Zakończyliśmy 20. edycję I Know America

Jędrek Godlewski, 18 kwietnia 2023 (13:05)
W tym roku konkurs I Know America wrócił na stare tory, czyli do formuły w pełni stacjonarnej. Na przełomie lutego i marca 2023 r. zakończyła się 20. edycja I Know America, w której udział wzięło niemal 1400 uczennic i uczniów szkół średnich z całej Polski.

Po latach pandemicznej ostrożności znów mieliśmy przyjemność zaprosić uczestników i uczestniczki I Know America do Warszawy, gdzie 1 marca 2023 r. odbył się finał konkursu. Wróciliśmy także do Ośrodka Studiów Amerykańskich UW, który przyjął nas w nowej siedzibie przy ul. Dobrej w Warszawie.

Finał przeprowadziła komisja w składzie Elizabeth Blumenthal, zastępczyni attaché ds. kultury w U.S. Embassy Warsaw, dr Ludmiła Janion, Jan Smoleński, Piotr Szyja i Sebastian Smoliński z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW oraz Jędrzej Godlewski z Fundacji Wspomagania Wsi. Spośród 15 uczestników i uczestniczek  zakwalifikowanych do ostatniej rundy, z komisją spotkało się 14 z nich.

 

Lauretaki i laureaci I Know America 2023

W tym roku udział w programie edukacyjnym The Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship wygrała Zofia Szeremet, uczennica IILiceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim.

 

ZS-IKA23
Zofia Szeremet (w środku) w trakcie spotkania z przedstawicielkami fundacji Earth Day Everyday w Meta Przestrzeni.

 

Staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce wygrał Paweł Bolek, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie.

PB-IKA23
Paweł Bolek w trakcie warsztatu w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.

Indeksy na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego przyznaliśmy:

  • Weronice Przybyłek, II Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku,
  • Izabeli Szczepanik, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Radomiu,
  • Poli Jancewicz, Akademeia High School w Warszawie.

 

Spotkanie uczestniczek i uczestników I Know America 2023

Chociaż pogoda nie dopisała, jak rok temu, to energia grupy już tak. W dniach 28.02. – 3.03.2023 r. gościliśmy 23 uczennic i uczniów szkół średnich z całej Polski, dla których – oprócz finału konkursu – zorganizowaliśmy też różnorodny program kulturalno-edukacyjny.

Spotkanie rozpoczęliśmy od wizyty w American School of Warsaw, gdzie odbyło się spotkanie integracyjne dla pierwszej części grupy poprowadzone przez Josha Skjolda, nauczyciela w szkole amerykańskiej. Kolejnego dnia, gdy po rundzie finałowej dołączyły do nas pozostałe osoby. W pełnym składzie udaliśmy się do Zachęty, gdzie obejrzeliśmy wybrane prace Pawła Susida i innych artystów, żeby na koniec stworzyć własne obrazy, nawiązując do poznanych dzieł. Grupa miała okazję do poznania techniki szablonu, bo to właśnie ona bardzo często jest wykorzystywana przez Pawła Susida do malowania.

 

Warsztat w Galerii Zachęta.

 

Warsztat w Galerii Zachęta.

 

Warsztat w Galerii Zachęta.

 

Warsztat w Galerii Zachęta.

 

Uczestniczki i uczestnicy byli także w Teatrze Studio na spektaklu pt. „Papugi” w reżyserii Tadeusza Łysiaka. Papugi to opowieść o dwóch młodych dziewczynach, które tak jak dzisiejsze społeczeństwo, nie potrafią słuchać siebie nawzajem, ale również nie potrafią, czy też nie chcą posłuchać każda siebie samej. To życie mówione monologami. Historia pozornie bliskich sobie osób, które po jednej z kolejnych suto zakrapianych imprez dochodzą do stanu świadomości, beznadziei. Rzeczywistość nie jest tak kolorowa, jak ich pióra.

 

Zdjęcie promujące spektakl „Papugi”. Fot. Teatrgaleria Studio. Źródło: https://teatrstudio.pl/pl/teatr/wydarzenia/papugi/

 

Kolejnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie oprócz zwiedzenia fragmentów wystawy stałej, grupa wzięła udział w warsztacie „Lekcja (z) historii: „swoi” i „obcy”. Jak nie dopuścić, by uprzedzenia zwyciężyły?„. W jego trakcie uczestnicy wykorzystując wybrane elementy wystawy stałej, dowiedzieli się więcej o kształtowaniu się stosunków polsko-żydowskich na przestrzeni wieków. Przykłady historyczne posłużyły jako punkt wyjścia do rozmowy o tym, jak powstają stereotypy dotyczące ludzi innych kultur.

 

Zajęcia w Muzeum POLIN.

 

Zajęcia w Muzeum POLIN.

 

Uczestniczki i uczestnicy naszych działań raczej wiedzą, że nie trzeba mieć dowodu osobistego i dyplomu studiów wyższych, żeby działać społecznie. Żeby jednak wzmocnić w nich to przekonanie, zaprosiliśmy ich na spotkanie z Mirellą Kłosińską i Anią Niemiec z fundacji Earth Day Everyday, które same wciąż chodzą do szkół średnich lub niedawno je ukończyły. Earth Day Everyday zrzesza osoby zainteresowane ekologią, którym leży na sercu los naszej planety i które chcą aktywnie działać na rzecz środowiska.

Ania Niemiec z Earth Day Everyday (w tle).

 

Mirella Kłosińska z Earth Day Everyday (na pierwszym planie).

 

Grupa odwiedziła też jedno z ciekawszych muzeów na mapie Warszawy – Muzeum Neonów. Jego stała kolekcja składa się z ok. stu starych neonów i innych instalacji reklamowych, które nierzadko zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików, będących też twórcami znanej na świecie tzw. Polskiej Szkoły Plakatu.

 

Uczestniczki i uczestnicy IKA23 w Muzeum Neonów.

 

Uczestniczki i uczestnicy IKA23 w Muzeum Neonów.

 

Uczestniczki i uczestnicy IKA23 w Muzeum Neonów.

 

Uczestniczki i uczestnicy IKA23 w Muzeum Neonów.

 

Spotkanie zakończyło się uroczystym rozdaniem dyplomów w hotelu Regent. Udział w nim wzięli m.in. Elizabeth Blumenthal, Justyna Trafford z Ambasady USA oraz Justyna Duriasz-Bułhak z Fundacji Wspomagania Wsi, a także przedstawiciele organizacji współtworzących konkurs – American Chamber of Commerce oraz Ośrodka Studiów Amerykańskich UW.

 

Uczestniczki i uczestnicy I Know America w okolicy Muzeum POLIN w Warszawie.

 

Serdecznie gratulujemy laureatkom, finalistom i finalistkom oraz wszystkim uczestniczkom i uczestnikom, którzy pomimo trudów zeszłego i tego roku zmierzyli się w konkursie!