Pożyteczne ferie

Ogólnopolski program grantowy „Pożyteczne ferie” prowadzony był w wybranych latach między 2002 i 2014r. Łącznie odbyło się 10 edycji programu.

Program Fundacji Wspomagania Wsi „Pożyteczne ferie” miał na celu organizację ferii dla dzieci wiejskich, które nie wyjeżdżały w tym czasie ze swoich domów. Jednym z wymogów konkursu było zorganizowanie zajęć w miejscu zamieszkania lub w jego okolicy. Zajęcia miały charakter edukacyjny, były pożyteczne i angażowały do współpracy rodziców lub mieszkańców wsi. Feriom towarzyszyły hasła przewodnie, m.in. „Nie zapominajmy o sąsiadach”, „Moja miejscowość w internecie”, „Nasi wspaniali sąsiedzi” i inne.  Wnioski o dotację mogły składać zarówno organizacje posiadające osobowość prawną, jak i podmioty niezarejestrowane.

Łącznie odbyło się 10 edycji „Pożytecznych ferii”. Łącznie dofinansowano 1 816 projektów, a maksymalne kwoty dofinansowania wynosiły do 2 000 zł. Na podstawie złożonych wniosków można oszacować, że akcją objęto około 23 500 dzieci i młodzieży.

Poniżej prezentujemy kilka cytatów z raportów organizacji, które wzięły udział w programie „Pożyteczne ferie”:

Dzieci odwiedziły  tzw. „krzywieckie rancho” gdzie pan Jan hoduje owce. Opowiedział o zasadach hodowli owiec i królików. Ciekawe było tez spotkanie z p. Janiną, która opowiedziała o tym, jak wyglądała wywózka ludzi na Sybir, oraz spotkanie z p. Józefem, który wpisany jest do Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Podkarpacia. Pan Józef gra na skrzypcach  i zagrał dla dzieci wiele starych melodii.”

Po raz pierwszy realizowano projekt. Zgodnie z regulaminem pomagano seniorom w ich codziennym życiu, ale też spotkania z tymi osobami okazały się bardzo pożyteczne i ciekawe. Pan Michał, zwany „krzywieckim Nikiforem” opowiedział dzieciom o swojej przygodzie z malarstwem oraz  pokazał swój warsztat tkacki.”

„W trakcie projektu odbywały się bardzo różne zajęcia: kulinarne, fotograficzne, wykonywanie prezentów dla seniorów, zajęcia sportowe. Dzieci czytały seniorom gazety, wiersze znanych polskich poetów oraz przygotowano przedstawienie. Grano w gry, o których opowiadali im seniorzy: Ciuciubabka, cymbergaj, gumą klasy, hula-hop, bierki, domino, kółko i krzyżyk i inne”

„Najwięcej radości dzieciom sprawiły wspólne z seniorami  zajęcia kulinarne. Nauczyły się przygotowywać nowe potrawy i piec ciasta. W czasie zajęć historycznych oglądali przyniesione przez seniorów zdjęcia. Dzięki temu jeden z uczestników poznał historię swojego prapradziadka –  oficera Wojska Polskiego”.


„Pożyteczne ferie” w Grabowcu (woj. świętokrzyskie), 2014r.

 

„Pożyteczne ferie” w Śliwicach (woj. kujawsko-pomorskie), 2013r.

Zaproszenie do „Pożytecznych ferii” w Trzcinicy (woj. podkarpackie), 2012r.


„Pożyteczne ferie” w Ligocie (woj. wielkopolskie), 2011r.

Na poniższych stronach internetowych można przeczytać relacje z kilku projektów:

„Pożyteczne ferie” w Marciszowie (woj. dolnośląskie)

„Pożyteczne ferie” w Wojaszówce (woj.podkarpackie)

„Pożyteczne ferie” w Młoszowej (woj.małopolskie)

„Pożyteczne ferie” w Bachowie (woj. podkarpackie)

„Pożyteczne ferie” w Toporowicach (woj. śląskie)

„Pożyteczne ferie” w Łapczycy (woj. małopolskie)