Zapraszamy do odsłuchania webinaru

Magdalena Gromek-Kowalczyk, 18 lutego 2025 (13:16)
Ostatnia nowelizacja prawa przestrzennego w Polsce ma na celu uporządkowanie chaosu urbanistycznego i ograniczenie rozlewania się zabudowy miast i wsi. Mieszkańcy, szczególnie na terenach wiejskich mogą korzystać z nowych możliwości, jakie daje nowelizacja ustawy. Poprzez udział w konsultacjach mogą mieć wpływ na zasady kształtowania otaczającej ich przestrzeni.

29 stycznia Krystian Połomski i Jacek Pietrusiak z Fundacji Wspomagania Wsi przedstawili kluczowe zmiany w planowaniu przestrzennym po nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw).

Głównym celem spotkania było zachęcenie mieszkańców, zwłaszcza sołtysów, do aktywnego uczestnictwa w procesach planistycznych w swoich gminach.

Poruszane tematy:

  • Zmiany prawne: Nowelizacja ustawy z 2023 r. wprowadziła plan ogólny, zastępujący studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz wzmocniła rolę konsultacji społecznych, które teraz mogą odbywać się nawet trzykrotnie.
  • Nowe narzędzia planistyczne: Wprowadzono gminne standardy urbanistyczne, strefy planistyczne i obszary uzupełnienia zabudowy.
  • Rola sołtysów: Sołtysi mogą odegrać ważną rolę, monitorując przebieg procesu planistycznego, szczególnie podczas konsultacji planów ogólnych i miejscowych.
  • Konsultacje: Nowe przepisy umożliwiają mieszkańcom większy udział w planowaniu przestrzennym, gdyż wzmocniono rolę konsultacji społecznych. Sygnalizowano jednak obawy dotyczące zintegrowanych planów inwestycyjnych, które mogą być realizowane bez pełnych konsultacji.
  • Nowe plany ogólne muszą być przygotowane i uchwalone przez rady gmin do końca 2025 roku.

Prowadzący zachęcali uczestników webinaru do czujności i sprawdzania, na jakim etapie jest praca nad nowymi dokumentami planistycznymi w gminach, jakie decyzje podejmuje rada gminy i wójt, i jakie to ma znaczenie dla rozwoju wsi i społeczności.

Uczestnicy webinaru zadawali prowadzącym pytania, wiele z nich dotyczyło daty składania wniosków przez mieszkańców, radnych lub inwestorów, a także niechcianych inwestycji, czy relacji między wójtem/burmistrzem a mieszkańcami. W trudniejszych sprawach prowadzący webinar zachęcali do bezpośredniego kontaktu telefonicznego i mailowego z biurem Fundacji.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 2024 poz. 1130)

Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1688)

Prezentacja wykorzystana w czasie spotkania: https://fundacjawspomaganiawsi.pl/wp-content/uploads/2025/02/Zanim_podejma_decyzje_za_Ciebie.pdf

Zachęcamy do odsłuchania nagrania z webinaru:

Webinar do odsłuchania znajduje się również na Spotify: https://open.spotify.com/episode/1u66zQjX7m5oUPq8Jwsakm?si=32enX9qMS9mtRzVGhBsZLQ