Znamy zwyciężczynie Know America 2017!

Ola Żółtowska, 4 kwietnia 2017 (14:29)
1029 uczestników, 170 dni, trzy długie etapy i tylko sześć zwyciężczyń to bilans XIV edycji Know America, konkursu wiedzy o Stanach Zjednoczonych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, który zakończył się w ubiegłym tygodniu.

Wspaniałe nagrody

Do zmagań przystąpiło 1029 uczniów z całej Polski, ale w finale znalazła się piętnastka najlepszych, którzy zdobyli najwięcej punktów w teście wiedzy oraz napisali najlepsze prace. Spośród laureatów wytypowano sześć zwyciężczyń.

W tym roku w Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Summer Institute for Youth udział weźmie Julia Kużdżał, uczennica V Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu.

          Relacje uczestników BFTF z poprzednich lat >>>

W wakacje dwie pozostałe zwyciężczynie, Paulina Pawiłowicz z I LO im. E. Dembowskiego w Zielonej Górze oraz Anna Rybicka z I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie, odbędą staż w Polsko-Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie. Natomiast Joanna Szymik (II LO w Rybniku), Patrycja Grela (I LO im. Adama Mickiewicza w Kluczborku) i Joanna Furmańczyk (Liceum św. Marii Magdaleny w Poznaniu) zdobyły indeksy na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Wyjazd do Warszawy

Finał konkursu odbył się w Warszawie, ale poza udziałem w ostatnim etapie, uczestnicy zwiedzali też stolicę. W dniach 28 – 31 marca 2017 do Warszawy przybyło 29 uczestników Know America – 15 laureatów oraz 14 finalistów, którzy nie wzięli udziału finale.

Program spotkania był bardzo bogaty. Laureaci wzięli udział w warsztatach kulinarnych zainicjowanych i współorganizowanych przez Scotta Whitmore’a, Zastępcę Attaché ds. Kultury. Wszyscy uczestnicy z kolei odwiedzili Szkołę Amerykańską w Warszawie, gdzie na własnej skórze mogli przekonać się, jak kształcą się uczniowie zagranicznej placówki. Na koniec grupa została zaproszona do posiadłości ambasadora USA, gdzie wręczono dyplomy wszystkim laureatom i finalistom Know America 2017.

          Zdjęcia z przyjazdu laureatów i finalistów Know America 2017 do Warszawy >>>

Jak co roku młodzież mogła liczyć również na bogaty program kulturalny. W ramach wycieczki grupa obejrzała wystawę główną Muzeum Żydów Polskich POLIN, pokaźną kolekcję warszawskiego Muzeum Neonów, nietypową wystawę polskiego street artu w Muzeum Plakatu oraz przedstawienie „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Agnieszki Glińskiej na deskach Teatru Narodowego.

Kolejna edycja

Prace nad konkursem nie zwalniają tempa. Po podsumowaniu tegorocznej edycji, pełną parą ruszą przygotowania do Know America 2018, który rozpocznie się już wczesną jesienią.