Informacje o XVI Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji w Marózie

Magdalena Gromek-Kowalczyk, 6 marca 2017 (14:45)
XVI Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich odbędzie 18-20 maja 2017r.,  jak zwykle, w miejscowości Maróz koło Olsztynka. Do udziału w nim zapraszamy wiejskich liderów, społeczników, sołtysów i radnych.

Rekrutacja na Spotkanie w Marózie zakończyła się. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!

Zanim będzie za późno

W tym roku będziemy rozmawiać o tym, jak możemy wpływać na decyzje władz dotyczące inwestycji i gospodarowania przestrzenią na terenie gminy. Pokażemy procedury i narzędzia, za pomocą których mieszkańcy mogą wyrazić swój głos, tak aby ich interesy zostały uwzględnione w lokalnym prawie i decyzjach samorządu. Zastanowimy się, jak współdziałać, by przestrzeń wokół nas była zgodna z naszymi marzeniami, byśmy byli w niej gospodarzami i decydowali o jej kształcie. Omówimy znaczenie planów zagospodarowania przestrzennego, rolę prasy i informacji. Pokażemy konkretne przykłady, w których mieszkańcy zmobilizowali się w ochronie własnych interesów. Poznamy zasady negocjacji w sytuacjach konfliktowych. Powiemy jak szukać informacji o tym, co ma się zdarzyć wokół nas. Zastanowimy się też, co można zrobić, gdy – jak się wydaje – jest już za późno.

Będą wykłady, warsztaty, gry strategiczne, dobre pomysły, jarmark idei, dyskusje i przykłady. Oraz, jak zawsze, czas i miejsce na nawiązywanie kontaktów i nieformalnej wymiany informacji.

Dlaczego?

By działać, zanim będzie za późno. By zapobiec sytuacji, która może zdarzyć się każdemu z nas –  kiedy niespodziewanie dowiadujemy się, że niedaleko naszego domu powstaje chlewnia, ubojnia, ferma kurza, spalarnia opon, żwirowania, zakład utylizacji odpadów, trasa szybkiego ruchu, dojazd do fabryki, centrum handlowe. Lub szkoła, do której chodzą nasze dzieci, zostanie zlikwidowana; okoliczną łąkę, która miała być parkiem, sprzedano deweloperowi pod budowę domów  jednorodzinnych… Ważne, aby mieć świadomość, że nie jesteśmy w takich sytuacjach ani osamotnieni, ani bezradni. Zapraszamy do Maróza.

Organizatorzy Spotkania:
Fundacja Wspomagania Wsi oraz Nidzicka Fundacja Rozwoju „NIDA”

Fundatorzy  Spotkania:
Fundacja Wspomagania Wsi oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności