młodzieżowy Festiwal Form Twórczych

WŁĄCZ to festiwal form artystycznych i edukacyjnych oraz warsztaty skierowane do młodzieży (15 – 19 lat) i dorosłych współpracujących z młodymi osobami.

Naszym zdaniem siłą każdej społeczności jest jej różnorodność. Jest to też temat pierwszej edycji festiwalu WŁĄCZ.

Zapraszamy Was do opowiedzenia historii ludzi, miejsc czy wydarzeń. Zależy nam, byście pokazali, jak udział różnorodnych grup w życiu Waszej społeczności lokalnej buduje jej siłę, ale też stwarza różnego rodzaju wyzwania.

To okazja, żeby eksplorować np. takie obszary tematyczne, jak ewolucja tożsamości indywidualnej i kulturowej, wyzwania dotyczące prowadzenia dialogu międzykulturowego, zróżnicowanie społeczne i związana z nim otwartość na różnorodność lub jej brak. Samo pojęcie różnorodności społecznej i związanych z nią zjawisk, wyzwań można omówić np. w kontekście wieku (relacje międzypokoleniowe) czy doświadczeń osób w pełni sprawnych i z niepełnosprawnością.

Środkiem do opowiadania tych historii jest jedna z trzech form wyrazu: film, gra, sztuki performatywne.

Stworzone przez Was prace zostaną pokazane publiczności na dwudniowym wydarzeniu festiwalowym w Łodzi (czerwiec 2023 r.). W trakcie spotkania będzie także możliwość poznania się i porozmawiania z przedstawicielami Ambasady USA w Warszawie oraz gośćmi ze świata filmu, teatru i gier.

Udział w festiwalu WŁĄCZ jest bezpłatny. Organizatorzy pokrywają też koszty zakwaterowania, wyżywienia w trakcie wszystkich spotkań stacjonarnych oraz podróży do Łodzi.

Siłą każdej społeczności jest jej różnorodność.

WEŹ UDZIAŁ W FESTIWALU!

Prześlij zgłoszenie

Festiwal WŁĄCZ trwa od listopada 2022 r. do czerwca 2023 r. i składa się z trzech komponentów: warsztatów stacjonarnych, spotkań online i finałowego wydarzenia festiwalowego będącego podsumowaniem całego projektu.

 

Warsztaty wprowadzające (listopad-grudzień 2022)

Na początek zapraszamy Was na 3-dniowy warsztat, który odbędzie się w trzech miastach – Katowice (14-16 listopada 2022 r.), Toruń (21-23 listopada 2022 r.), Olsztyn (12-14 grudnia 2022 r.).

W trakcie spotkania trenerzy stworzą przestrzeń do lepszego poznania osób z innych zespołów, poznania się i następujących tematów:

  • efektywna komunikacja i współpraca w różnorodnym zespole
  • reagowanie na przemoc i dyskryminację, przeciwdziałanie jej
  • dostrzeganie i korzystanie z różnorodności
  • rozpoznawanie fake newsów
  • praca metodą projektu

Na spotkaniu osoby uczestniczące poznają również ekspertów_ki i mentorów_ki, którzy będą ich wspierać w wybranej formie wyrazu. Wtedy też uczestnicy i uczestniczki rozpoczną pracę na doprecyzowaniem i realizacją ich tematu.

Dla osób dorosłych, które będą wspierać uczestniczki i uczestników, zaplanowaliśmy warsztaty mentorskie ukierunkowane na pracę z młodzieżą.

 

Spotkania online (styczeń – maj 2023)

Pracę nad tematem można zacząć już grudniu, a od stycznia raz w miesiącu uczestniczyć w spotkaniach online, na które zaprosimy polskich i amerykańskich ekspertów ze świata filmu, gier i teatru, którzy zainspirują Was do działania i podadzą praktyczne wskazówki, dotyczące np. pracy z aktorami czy tworzenia gier planszowych.

 

Gala festiwalowa (czerwiec 2023)

Termin na nadesłanie filmów, gier i scenariuszy lub nagrań występów mija 15 maja 2023 r. Kilka tygodni później wszystkie grupy spotkają się na wydarzeniu festiwalowym w Łodzi (16-17 czerwca 2023), gdzie prace zostaną zaprezentowane publiczności. W trakcie spotkania będzie też okazja poznania się i porozmawiania z przedstawicielami Ambasady USA w Warszawie oraz gośćmi ze świata filmu, teatru i gier.

Festiwal jest przeznaczony dla osób w wieku 15-19 lat, które uczą się w szkołach średnich.

Zapraszamy do udziału grupy 3-5 osobowe złożone z 2-4 młodych osób i jednej dorosłej, która będzie opiekować się grupą na warsztatach stacjonarnych, a później wesprze ją w procesie twórczym.

UWAGA! Jeśli czytają to młode osoby, które chcą wziąć udział w festiwalu, ale trudno znaleźć im dorosłego opiekuna – możecie przyjechać na warsztat! Zapewnimy Wam opiekę przez wszystkie trzy dni spotkania oraz dodatkowo wesprzemy w pracy aż do końca festiwalu.

Dorosłą osobą wspierającą może być np. nauczyciel/ka, przedstawiciel/ka organizacji społecznych, pracownik/czka instytucji kultury, edukator i edukatorka czy osoba pracująca w samorządzie terytorialnym.

Osoby chcące wziąć udział w festiwalu muszą wypełnić formularz oraz wykonać krótkie zadanie rekrutacyjne w podanych terminach:

  • dla grup zgłaszających się na warsztat w Katowicach lub Toruniu termin przesyłania zgłoszeń to 7 listopada 2022 r.
  • dla grup zgłaszających na warsztat w Olsztynie termin przesyłania zgłoszeń to 5 grudnia 2022 r.

Formularz i film można przesłać osobno.

 

Formularz rekrutacyjny

Każda osoba z grupy (osoby uczestniczące oraz opiekun_ka) wypełnia go osobiście. LINK do formularza.

 

Zadanie rekrutacyjne

Nagrajcie film, który przedstawia Waszą grupę i prześlijcie go na adres wlacz@fww.pl. Film przesyła jedna osoba z grupy.

W ramach tego zadania opowiedzcie krótko, skąd się znacie i dlaczego chcecie razem tworzyć. Powiedzcie także, jaki temat chcecie eksplorować (może być temat roboczy) w ramach dostępnych form wyrazu i dlaczego. Bez obaw! Film nie musi być oscarowym dziełem 🙂 Jeśli trudno Wam się zgrać na wspólne nagrywanie, możecie to zrobić za pomocą komunikatora online lub złożyć nagrania pojedynczych osób w jeden film.

Czas: max. 2 min. 59 sekund. Gotowy film prześlijcie na Google Drive lub na YouTube.

UWAGA! W przypadku zamieszczania filmów na YouTube.com zwróćcie uwagę na ustawienia prywatności. Z trzech opcji – publiczny, niepubliczny, prywatny – wybierzcie NIEPUBLICZNY. Wtedy dostęp do filmu będzie miał jedynie posiadacze linku, czyli Wy i my!

Tytuł maila, w którym wyślecie link do filmu, musi brzmieć następująco: Zgłoszenie grupy „Nazwa grupy”

 

Dokumenty do pobrania

Regulamin Festiwalu WŁĄCZ.

Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych.

Zgoda na wykorzystanie wizerunku.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Wspomagania Wsi. Projekt realizowany jest przy wsparciu Ambasady U.S.A. w Polsce.

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Jędrzej Godlewski, Fundacja Wspomagania Wsi

jgodlewski@fww.pl

wlacz@fww.pl